درمان ارتودنسی، راهی است برای صاف کردن و حرکت دادن دندان ها، برای بهبود ظاهر و کارکرد آن ها همچنین، باعث کمک به سلامتی طولانی مدت دندان ها، لثه و مفاصل فک با وارد کردن فشار کمی به کل دندان ها می شود. که بهتر است بیمار قبل انجام ارتودنسی دندان حتما فیلم هایی مربوط به آن را مشاهده کند با ابن کار قبل و بعد از ارتودنسی را به وضوح می بیند و در تصمیم گیری برای انجام ارتودنسی بسیار کمک می کند، این مقاله به اهمیت ارتودنسی ثابت دندان می پردازد.

 

از کجا بفهمم که به درمان ارتودنسی نیاز دارم؟

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند بر اساس عناصر تشخیصی مانند سابقه کامل پزشکی و دندانپزشکی، معاینه بالینی، مدل‌های گچ دندان یا ماکت دندان‌ها، اشعه ایکس و عکس، تشخیص دهد که شما به درمان ارتودنسی نیاز دارید؛ بر اساس تشخیص انجام شده، متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک در مورد نیاز به درمان ارتودنسی تصمیم می‌گیرند یا اینکه یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما تهیه می‌کنند.

 فیلم ارتودنسی ثابت دندان

ارتودنسی فیلم

ارتودنسی دندان یکی از مهم ترین و تخصصی ترین شاخه های دندان پزشکی است. این تخصص مطابق نیاز روز پیشرفت کرده است و تک تک معایب خود را بر طرف کرده است و امروزه به گونه ای شده است که هر کس قصد انجام ارتودنسی را دارد، می تواند با انجام یک سرچ ساده در سایت های مختلف اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کند. حتی ممکن است کسانی باشند که بخواهند قبل از انجام ارتودنسی کاملا از نحوه ی انجام آن مطلع شوند، اگر بیمارانی باشند که چنین قصدی داشته باشند نیازی نیست که حتما به مطب دندان پزشکی مراجعه کنند چرا که آن ها می توانند با یک سرچ ساده در اینترنت یکی از هزاران ویدیویی که در این رابطه تهیه شده است را ببینند و با مراحل کار کاملا آشنا شوند.

 

فیلم ارتودنسی ارتودنسی ثابت دندان

با توجه به اینکه ارتودنسی ثابت یک درمان نسبتا طولانی و پرهزینه است، بهتر است که بیمار نمونه هایی از ارتودنسی، نحوه ی انجام ارتودنسی و تغیرات ارتودنسی را مشاهده کند. امروزه از طریق فیلم ارتودنسی قبل از انجام آن می توان فهمید که چقدر ارتودنسی مفید است.

 

ارتودنسی زیبایی برای کدام سنین بیشتر استفاده می شود؟

این ارتودنسی بیشتر مورد تقاضای بزرگسالان است، از نظر نوع تکنیک مورد استفاده، متفاوت ترین روش درمانی است؛ زیرا شامل ردیف کننده‌های شفافی است که در طول روز قابل خارج کردن از دهان هستند؛ علاوه بر این، به شما اجازه می‌دهد قبل از شروع درمان، نتایج کلی دهان را بررسی کنید. برای دستیابی به نتایج مطلوب، بیمار باید حداقل 22 ساعت از ردیف ها ‌استفاده کند و آنها را فقط در زمان وعده‌های غذایی و در طی تمیز کردن دهان و دندان روزانه از دهان خود خارج کند.

