داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی صاف و مرتب، یکی از بزرگ‌ترین معیارهای زیبایی در چهره شما محسوب می‌شود، عوامل زیادی بر نامرتب شدن دندان‌ها نقش دارند؛ زمانی که فک شما به خوبی روی هم قرار نگیرد و یا به ناهنجاری‌های فک و دندان مبتلا باشید و فک شما به اندازه برای مرتب رشد کردن دندان‌ها جا نداشته باشد، در هر سن و زمانی ممکن است موجب نامرتب شدن دندان‌ها شود، امروزه راهکارهای مختلفی مانند ارتودنسی دندان به روش خانگی برای درمان دندان بدفرم وجود دارد که علاوه بر خوش فرم شدن دندان‌های شما می‌تواند به بهتر صحبت کردن و همچنین سلامت دهان و دندان و اعتماد به نفس بیشتر شما نیز ختم شود.

 

چه عواملی موجب بد فرم شدن دندان‌هایمان می‌شود؟

هم دندان‌های شیری در کودکان و هم دندان‌های دائمی در بزرگسالی ممکن است کج و نافرم شوند، در کودکان معمولا کوچک بودن فک و عدم داشتن فضای کافی برای رشد دندان‌ها می‌تواند موجب بروز دندان بدشکل و نامرتب شود و از طرفی عادت‌های طولانی مدتی همانند مکیدن پستانک و یا انگشت شست نیز می‌تواند موجب متمایل شدن دندان‌ها به سمت بیرون و کج شدن دندان‌ها شود. وراثت و ژنتیک نیز عامل مهمی بر نامرتب بودن دندان‌ها و بروز ناهنجاری‌های فک و دندان است.

ارتودنسی دندان به روش خانگی

ارتودنسی راه حلی مناسب برای ناهنجاری های دندان کودکان

داشتن دندان‌ بدشکل و کج در کودک شما به این معنا نیست که او تا همیشه باید این مساله را به همراه داشته باشد و ناهنجاری‌های فک و دندان او درمانی ندارد، اما این موضوع به شما این پیام را می‌دهد تا هر چه سریع‌تر با روش‌های متناسب با مشکل او برای هرچه زیباتر شدن و مرتب شدن دندان‌های کودکتان رسیدگی کنید و بهترین روش را برای درمان دندان بدفرم او انجام دهید.

 

انواع روش برای درمان ناهنجاری های دندان

صاف کردن دندان کج با توجه به وجود روش های گوناگونی برای آن، ممکن است پیچیده‌تر از چیزی باشد که فکر می‌کنید،که انو اع آن عبارت اند از:

  • کامپوزیت برای دندان های کج
  • رديف كردن دندان ها با لیزر
  • دندان های نامرتب
  • جابجایی دندان بدون ارتودنسی
  • درمان کجی دندان با کامپوزیت
  • لمینت دندان
  • کامپوزیت یک دندان کج

همه آنها از موارد و گزینه‌هاییست که افرادی که به دنبال صاف کردن دندان کج خود هستند، با آن مواجه می شوند.

 

ارتودنسی دندان به روش خانگی

اگر در خانه احساس زیبایی از دندان های خود می کنید و روند درمانی شما به خوبی پیش می رود ، ممکن است از رفتن به مطب خودداری کنید، در اینجا چند مورد وجود دارد که باید بخاطر بسپارید. ارتودنسی چیزی است که 100٪ موفقیت حتی برای متخصص ارتودنسی و پزشکانی که قبلا بارها رتودنسی این کار را انجام داده اند ندارد.

 

درمان خانگی فاصله بین دندان ها

یک لبخند بی نقص با افزایش اعتماد به نفس، تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی و سلامت عمومی دارد، افرادی که با لبخندی جذاب متولد نشده‌اند نیز می‌توانند با صاف کردن دندان کج با روش‌هایی مانند کامپوزیت برای دندان‌های کج، رديف كردن دندان‌ها با لیزر، کامپوزیت دندان‌های نامرتب، و جابجایی دندان بدون ارتودنسی لبخندی زیبا داشته باشند. همه ما قدیمی‌ترین روش صاف کردن دندان کج یعنی ارتودنسی را می شناسیم؛ اما امروزه روش‌های دیگری نیز در دندانپزشکی برای زیبا سازی دندان وجود دارد. در ادامه، این روش‌ها را برای صاف کردن دندان کج را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی الاینر

