ما در این مقاله قصد داریم تا پیرامون ارتودنسی پشت دندان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ارتودنسی پشت دندان

میل به داشتن لبخندی سالم و زیبا در حال حاضر به چند میلیون نفر را در سرتاسر جهان انگیزه می دهد تا دندان های خود را با بریس های ارتودنسی صاف کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، یک مانع قابل توجه برای درمان دندانهای خود دارند: آنها ظاهر بریس های فلزی معمولی را دوست ندارند.

برای نوجوانان، متخصصین کار و سایر افرادی که نمی خواهند توجه کسی را به خود جلب کنند، گزینه های تقریباً نامرئی زیادی در دسترس است و محبوبیت آنها در حال افزایش است.

بریس های لینگوال همان بریس های معمولی هستند، اما در پشت دندان های شما یعنی روی زبان یا در سمت زبان قرار میگرند. از آنجا که آنها پشت دندانهای شما هستند، تقریباً قابل مشاهده نیستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بریس های زبانی، جوانب مثبت و منفی آنها ، و اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای این نوع ارتودنسی هستید، به مطالعه مقاله ادامه دهید.

 

آیا شما کاندید مناسبی برای بریس های زبانی هستید؟

ارتودنسی پشت دندان

ارتودنسی پشت دندان

تنها راه برای اطمینان از صحیح بودن بریس های لینگوال، مشاوره با یک متخصص ارتودنسی است. به طور کلی، مهاربندهای زبانی می توانند همان نوع تراز بندی بریس های معمولی را برای شما انجام دهد.

اما بریس های زبانی برای همه مناسب نیستند. به عنوان مثال، بیماران با اوربایت بسیار عمیق، ممکن است با بیرون آمدن بیشتر براکت دچار مشکل شوند.

در اولین قرار ملاقات، متخصص ارتودنسی دندان های شما را معاینه می کند و در مورد اینکه کدام گزینه های درمانی در ارتودنسی بیشتر به درد شما می خورند، بحث خواهد کرد. اگر به بریس های زبانی علاقه دارید، در همان مراحل کار با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید، زیرا همه متخصصان ارتودنسی برای استفاده از آنها آموزش دیده اند.

 

هزینه بریس های زبانی نسبت به گزینه های دیگر

هزینه پرانتز نسبت به سایر بریس ها متفاوت هستند:

 • طول دوره درمان شما
 • کجا زندگی می کنید
 • پوشش بیمه ای شما (اگر بیمه دارید)
 • کدام نوع دستگاه را انتخاب می کنید.

متخصص ارتودنسی در مورد هزینه ها و برنامه های پرداخت با شما صحبت خواهد کرد. هزینه ها ممکن است در مورد بریس های لینگوال بیشتر باشد، تا حدی به دلیل اینکه روند استفاده از آنها ظریف است و کمی بیشتر از بریس های معمولی وقت گیر است.

مهاربندهای زبانه ای نیز می توانند برای هر بیمار سفارشی شوند که می تواند هزینه بیشتری را به همراه داشته باشد.

سیم های مهاربندهای معمولی به شکل نعل اسبی یکنواخت خم می شوند، اما برخی از مارک های مهاربندهای زبانی می توانند به صورت روباتی خم شوند تا متناسب با دهان یک بیمار خاص باشد. این تناسب سفارشی می تواند زمان درمان شما را کوتاه کند ، اما قیمت آن زیاد است.

 

آیا بریس های زبانی باعث نوک زبانی حرف زدن من میشود؟

ارتودنسی پشت دندان

ارتودنسی پشت دندان

پاسخ کوتاه بله است. هنگامی که صحبت می کنید، زبان شما به پشت دندانهای شما لمس می کند تا صداهای خاصی ایجاد شود. از آنجا که براکت ها در طرفین دندان های شما قرار دارند، هنگام استفاده از بریس های زبانی ، گفتار شما تحت تأثیر قرار می گیرد.

