در درمان ارتودنسی معمولی، براکت ها و سیم های فلزی در جلوی دندان قرار می گیرند که هنگام صحبت به راحتی دیده می شوند و ممکن است برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. روش های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. در روش ارتودنسی دندان از داخل براکت ها و سیم های فلزی به پشت دندان ها متصل می شوند. بنابراین برای افرادی که نمی خواهند کسی درمان آنها را بداند یا از ظاهر براکت هایی که در ارتودنسی معمولی قرار گرفته اند بدشان بیاید، مناسب است.

 

ارتودنسی دندان از داخل

درمان ارتودنسی لینگوال یک جایگزین برای درمان سنتی است، که برای جلب رضایت بیمارانی که مایلند دندان هایشان مرتب شود اما براکت لب ندارند، طراحی شده است.

 

ارتودنسی دندان از داخل

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

یکی از آخرین تکنیک های درمان ارتودنسی ، ارتودنسی نامرئی است، بهتر است ارتودنسی نامرئی را بشناسید. ارتودنسی قابل رویت معمولا بریس هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد و از براکت و سیم ارتودنسی فلزی تشکیل شده است و ارتودنسی مدت زیادی است که با براکت های مفتولی و فزی همراه است. اما از آنجا که مردم همیشه به دنبال پیشرفت هستند، دانشمندان ارتودنسی نیز تغییرات جالبی را در ساختار ارتودنسی انجام داده و می خواهند؛ از طرف دیگر ، تعدادی از بیماران از نظر ظاهر فلزی سیم و براکت ها مشکل دارند و برخی از آنها خودداری می کنند؛ بنابراین روش های جدید ارتودنسی برای کمک بیشتر یه بیماران عبارت اند از:

·         ارتودنسی لینگوال

در این روش براکت ها و سیم فلزی در دو طرف داخلی (زبانی) دندان ها متصل می شوند، بنابراین هنگام صحبت و لبخند دیدن آنها امکان پذیر نیست.

·         ارتودنسی با براکت سرامیکی

این براکت ها از مواد سرامیکی سفید شفاف ساخته شده اند. سیم های لعابدار سفال سفید نیز وجود دارد، مزیت این براکت ها این است که فقط در فاصله بسیار کمی دیده می شوند و تقریباً دیده نمی شوند.

 

ارتودنسی لینگوال برای چه ناهنجاری هایی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال می تواند اکثر مشکلات ارتودنسی را که با استفاده از روش مرسوم لب درمان می شود، از بین ببرد، کع بارت اند از:

  • بدرفتاری دندان ها
  • شلوغی دندان ها

 

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

ارتودنسی لینگوال چگونه است؟

این سیستم از براکت های مخصوص طراحی شده تشکیل شده است که برای قرارگیری در سطح زبانه دندان مناسب است. بخش بیماران بزرگسال در مقایسه با بیماران جوان مقاومت بالاتری در تعهد به درمان های ارتودنسی دارند. با افزایش تعداد بیماران بزرگسال در روش های ارتودنسی، درمان ارتودنسی لینگوال به دلیل جذابیت زیبایی آن برای بیشتر بزرگسالان، به درمانی انتخابی تبدیل شده است.

 

دلیل محبوبیت ارتودنسی لینگوال

یکی از گزینه های خوب برای درمان جامع اکثر مال اکلوژن ها ارتودنسی لینگوال است؛  زیرا به نظر می رسد سطوح زبانی دندان ها کمتر از سطوح باکال در معرض پوسیدگی است به دلیل تفاوت در مورفولوژی سطح، احتباس پلاک، جریان بزاقی و تمیز کردن مکانیکی سطح توسط زبان ، و این بهترین گزینه برای بیماران بزرگسال است.  به دلیل نگرانی های زیبایی ، فاکتور بسیار مهمی برای این بیماران است  مزیت اصلی ارتودنسی زبانی بهترین زیبایی درمانی است.

