ارتودنسی یکی از روش‌های زیبا سازی و ترتیب دهی به دندان‌هاست که ارتودنسی بسیاری از ناهنجاری‌های موجود در این زمینه را از بین خواهد برد. ارتودنسی ثابت اثرات خود را طی مدت یک و نیم تا دو سال و گاها حتی سه سال روی دندان‌ها می‌گذارد. هر چه میزان ناهنجاری‌ ها بیشتر باشد مسلما زمان بیشتری برای طی کردن مراحل ارتودنسی جهت به وجود آمدن نظم مورد نظر در قرارگیری دندان ‌ها سپری می‌شود. اینکه ارتودنسی دندان چند مرحله دارد را می‌توان با در نظر گرفتن خواسته مراجعین به دو دسته تقسیم کرد که عبارت اند از:

 • دسته اول مراجعینی که جهت زیبایی اقدام به انجام عمل ارتودنسی می‌کنند.
 • دسته دوم بیمارانی که به سلامت دندان‌ها و راحتی در رعایت بهداشت دهان و دندان فکر می‌کنند را شامل می‌شود.

درمان ارتودنسی به طور معمول در چندین مرحله اتفاق می افتد، برخی از افراد این مراحل را بیش از یک بار قبل از اتمام درمان ارتودنسی خود پشت سر می گذارند.

درمان با ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

معمولا 6 تا 30 ماه زمان می‌برد؛ طول دوره درمان تابعی از طبقه‌بندی ناهنجاری دندانی فکی، نوع درمان به کار برده شده و میزان همکاری بیمار است.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد

ارزیابی دهان و دندان

ارزیابی دهان و دندان مراحلی دارد که عبارت اند از:

 • گرفتن تاریخچه پزشکی کامل پزشکی و دندانپزشکی
 • انجام معاینه بالینی
 • گرفتن اشعه ایکس دندان و فک
 • ساخت مدل های گچی دندان

متخصص ارتودنسی در مرحله بعد، در مورد داشتن یک برنامه درمانی با شما صحبت خواهد کرد و مناسبترین درمان ممکن را بر اساس وضعیت شما در نظر خواهد گرفت.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی به طور کلی انواعی دارد که عبارت اند از:

ارتودنسی ثابت

این روش از ارتودنسی یک روش موثر برای درمان بهم ریختگی های دندان ها است، در این روش از براکت های ارتودنسی با چسب های مخصوص و بی ضرر روی سطح دندان ها قرار می گیرند و در ادامه با سیم و کش مخصوص ارتونسی براکت ها به یکدیگر متصل می گردند. در این روش درمانی دندانپزشکی بیمار موظف است تا پایان دوره دستگاه ارتودنسی را در دهان خود حفظ کند.

ارتودنسی متحرک

این روش از ارتودنسی، نوعی از درمان های ارتودنسی است که از پلاک های متحرک استفاده می شود، این پلاک ها می تواند به تنهایی یا به صورت همراه با ارتودنسی ثابت استفاده شود. پلاک های متحرک توسط خود بیمار می تواند داخل دهان قرار بگیرد و از دهان خارج شود؛ بدلیل اینکه ارتودنسی توسط خود فرد قابل حرکت است، این روش ارتودنسی متحرک نام دارد.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف اینویزالاین نوع دیگر ارتودنسی است، این وسایل لایه های پلاستیکی شفاف هستند که دندان ها را در برابر می گیرند و برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شود، ارتودنسی نامرئی دندان از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین دلیل تقریبا دیده نمی شود و اطرافیان بیمار اصلا متوجه نمی شوند.