 

چرا باید ارتودنسی کنیم؟

اغلب مردم دندان های در هم و یا ترک خورده دارند. درمان ارتودنسی، باعث صاف شدن و حرکت دندان ها به بهترین حالت ممکن می شود. این حرکت باعث بهبود ظاهر آن می شود؛ برخی افراد دارای دندان های فوقانی رو به جلو یی هستند که ناخوشایند به نظر می رسند احتمال زیادی وجود دارد که این دندان های برجسته دچار آسیب دیدگی شوند، اما درمان ارتودنسی می تواند آن ها را حرکت بدهد و به جای درست خود باز گرداند. در مواقعی، فک بالایی و پایینی در جای درست خود واقع نمی شوند و باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای دندان ها و روی هم قرار گرفتن نادرست آن ها هنگام گاز زدن می شود درمان ارتودنسی هر دو عامل فوق را تصحیح می کند.

 

انواع ارتودنسی

ارتودنسی در کل به سه روش اصلی انجام می گیرد و شما می توانید برای اطلاع از ویژگی هر کدام ویدیو هایی که در این حوزه تهیه شده است را ببینید و از طریق مشورت با پزشکان خود و سنجیدن شرایطتان توسط پزشک معالجتان روش مناسب خود را انتخاب کند، روش های انجام ارتودنسی عبارت اند از:

  1. ارتودنسی ثابت

این روش یکی از مؤثر ترین و معمول ترین روش های ارتودنسی است. در این روش براکت ها با چسب های مخصوصی روی دندان چسبانده می شود و بعد با سیم و کش مخصوص ارتودنسی به یک دیگر متصل می شوند. این روش برای حرکت ریشه و مرتب کردن دندان های فرد یک روش بسیار مؤثر است.

  1. ارتودنسی متحرک

این روش نیز یکی دیگر از روش های انجام ارتودنسی دندان است. در ارتودنسی متحرک پزشک بعد از ویزیت بیمار یک قالب از دندان بالا و پایین او تهیه می کند و بعد از آن پلاکی برای او تهیه می کند. ارتودنسی متحرک معمولا به عنوان یک گزینه­ی بسیار مناسب برای حل مشکلات استخوانی فک ها استفاده می شود. جالب است بدانید که یکی از ویژگی های اصلی این ارتودنسی این است که  استفاده ی آن برای افراد عوارضی ندارد یا اگر هم داشته باشد دست کم از دیگر روش ها کم تر است.

  1. ارتودنسی نامرئی

این روش یک گزینه­ای است که اغلب توسط بزرگسالان انتخاب می شود چرا بیشتر از دیگر اقشار جامعه در اجتماع حضور دارند و به ظاهر خود اهمیت می دهند. این روش مانند دو روش قبلی مؤثر است و برای صاف کردن دندان ها و مطابق کردن فک ها می توان از آن استفاده کرد.

 

مضرات درمان ارتودنسی

مضرات ارتودنسی عبارت اند از:

 فیلم ارتودنسی ثابت دندان

  • شل شدن لثه

بعد از درمان ممکن است شل شدن لثه و دندان ایجاد شود؛ بنابراین اگر تقریبا سه سال از نگهدارنده ها استفاده نکنید، احتمال عود مجدد وجود دارد و دندان های شما دوباره شروع به بیرون زدگی و جابجایی نامنظم می کند و مشکل تان باز می گردد.

  • حساسیت دندان ها

ممکن است در چند بیمار رخ دهد، دلیل این امر آن است که بخشی از استخوان فک دندان ها را در جای خود نگه داشته در حین درمان ارتودنسی دندان ها عقب می ‌رود. این مسئله با مشکلات حساسیت دندان هنگام خوردن غذای سرد و شیرین همراه است. درمان ارتودنسی باعث تغییر ساختار طبیعی لثه بیمار می‌شود و این مسئله در آینده ممکن است به یک مشکل تبدیل ‌شود و باعث لق شدن دندان فرد هم می شود.

  • مشکلات دیگر ارتودنسی

همچنین اگرچه مضرات ارتودنسی زیاد نیستند؛ اما وجود دارند؛ با این حال باز هم درمان ارتودنسی باید برای اصلاح مشکلات عملکردی مانند دشواری در گفتار، مشکل در غذا خوردن، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و تنفس ایجاد کنند.

 

 

بیشتر بخوانید :