 

ازتودنسی لینگوال برای چه بیمارانی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال یکی از اجزای ارتودنسی عمومی است و به همین ترتیب تابع کلیه اصولی است که بر انتخاب صحیح بیمار و تشخیص آن نظارت دارد. آینده ارتودنسی لینگوال به پیشرفت فناوری مربوط به طراحی لوازم خانگی و اقدامات آزمایشگاهی بستگی دارد. درمان لوازم خانگی لینگوال برای اکثر بیماران ارتودنسی مناسب است و بهترین انتخاب برای بیماران بزرگسالی است که وسایل قابل رویت معمولی را به دلایل اجتماعی یا شغلی رد می کنند و زیبایی می خواهند.

 

روش ارتودنسی لینگوال

در اولین جلسه دندانپزشک با استفاده از قالبی پلاستیکی از دندان هایتان نمونه می گیرد. سپس این قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا براکت های مخصوص هر دندان ساخته شود. برای آنکه براکت ها شکل خود را از دست ندهند، آنها را  به حالت موم می سازند و در محفظه پلاستیکی نگه می دارند، این روند کمی شبیه به درست کردن ژله و سفت شدن آن است.

 

مزایای ارتودنسی لینگوال

مزیت اصلی ارتودنسی لینگوال این است که براکت ها و سیم های فلزی به پشت دندان ها متصل هستند. بنابراین هنگام صحبت یا لبخند زدن دیده نمی شوند. این براکت ها همچنین می توانند برای چرخش ، تنظیم ارتفاع دندان و از بین بردن فاصله بین دندان بیشتر اصلاح شوند. علاوه بر این، اگر براکت ها به دلیل بهداشت نامناسب لکه دار شده یا تغییر رنگ داده باشند، دیگران نمی توانند براکت های دهان را ببینند. یکی از مشخص ترین محاسن بریس های پشت دندانی، پنهان بودنیشان است.  اگر شخصی در هنگام صحبت کردن به دهانتان دقت کند شاید متوجه بریس ها شود، در غیر این صورت مردم هرگز متوجه نمی شوند که بریس های ارتودنسی مهمان دهان شما هستند.

ارتودنسی دندان از داخل

معایب ارتودنسی لینگوال

یکی از معایب این روش این است که متخصصان ارتودنسی باید دوره های تخصصی را بگذرانند. علاوه بر این، براکت ها در این روش در پشت دندان قرار می گیرند. بنابراین ممکن است باعث ایجاد مزاحمت در زبان و اختلال در گفتار و غذا خوردن شوند. دو هفته طول می کشد تا به این وضعیت عادت کنید، مشکل دیگر این روش تمیز کردن بسیار دشوار آن است.

 

تفاوت ارتودنسی لینگوال و سنتی

این روش همچنین به دقت بیشتری نسبت به روش های سنتی نیاز دارد، زمان بیشتری برای ارتودنتیست لازم است و بیمار مجبور است آن را تحمل کند. فاصله بین براکت های زبانی نسبت به روش معمول نزدیکتر است و تنظیم و قرار دادن آنها در جلسات بعدی را دشوارتر می کند. توجه داشته باشید که ارتودنسی لینگوال گرانتر است.

 

عوارض ناشی از ارتودنسی دندان ‌ها

یکی از عوارض معمول درمان ارتودنسی ایجاد پوسیدگی دندان است، در واقع دهان پر از باکتری‌هایی است که با ذرات ریز غذا و بزاق دهان ترکیب شده و باعث ایجاد یک لایه چسبنده  روی دندان به نام پلاک می‌شوند. پلاک تشکیل شده بر روی دندان به تدریج باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شود. توجه داشته باشید اکثر افرادی که از ابزارهای ارتودنسی استفاده می‌کنند، با مشکل در ارتباط با تمیز کردن دندان‌ها و حفظ بهداشت دهان مواجه می‌شوند و به همین خاطر دقت در رعایت بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از مشکلات احتمالی بعدی لازم و ضروری است.

 

 

 

بیشتر بخوانید :