در حالی که انواع بریس ها می توانند به طور موقت با الگوهای گفتاری شما تداخل کنند. نتایج بدست آمده از برخی مطالعات همچنین نشان داده است که درجه اختلال گفتار بسته به این که از چه مارکهایی از ارتودنتیست استفاده می کنید، می تواند متفاوت باشد.

برخی از بیماران با استفاده از تکنیک های گفتاردرمانی در اصلاح لیسپ زبان موفق بوده اند. در نهایت، زبان شما به بریس ها عادت می کند و گفتار شما باید به حالت عادی برگردد.

 

آیا بریس های زبانی از سایر بریس ها راحت ترند؟

مهم نیست که شما چه نوع بریس هایی را انتخاب می کنید، با شروع حرکت دندان ها کمی ناراحتی خواهید داشت .

اکثر مردم این درد را به عنوان یک درد مبهم احساس می کنند و به طور کلی با داروهای بدون نسخه می توان این درد را تسکین داد. شما باید غذاهای نرم مانند ماست ، برنج و تخم مرغ آب پز نرم بخورید تا زمانی که درد فروکش کند.

در صورت تماس براکت ها با بافت های نرم داخل دهان می توانند باعث درد شوند. هنگام استفاده از بریس های زبانی، زبان به دلیل موقعیت قرارگیری براکت ها، محل شایع درد است.

برای برخی از بیماران، ناراحتی از بریس های زبانی قابل توجه است. برای بهبود راحتی بیماران، تولیدکنندگان بیشتر براکت های زبانی را کوچکتر و نرم تر درست می کنند. براکت ها را می توان سفارشی نیز تهیه کرد، که در برخی از افراد نشان داده شده باعث کاهش ناراحتی می شود.

برای تسکین کوتاه مدت لکه های حساس ، می توانید ژل موضعی تسکین دهنده درد دندان یا مقدار کمی موم را روی لبه های تیز براکت های خود امتحان کنید. اگر سیم در حال خاراندن سطح دهان شما است، با ارتودنتیست خود تماس بگیرید. می توان سیم ها را برش داد تا آسیبی به دهان شما نرساند.

 

 مزایا و معایب بریس های زبانی چیست؟

ارتودنسی پشت دندان

ارتودنسی پشت دندان

مزایا

 • بریس های زبانی عملاً دیده نمی شوند.
 • آنها به طور موثر اکثر مشکلات گزش را اصلاح می کنند.
 • می توان آنها را سفارشی تهیه کرد تا راحتی شما را افزایش دهند و کارایی آنها به حداکثر برسد.

 

معایب

 • بریس های زبانی ممکن است گرانتر از سایر بریس ها باشند.
 • آنها می توانند به خصوص در ابتدا ناراحتی قابل توجهی برای شما ایجاد کنند.
 • آنها می توانند باعث موقت نوک زبانی حرف زدن شما شوند.
 • طول درمان استفاده از این نوع بریس ها ممکن است طولانی تر از بریس های معمولی باشد.

 

اگر برای صاف کردن دندانهای نامرتب و کج خود به بریس نیاز دارید اما نمی خواهید واضح باشد، بریس های لینگوال می توانند گزینه خوبی برای شما باشند. از آنجا که آنها به پشت دندانهای شما قرار میگیرند، به اندازه بریس های معمولی قابل مشاهده نیستند.

بسته به هزینه های منطقه و نیازهای خاص دندانپزشکی شما ، هزینه بریس های زبانی بیشتر از بریس های معمولی است و همچنین ممکن است زمان درمان شما کمی بیشتر شود.

تا زمانی که زبان شما به براکت ها عادت بکند، باید مقداری درد داشته باشید و باید در طی چند هفته یا ماه های اول درمان برای اندکی لیس آمادگی داشته باشید.

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا بریس های لینگوال گزینه مناسبی برای شماست ، ملاقات با یک متخصص ارتودنسی است. آنها می توانند دندان های شما را تجزیه و تحلیل کرده و بهترین روش درمانی را برای شما توصیه کنند.