چه نکاتی را باید در ارتودنسی دندان نیش بداینم ؟ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی دندان نیش

دندان های نیش شما، به ویژه دندان های نیش فک بالا (دندان های بالای چشم یا کاسپید فک بالا) نقش مهمی در دهان شما دارند. آن ها برای گاز گرفتن و پاره شدن غذا و همچنین هدایت فک به یک ترتیب مناسب ضروری هستند. دندان های نهفته دندان هایی هستند که نمی توانند به درستی رویش کنند. دندان های نیش فوقانی بعد از دندان عقل شما دومین دندان شایع است که تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

وقتی دندان عقل (دندان مولر سوم) تحت تأثیر قرار می گیرد، رایج ترین راه حل، استخراج آن است. این دندان ها وظایف حیاتی را انجام نمی دهند و بنابراین می توانند بدون آسیب رساندن به بقیه دهان، کشیده شوند. در حقیقت، کشیدن دندان عقل نهفته اغلب سلامت دهان و دندان شما را بهبود می بخشد. از طرف دیگر، دندان های نیش بسیار مهم هستند.

دندان های نیش تا چه اندازه مهم هستند؟

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

در حالی که دندان های عقل نقشی حیاتی در دهان شما ندارند، دندان های نیش فک بالا عملکردهای مهم بسیاری را انجام می دهند:

  • دندان های نیش فک بالا برای ترازبندی مناسب بقیه دندان های شما ضروری است. نامرتبی دندان ها می تواند منجر به موضوعات مختلفی از جمله دندان قروچه، ساییدگی ناهموار دندان، اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود.
  • آن ها برای ترازبندی دهان مهم هستند. دندان نیش فک بالا اولین دندان هایی هستند که هنگام گاز گرفتن لمس می کنند و برای هدایت بقیه دهان به جای خود کار می کند.
  • دندان های نیش فک بالا آخرین دندان شما است (به غیر از دندان عقل) که در حدود 13 سالگی رویش می کند. وقتی وارد می شوند، شکاف های باقی مانده را پر می کنند و لبخندی زیبا و کامل به شما می دهند.

دلایل فشردگی دندان های نیش

چند دلیل مختلف وجود دارد که ممکن است دندان نیش شما را تحت تأثیر قرار دهد:

  • ازدحام بیش از حد: معمولا هنگامی که دندان های جلویی شما بیش از حد شلوغ است، در نتیجه عدم تطابق نامناسب، ممکن است فضای کافی برای دندان های نیش شما وجود نداشته باشد.
  • دندان های اضافی: هر دندان اضافی که تولید کرده اید، می تواند دندان های نیش شما را مسدود کرده و از رویش آن ها جلوگیری کند.
  • رشد لثه ها: در حالی که نادر است، می تواند از ورود دندان های نیش جلوگیری کند.

 

چگونه دندان های نیش تحت تأثیر قرار می گیرند و درمان می شوند؟

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

به بیماران دندانپزشکی جوان توصیه می شود تا 7 سالگی عکس رادیوگرافی انجام دهند که می تواند در تعیین خطر ارتودنسی، از جمله دندان های نیش تحت تأثیر قرار گیرد. تشخیص به موقع می تواند به جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بعدای با فوران دندان نیش دائمی کمک کند.

می توان یک بریس مخصوص قرار داد که بتواند دندان های کودک شما را حرکت دهد و فضای کافی برای ورود دندان های نیش به خودی خود ایجاد کند. برای بیماران جوان همیشه به جراحی نیاز نیست، اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد که بتوانیم هر دندان شیری (یا دندان بزرگسال) را بیرون بیاوریم یا هرگونه رشد و نمو را که می تواند از رویش مناسب دندان نیش جلوگیری کند، از بین ببریم.

هر چه پیرتر می شوید، احتمال فوران دندان های نیش به خودی خود کمتر می شود. در این حالت، می توان با قرار دادن دندان های نیش نهفته به آن ها کمک کنیم تا بتوانند آن ها را به چیدمان مناسب هدایت کنند. با برداشتن هر دندان ضروری که ممکن است مانع از نیش دندان شما شود، می توان شروع کرد.

