اگر با ارتودنسی بدون کشیدن دندان آشنایی ندارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

کشیدن دندانهای دائمی سالم برای از بین بردن شلوغی قبل از بریس موضوعی بحث برانگیز در جامعه ارتودنسی دندان است. از بین بردن بافت خراب در بدن سالم در رشته های دندانپزشکی و پزشکی یک کار منحصر به فرد نیست و جای تعجب نیست که اگر گزینه های دیگری وجود دارد باید در مورد آن از دکتر سوال کرد. در این مقاله در مورد کشیدن دندان های بزرگسالی برای از بین بردن شلوغی و انجام ارتودنسی برای شما توضیحاتی می دهیم.

چرا برای انجام ارتودنسی باید یکی از دندانها رو بکشیم کنیم؟

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

در ارتودنسی سنتی، دندان ها برداشته می شوند تا ازدحام را کاهش دهند و سپس دندان های بالا و پایین را تراز می کنند تا در یک رابطه طبیعی تر، با هم قرار بگیرند.

برای استتار اختلافات اساسی فک می تواند مفید باشد و متخصص ارتودنسی با استفاده از این روش سالها در دستیابی به دندانهای صاف و بسته شدن دهان بصورت کامل موفق بوده اند.


محدودیت های استخراج برای ازدحام دندانها در داخل دهان چیست؟

مهمترین محدودیت تأثیر در نمایه صورت است ، اگرچه این مورد در بین متخصصان ارتودنسی قابل قبول نیست.

در بسیاری از موارد، بیمارانی که به آنها توصیه می شود دندان هایشان را بردارند، دارای ازدحام متوسطی در محدوده 5-8 میلی متر هستند. در حالی که عرض یک پرمولر معمولی به طور متوسط ​​8 میلی متر است، برداشتن دو فضای 16 میلی متری در قوس دندانی ایجاد می کند ، بسیار بیشتر از حد لازم برای رفع ازدحام است.

برای بستن فضاها، ارتودنسی برگشتی انجام می شود. این شامل کشیدن مجدد دندانهای جلویی به داخل فضاها است (که این کار بسیار راحتتر از حرکت دندانهای مولر بزرگ به جلو به داخل شکافها است).

با توجه به اینکه دندانهای جلوی لب را پشتیبانی می کنند، تمایل به کشیدن و ارتودنسی جمع شونده وجود دارد تا  صورت را صاف کرده و تعادل برهم خورده صورت را کاهش دهند. این چیزی است که بیشتر دندانپزشکان در طول سالها در بیماران مشاهده کرده اند.

آیا ارتودنسی برگشتی بر راه تنفسی و تنفس هنگام خواب تأثیر دارد؟

علاوه بر این، اکنون حمایت فزاینده ای از این ایده وجود دارد که ارتودنسی برگشتی می تواند به کاهش فضای زبان، باریک شدن فضای راه هوایی پشت فکها و افزایش خطر مشکلات مفصل فک، درد عضلات و صورت در برخی از بیماران کمک کند.

اثبات این مفهوم در مطالعات علمی بزرگ به دلیل دشواری در داشتن موضوعات “کنترل” یکسان ، کاری بسیار دشوار است و بنابراین “مبتنی بر شواهد” محسوب نمی شود.

با این حال گزارشات زیادی در حال ظهور است که در تصویربرداری حجمی سه بعدی افزایش اندازه راه هوایی را پس از باز کردن فضاهای استخراج با دستگاه های ارتودنسی در بیماران مبتلا به اختلال در تنفس و علائم درد نشان می دهد. کاهش این علائم و کاهش تنفس انسدادی نیز گزارش شده است.

بر اساس استانداردهای فعلی، این امر نباید دلیل اصلی جلوگیری از استخراج ارتودنسی با هدف کاهش ازدحام باشد.

