دندان های کج و نامرتبی داری و از حضور در جمع خجالت میکشی؟ به درمان ارتودنسی دندان نیاز داری ولی از اینکه بریس های فلزی معمولی ظاهر لبخندت رو بد کنه هراس داری؟ میخوای یک ارتودنسی بی دردسر، بدون درد و کوتاه داشته باشی؟ اصلا نگران نباش چون به جز ارتودنسی معمولی روش های دیگه ای هم وجود دارند که به راحتی آب خوردن و بدون هیچ حاشیه اضافی دندونای شما رو صاف و یکدست میکنند. ما در این مقاله درباره یکی از این روش ها که به نام ارتودنسی دیمون یا خودتنظیم مشهوره صحبت میکنیم. خوندن این مقاله به همه کسانی میخوان یک انتخاب هوشمندانه برای ارتودنسی داشته باشند توصیه میشه.

ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون شبیه همان ارتودنسی ثابت با کمک بریس های سنتی است. با این حال، چند مزیت اضافی در این روش وجود دارد. این فناوری ظاهر کلی شخص را در نظر می گیرد. بریس دیمون سریعتر دندانها را حرکت می دهد و به افراد این امکان را می دهد تا به سرعت لبخند خود را بهبود ببخشند و سپس با یک لبخند زیباتر به زندگی خود ادامه دهند.

چیزی که این سیستم را متمایز میکند بریس دیمون است

برخی فکر میکنند که دیمون نوعی ارتودنسی متحرک است اما سیستم دیمون در واقع ارتودنسی ثابت هستند. در ارتودنسی دیمون از براکت های دیمون استفاده می شود. این براکت ها ابزارهایی هستند که قابلیت باز و بسته شدن خودکار را دارا می باشند. آنها در همان جایی نصب می شوند که براکت های فلزی سنتی نصب می شوند. این بریس ها نیاز به تنظیم کمی دارند و با حرکات گهواره ای به راحتی و بدون درد به صاف شدن دندان ها کمک میکنند. به صاف شدن دندان ها با این براکت ها ارتودنسی دیمون گفته میشود.

تفاوت ارتودنسی معمولی با ارتودنسی دیمون چیست؟

برخلاف براکت های سنتی که به طور منظم باید سفت و تنظیم شوند. براکت های دیمون از یک مکانیزم کشویی استفاده می کنند که در آن سیم به براکت متصل می شود و همانطور که دندان ها در حال تراز شدن هستند. این براکت ها نیز به صورت طبیعی حرکت می کنند. این قابلیت موجب راحتی ، ظاهر بهتر و توانایی مهیا کردن نتایج بهتر در زمان کمتر می شود. بریس دیمون از روش های متنوعی برای حرکت دادن دندان ها به محل درستشان استفاده می کنند. این سیستم از 3 نوع براکت رنگی، شفاف و فلزی استفاده میکند. اگر از براکت های شفاف و همرنگ دندان در دیمون استفاده شود میتوان نوع درمان شما را ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

ناراحتی کمتر با براکت دیمون

این براکت ها توسط سیم حافظه داری که در داخل آنها قرار می گیرد عمل می کند. به همین دلیل نیروی کمتری به دندان وارد می کند. این فشار کم باعث می شود که بیمار ناراحتی کمتری را احساس کند. پس از نصب، این براکت ها تنظیم می شوند. تا دندان های شما را به تدریج در طول زمان حرکت دهند. این فرآیند از نیروی کمتری نسبت به بریس سنتی استفاده می کند. همچنین به طور معمول این روش از درمان نیاز به درمان های مکمل از طریق کشیدن دندان و بسط دادن کام را مرتفع  می سازد.

بریس دیمون چگونه دندان ها را سریعتر صاف میکند؟

 • هیچ سحر و جادویی در خصوص ارتودنسی دیمون وجود ندارد، با این حال طراحی منحصر به فرد آنها باعث می شود تا بریس ها ساده تر و  اغلب سریع تر دندان ها را صاف کنند.
 • براکت های دیمون دارای قابلیت اتصال به خود هستند ، به این معنی که آنها به گونه ای طراحی شده اند که خود را بدون اتصالات خاص و سایر سخت افزارها در محل خود نگه دارند. این براکت ها صاف و نرم تر بوده و احتمال آسیب دیدن دندان ها و دهان را نیز کاهش می دهد زیرا به آرامی دندان ها را به یک تراز سالم تر و جذاب تر منتقل می کنند.
 • این امر می تواند به التهاب و درد کمتر منجر شود ، بنابراین اغلب دوره درمان ارتودنسی با قرار ملاقات کمتری انجام می شود. در حقیقت، انتخاب بریس های دیمون می تواند تا شش ماه طول درمان و مدت زمان ارتودنسی را کاهش دهد. و این یعنی راحتی شما و راحتی متخصص ارتودنسی دندان خوشبختانه ، افرادی که به این روش درمانی نوآورانه علاقه مند هستند، می توانند از بریس دیمون استفاده کنند.