ارتودنسی دیمون

این روش از ارتودنسی به گونه ای است که دیگر به کش های کوچک در اطراف هر براکت نیازی نیست و در نتیجه با روش ارتودنسی دیمون بیماران به ویژه بچه ها کم سن و سال می توانند اطراف سیم و براکت ها را به راحتی تمیز کنند. این در حالی است که در روش های معمول ارتودنسی بدلیل تجمع پلاک اطراف براکت ها و سیم ها میکرو ارگانیسم ها می توانند در اطراف کش ها تجمع نمایند و رعایت بهداشت را به خصوص برای کودک های کم سن دشوارتر کند. در روش ارتودنسی دیمون بهداشت اطراف براکت ها بیشتر بوده و مشکل تغییر رنگ کش های دور براکت وجود ندارد.

ارتودنسی لینگوال

این روش درمانی ارتودنسی که ارتودنسی نامرئی هم خوانده می شود براکت ها توسط متخصص در پشت دندان ها چسبانده می شوند. ارتودنسی لینگوال برای کسانی مناسب است که نمی خواهند افراد دیگر به بهبود ظاهر دندان هایشان با استفاده از درمان ارتودنسی پی ببرند.

ارتودنسی کامل

ترازبندی غیر عادی دندان و فک معمول است، تقریبا 50٪ از افراد دچار مشکلاتی هستند تا بتوانند از درمان های ارتودنسی بهره مند شوند.  درمان ارتودنسی ممکن است چندین ماه تا چند سال طول بکشد، این شامل استفاده از بریس های دندانی و سایر وسایل برای حرکت آرام دندان ها و فک ها به اطراف است. اگر مال اکلوژن بسیار شدید باشد، ممکن است از جراحی فک استفاده شود. درمان معمولا قبل از بزرگسالی فرد شروع می شود زیرا استخوان ها در کودکان به راحتی قابل جابجایی هستند.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد ؟

 • مشاوره، معاینه و ارزیابی دندان

از اولین مراحل ارتودنسی جلسه مشاوره است که با متخصص ارتودنسی برگزار می‌شود.

ارتودنسی دندان چند مرحله دارد

 • مراحل ارتودنسی؛ قالب گیری برای ارتودنسی دندان

اولین مرحله از مراحل ارتودنسی دندان، مرحله قالب گیری دندان است که در این مرحله متخصص ارتودنسی پس از معاینات دقیق دندان بیمار، قالب گیری دندان را انجام می‌دهد.

 • معاینه بیمار ارتودنسی دندان

در این مرحله از مراحل ارتودنسی دندان، فک بیمار مجدد توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • قرار دادن بریس(براکت) بر روی دندان بیمار

در صورتی که فرد ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند، پس از قالب گیری و انجام عکس برداری لازم، علی رغم پرداخت هزینه ارتودنسی می‌تواند تنها در 20 الی 30 دقیقه حضور در مطب، ارتودنسی دندان را انجام دهد. در غیر اینصورت جلسه مربوط به چسباندن بریس(براکت‌ها) در دهان حدود 2 ساعت زمان می‌برد. متخصص ارتودنسی دقت و زمان زیادی را در این مرحله برای قرار دادن براکت روی هر یک از دندان‌ها می‌گذارد.

 • تنظیم جلسات بعدی برای مراحل ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی پس از قرار دادن براکت روی دندان بیمار جلساتی را طبق برنامه زمان بندی برای مراجعه بیمار تنظیم می‌کند. این جلسات برای مشاهده روند پیشرفت درمان بیمار و تنظیم حرکات دندانی است(که گاها با درد همراه است) در طول هر یک از جلسات متخصص ارتودنسی مجدد نیروی لازم برای حرکت دندان‌ها را تنظیم می‌کند.

 • استفاده از نگه دارنده و خارج کردن براکت از دهان

در طول مراحل درمان ارتودنسی دندان، مراجعات منظم و دقیق به متخصص ارتودنسی جهت کسب نتایج ایده آل و دستیابی به لبخندی زیبا اهمیت زیادی دارد. پس از پایان مراحل ارتودنسی دندان و پرداخت هزینه ارتودنسی، براکت از دهان خارج شده و پس از آن استفاده از نگه دارنده دندان جهت ثابت نگه داشتن وضعیت دندان و فک بیمار شروع می‌شود

بیشتر بخوانید :