 

آیا باید هنگام ارتودنسی استخراج برخی از دندانها شلوغ ضروری است؟

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

گاهی اوقات، توصیه دندانپزشکان این است که به عنوان بخشی از این فرآیند، یک یا چند دندان را بردارید تا جایی برای نتایج شگفت انگیز ایجاد شود.

دلایل آنها ممکن است به راحتی برای شما دیده شود و یا مشکلات پنهانی وجود داشته باشد که فقط اشعه ایکس می تواند آنها را آشکار کند، اما به طور متوسط ​​25٪ از بیماران ارتودنسی به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود نیاز به کشیدن دندان دارند. البته هنگامی که برای ارتودنسی دندانها خود به دندانپزشک مراجعه میکنید وضعیت منحصر به فرد شما به روشنی برای شما توضیح داده خواهد شد، اما بیایید در مورد دلایل اصلی کشیدن دندان ها، بهترین روش ها برای آماده سازی خود یا فرزندتان برای کشیدن دندان صحبت کنیم.

چرا برای صاف كردن دندان ها نیاز به كشیدن دندان داریم؟

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

دلایل زیادی وجود دارد که کشیدن دندان ضروری است. به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی، ممکن است لازم باشد که یک دندان دائمی برداشته شود تا:

  • ازدحام دندانها کمتر شود

گاهی اوقات فک به اندازه کافی بزرگ نیست تا بتواند اندازه دندانهای دائمی را در خود جای دهد. شلوغی دندانها یکی از دلایلی است که در وهله اول برخی از دندانها به این دلیل تغییر مکان می دهند یا به موقعیتهای غیرمعمول می رسند. از بین بردن یک یا دو دندان که از نظر استراتژیک در مکان مناسب خود قرار نگرفته اند، باعث می شود که بریس ها بتوانند بقیه دندانها را به مکان های مناسب خود برگردانند.

  • دندان های بیرون زده را اصلاح کنید

وقتی دندان های جلو شروع به بیرون کشیدن یا بیرون زدگی می کنند، باعث تغییر در دهان فرد می شود، بر گفتار تأثیر می گذارد و حتی می تواند باعث اذیت شدن شود. دندان ها نیز از یک طرف بیرون زده و باعث بیرون آمدن لب ها می شوند. با از بین بردن ازدحام بیش از حد در پشت لب ها، می توان دندان های جلویی را دوباره به یک خط مستقیم خوب منتقل کرد.

  • دندان های غیرمعمول را از بین ببرید:

آیا می دانید چرا برخی از افراد دندان اضافی دارند؟ اینها می توانند فشار وارد کنند و دندانها را به زاویه های عجیب و غریب منتقل کنند. گاهی اوقات دندانی ظاهر می شود که به شکل عجیب، ریز یا بیش از حد بزرگ است. این دندانها را می توان با انتقال دندانهای دیگر به داخل فضای آن دندان در هنگام کشیدن آن فضای آنها را پر کرد.

  • به رشد طبیعی فک و افزایش پایداری کمک کنید

برای تعیین بهترین تراز برای کمک به رشد صحیح فکها، به آموزش و مهارت ارتودنتیست نیاز است. برای اینکه دندان ها کاملاً تراز شوند، باید فضای کافی در دسترس باشد و تمام فشارهایی که چیزها را از جای خود خارج می کند باید از بین بروند. کشیدن دندان رسیدن به اهداف درمانی را برای شما ممکن می کند و باعث نتایج بهتر میشود.

  • دندان های نهفته را بردارید

یک دندان ممکن است در پشت یا بالای دندان همسایه خود رشد کند زیرا فضای کافی برای رشد او در دسترس نیست. ممکن است کنار دندان دیگری بیرون بیاید یا در لثه بماند . معمولاً متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک این دندان را در عکسبرداری با اشعه ایکس پیدا می کند. یکی از دو دندان متضاد باید کشیده شود تا دیگری به طور صحیح در یک ردیف قرار گیرد.