مزایای ارتودنسی دیمون

براکت های دیمون مزایای متعددی نسبت به براکت های سنتی دارند که در ادامه مورد بررسی قرار داده شده اند:

آنها ظاهر بهتری دارند

شفاف بودن براکت ها (اگر نوع دیمون شفاف انتخاب شود) باعث می شود که زیبا به نظر برسند زیرا تقریبا نامرئی هستند. به عبارتی براکت های شفاف دیمون جزء ارتودنسی نامرئی در نظر گرفته میشوند. یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی دندان با این روش واقعا ظاهر زیبایی براکت ها است.

در براکت های دیمون زمان درمان سریع تر است

مطالعات در این زمینه نشان داده است بیمارانی که با این روش درمان شده اند درمانشان را 2 تا 7 ماه زودتر از کسانی که از بریس های سنتی استفاده می کرده اند تمام کرده اند.

تعداد ملاقات های کمتر

مطالعات نشان داده است که بیماران تقریبا به نصف قرار ملاقات های متعددی که برای تنظیم مجدد دستگاه ارتودنسی دندان صورت می گرفت نیاز دارند.

مناسب برای کسانی که از راه دور مراجعه می کنند

زمان درمان کوتاه تر و دفعات مراجعه کمتر (این برای کسانی که از شهرهای دیگر و راه دور مراجعه می کنندگزینه مناسبی است) یکی دیگر از مزایای ارتودنسی دیمون است.

فشار کمتر بر دندان ها وارد میکنند و در نتیجه درد کمتری دارند

بیماران گزارش داده اند که با براکت های دیمون درد آنها تا 60% کاهش پیدا کرده است. به عبارتی چون خودتنظیم هستند نیاز کمی به اعمال فشار دارند و به صورت اتوماتیک اعمال نیرو میکنند.

سایر مزایای ارتودنسی دیمون

 • ایجاد اصطکاک کمتر که در نتیجه صدمه به ریشه دندان ها نیز کمتر می شود.
 • مکان کمتر برای تجمع باکتری ها بر روی براکت ها
 • مطالعات بالینی نشان داده است که براکت های دیمون در اصلاح ازدحام شدید دندان ها موثر تر و راحت تر است و نرخ بازگشت کمتری دارد.
 • اگر فراموشکار هستید و نمیتوانید از ارتودنسی متحرک استفاده کنید و در عین حال به دنبال ارتودنسی نامرئی هستید میتوانید روی دیمون شفاف حساب باز کنید.

معایب ارتودنسی دیمون

این براکت ها مانند سایر روش های ارتودنسی بی عیب و نقص نیستند. برخی از شناخته شده ترین معایب ارتودنسی دیمون عبارتند از:

 • دارای سیم های فلزی می باشد که برای دیگران قابل مشاهده است ، بنابراین شما نمی توانید به طور کلی از دست فلزی که در دهان است خلاص شوید.
 • اما می توانید براکت های شفاف دیمون را انتخاب کنید تا از براکت های فلزی دوری کرده و دید براکت ها را به حداقل برسانید
 • پوشیدن براکت های دیمون در چند روز اول کمی آزار دهنده است تا زمانی که شما به آن عادت کنید
 • هزینه ارتودنسی در این نوع بیشتر از سایر انواع ارتودنسی است.

قیمت ارتودنسی دیمون چقدر است؟

با توجه به اینکه سیستم دیمون سازوکاری متفاوت از بریس های معمولی دارد هزینه های آن نیز به طبع متفاوت از هزینه ارتودنسی معمولی است. هزینه ارتودنسی دیمون به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما باید برای تخمین یا برآورد آن به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. با این حال به طور قطع هزینه ارتودنسی دیمون چند میلیونی بیشتر از ارتونسی معمولی خواهد بود.

ارتودنسی دیمون به چند جلسه تنظیم بریس نیاز دارد؟

یک تفاوت شاخص بین ارتودنسی با بریس معمولی و ارتودنسی دیمون وجود دارد. و آن هم دفعات مراجعه به مطب متخصص جهت تنظیم بریس ها است. برای تنظیم بریس های معمولی شما باید تقریبا هر چهار هفته یکبار به متخصص مراجعه کنید. اما از آنجایی که دیمون نوعی ارتودنسی خود تنظیم است نیاز به مراجعه مکرر ندارد و شما تنها هر 8 هفته یکبار باید به متخصص مراجعه کنید. این یعنی درد ارتودنسی کمتری تجربه میکنید زیرا جلسات تنظیم با درد همراه است.