از بین بردن فاصله دندان در خانه

برای از بین بردن فاصله دندان در خانه می توانید از براکت های DIY یا نوار دندان استفاده کنید که در چند سال اخیر بسیار رایج شده‌اند، نحوه استفاده از این چسب ها این است که هر شب نواری را دور دندانتان می گذارید (دندانی که می خواهید حرکت کند) و بعد از مدتی نتیجه را می بینید، با گذشت زمان فاصله بین آن دندان با دندان کناری کمتر می شود.

 

مقدمات پیش ار انجام ارتودنسی

مرتب کردن دندان ها فرایندی است که به دقت زیادی احتیاج دارد، همچنین فردی که این کار را انجام می دهد باید اطلاعات زیادی درباره ساختار دهان داشته باشد، وقتی می خواهید عضو به این محکمی و بدقلقی را جابه‌جا کنید، ممکن است خطاهای زیادی انجام دهید. شاید به‌طور تصادفی دندان را در زاویه غلطی حرکت دهید که به خودی خود باعث می شود فاصله بیشتری بین دندان ها ایجاد شود و احتمال ابتلا به بیماری های لثه ای را زیادتر کند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی رنگی

مشکلات ارتودنسی خانگی

در کل، روش های درمان خانگی برای شکاف دندان، زحمت زیادی دارند و به عنوان کسی که تجربه‌ای در این زمینه ندارد، باید خیلی بیشتر از دندانپزشکان تلاش کنید. در نهایت این روش کمی خطری است و ما آن را توصیه نمی کنیم. یادتان نرود سلامت خودتان و دندان هایتان همیشه در اولویت است.

ارتودنسی دندان به روش خانگی

لمینت دندان

برخی از مشکلات جزئی دندان بدفرم را می‌توان تنها با استفاده از روکش‌هایی به نام لمینت روی دندان‌ها برطرف نمود. این روکش‌ها معمولا جنس‌ها و قیمت‌ها متفاوتی دارند و اگر جنس آنها چینی باشد، بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند و در برابر لکه‌ها مقاوم هستند. بهتر است بعد از ۳۵ سالگی از لمینت برای زیباتر کردن دندا‌ها استفاده کنید؛ زیرا استفاده زودهنگام از این روکش‌ها روی دندان شما تاثیر منفی بگذارد و از طرفی ممکن است طول عمر روکش‌ها را نیز کاهش دهد.

 

روش استفاده از لمینت

برای استفاده از این روش باید از روکش‌های چند لایه چینی برای دندان‌های کج خود استفاده کنید که به صورت کاملا مماس روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، این روش برای افرادی که دوست دارند سریع‌تر مشکل ظاهری دندان خود را رفع کنند و ظاهر زیباتری به ظاهر خود بدهند، می‌توانند از روکش‌های لمینتی دندان استفاده کنند. مو ضوع مهمی که در مورد این روکش‌های چینی دندان وجود دارد این است که افراد بعد از استفاده از آنها باید بیشتر از همیشه مراقب دندان‌های خود و نوع غذاهایی که می‌خورند باشند، خوردن غذاهای سختی همانند آجیل‌ها، آب نبات، نان‌های ترد و بیسکوییت‌های سفت ممکن است به دندان‌های روکش شده آسیب برساند، این روکش ها باید هر 5 تا 10 سال یکبار تعویض شود.

 

نگهدارنده دندان

نگهدارنده راحت ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین روش برای پر کردن فاصله بین دندان هاست. دندانپزشک می تواند نگهدارنده‌ای مخصوص دندان های شما درست کند که بتوانید هر زمان لازم بود آن را در بیاورید. متاسفانه این روش برای از بین بردن فاصله دندان ها، نسبت به روش های دیگر بیشتر طول می کشد؛ به علاوه، بعد از درمان هم باید تا مدتی از این نگهدارنده ها استفاده کنید تا مطمئن شوید دندان ها دوباره به حالت اولیه بر نمی گردند.

منبع: dralirezakhadivi