برای قرار گرفتن در معرض دندان های نیش، یک برش در بافت لثه ایجاد می شود. اگر دندان شیری هنوز وجود داشته باشد، برداشته می شود. سپس یک براکت را به نیش متصل می کنیم. براکت با استفاده از زنجیر فلزی به بریس های ارتودنسی شما متصل می شود.

سپس یک نوار لاستیکی به زنجیر متصل شده که فشار ملایمی بر دندان های نیش شما ایجاد کرده و کمک می کند تا آن ها به آرامی از لثه کشیده شوند و به محل خود هدایت شوند. برای رسیدن به تراز مناسب دندان های نیش شما ممکن است یک سال طول بکشد.

 

کشش ارتودنسی دندان نیش

کشش ارتودنسی دندان نیش نهفته به عنوان یک چالش اساسی برای ارتودنسی است که یک شکایت بالینی نسبتاً مکرر است که مدیریت آن بیشتر اوقات به یک رویکرد چند رشته ای نیاز دارد. قرار گرفتن در معرض عمل جراحی نیش تحت تأثیر قرار گرفته و مکانیک های پیچیده ارتودنسی که برای تراز كردن دندان به داخل قوس انجام می شود، ممكن است به طور مكرر منجر به عارضه هایی از جمله بافت های حمایتی شود.

البته مدت زمان طولانی درمان و هزینه های زیادی به بیماران تحمیل می شود که در مواجهه با آن، شایسته است که دندان نیش تحت تأثیر به کشش ارتودنسی به درستی در قوس قرار گیرد. این رویکرد در دستیابی به اهداف عملکردی و زیبایی شناختی کارآمد است.

 

استخراج نیش برگریز

ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش

  • هر زمان که علائم اولیه فوران نیش توسط متخصص ارتودنسی شناسایی شود، باید تلاش شود تا از تأثیر و عواقب احتمالی جلوگیری گردد. استخراج به موقع نیش اولیه در 80٪ موارد در بیماران از 10 تا 13 سال یک اقدام موثر در نظر گرفته می شود.

اگر نوک لبه نیش تحت تأثیر از محور طولانی دندان ثنایای جانبی عبور کند، استخراج نیش اولیه ممکن است در اصلاح خود کمکی نکند یا با میزان موفقیت پایین تر، حدود 64٪ انتظار می رود.

اکنون، اگر نوک لبه نیش از محور طولانی دندان برش جانبی عبور نکند، 91٪ احتمال دارد که این نیش پس از حذف، خود به خود، فوران کند.

 

2) استخراج نیش تحت تأثیر

استخراج نیش تحت تأثیر و به دنبال آن کاشت ایمپلنت یا بسته شدن ارتودنسی فضا صورت می گیرد.

هنگامی تأثیر بسیار عمیق است که: ریشه نیش کاملاً تشکیل می شود، زمانی که یک زاویه مشخص (پارگی ریشه) وجود دارد، هنگامی که بیش از حد فضای کمی در قوس یا موقعیت نیش وجود دارد (به عنوان مثال بین ریشه های برش جانبی و مرکزی)، جایی که حرکت ارتودنسی دندان های درگیر ممکن است به دیگران آسیب برساند.

در موارد ذکر شده، کشیدن دندان نهفته، جایگزینی آن با ایمپلنت یا اولین پرمولر، می تواند از خطرات قابل توجهی که در جابه جایی ارتودنسی وجود دارد جلوگیری کند.

 

3) کشش ارتودنسی نیش تحت تأثیر

اندیکاسیون کشش ارتودنسی دندان نیش نهفته برای مواردی، مانند بیماران بدون کمبود شدید فضای قوس مناسب تر است. درمان شامل قرار گرفتن در معرض جراحی دندان نهفته، به دنبال آن کشش ارتودنسی است یا دندان را در قوس هدایت و تراز می کند. از دست دادن استخوان، تحلیل ریشه و رکود لثه در اطراف دندان کشیده شده شایع ترین عارضه این نوع عمل است.

 

4) پیوند خودکار نیش تحت تأثیر

ارتودنتیست همچنین ممکن است گزینه های درمانی جایگزینی مانند پیوندهای خودکار را در نظر داشته باشد که باید با رویکرد چند رشته ای انجام شود. بیمار باید همیشه در مورد خطرات احتمالی و عوارض ذاتی عمل آگاه شود.