سوال رایجی که در زهن بیشتر مردم وجود دارد این است که آیا درمان ارتودنسی ثابت  درد دارد ؟ احتمالاً فکر کرده اید که آن ها چه قدر درد خواهند داشت. بریس ها می توانند باعث ناراحتی شوند، اما معمولاً خیلی شدید نیست.

 

هنگامی که شما برای اولین بار آن ها را دریافت کنید.

قرار دادن بریس روی دندان ها صدمه ای به دندان ها نمی زند. قرار دادن بریس ها روی دندان های شما بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

ابتدا، متخصص ارتودنسی شما نوار هایی را در اطراف دندان های مولر پشت قرار می دهد که ممکن است شامل فشار کمی باشد، اما دردناک نخواهد بود.

سپس، متخصص ارتودنسی شما چسب خاصی به دندان های شما می زند که طعم خوبی ندارد، اما دردی نخواهد داشت. متخصص ارتودنسی براکت ها را روی هر یک از دندان ها می چسباند و سپس براکت ها را با سیم وصل می کند. سرانجام، همه چیز با باند های الاستیک ایمن می شود.

در عرض چند ساعت، مقداری درد در دندان ها و لثه های شما احساس می شود. این درد احتمالاً حدود یک هفته طول خواهد کشید. در این مدت به بریس های جدید خود عادت خواهید کرد. سیم ها و نوار های لاستیکی به دندان های شما فشار می آورند تا به آرامی صاف شوند. مدتی طول می کشد تا عادت کنید.

غذا ها و خوراکی هایی برای تسکین درد دندان ناشی ار ارتودنسی ثابت:

 • ماست منجمد
 • سوپ
 • پوره سیب زمینی
 • ماکارونی و پنیر
 • ماست
 • اسموتی
 • نوشیدنی های خنک
 • میوه های نرم، مانند موز و انواع توت ها
 • بلغور جو دو سر

 

ارتودنسی ثابت درد دارد-1

 

چیز هایی که در هفته اول پس از نصب بریس، ممکن است تجربه کنید:

 • فشار و درد دندان و لثه، به خصوص هنگام جویدن
 • زخم یا درد در قسمت داخلی لثه های شما
 • ناراحتی یا بریدگی زبان (از اجرای آن در میان بریس های جدید)

به طور معمول، این درد را می توان با مسکن های بدون نسخه، مانند استامینوفن (تایلنول) کنترل کرد. در هفته اول از غذا های نرم و بدون نیاز به جویدن مانند سوپ، ماست و بستنی استفاده کنید. نوشیدنی های سرد و اسموتی ها همچنین می توانند لثه های ملتهب را تسکین دهند.

بیشتر افراد در طی یک ماه به بریس های خود عادت می کنند. بعد از شش ماه، حتی ممکن است متوجه آن ها نشوید؛ اگرچه، گاهی اوقات احساس درد می کنید که طبیعی است.

 

وقتی بریس ها سخت تر می شوند.

بریس ها با فشار مداوم بر روی دندان ها، مشکلات هم ترازی را برطرف می کنند. با گذشت زمان، دندان های شما به حالت صاف تر حرکت می کنند. این که چه مدت زمان لازم است، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این که شما از چه نوع دستگاهی استفاده می کنید و ارتودنتیست شما در تلاش است که مشکلات را برطرف کند. بیشتر افراد حدود دو سال از بریس استفاده می کنند.

وقتی بریس دارید، برای تنظیمات باید هر چند هفته یک بار به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. در این قرارها، متخصص ارتودنسی دندان های شما را ارزیابی کرده و میزان فشار حاصل از بریس را بررسی می کند. با حرکت دندان ها و کاهش تنش، درد بریس ها از بین می روند. در هر بار مراجعه، ارتودنتیست شما سیم ها، فنرها یا نوار های الاستیک را محکم می کند تا تنش را افزایش دهد.

سفت شدن بریس ها می تواند برای چند روز درد ایجاد کند. درد ناشی از وجود بریس ها، نباید به اندازه زمانی که برای اولین بار بند های تان را فشار داده اید، زیاد باشد. بعد از چند روز، به افزایش فشار روی دندان های خود عادت خواهید کرد. مسکن بدون نسخه باید برای کنترل درد کافی باشد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

وقتی بریس ها حذف شوند.

شما از دیدن دندان های صاف جدید خود بسیار خوش حال خواهید شد که احتمالاً خیلی نگران درد نخواهید بود. همه اقدامات دندانپزشکی کمی ناخوشایند است، اما برداشتن بریس نباید دردناک باشد.

بعد از این که بریس های شما جدا شد، دندان های شما کاملا تمیز می شوند. متخصص ارتودنسی شما ممکن است بخواهد مجموعه ای دیگر از اشعه ایکس و تصاویر را برای بررسی عملکرد بریس های شما انجام دهد. اگر دندان های عقل شما ظاهر شوند، ممکن است ارتودنتیست شما برداشتن آن ها را توصیه کند که باعث می شود دندان های تازه صاف شده شما از حالت تراز خارج نشوند.

جدا کردن بریس ها مطمئناً تسکین دهنده است، اما به این معنی نیست که درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده است. متخصص ارتودنسی شما را به داشتن نگهدارنده توصیه می کند. این یک وسیله سفارشی است که معمولاً از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده و از بازگشت دندان های شما به موقعیت اصلی جلوگیری می کند.

نگهدارنده شما ممکن است سیم های فلزی داشته باشد که دندان ها را در حالی که استخوان ها و لثه ها ترمیم می شوند، در یک راستا قرار دهند. شاید لازم باشد هر روز نگهدارنده خود را استفاده کنید یا ممکن است فقط شب ها هنگام خواب به آن نیاز داشته باشید. در هر صورت، نباید دردی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

خوراکی هایی که باید از آن ها اجتناب کنید:

 • ذرت بو داده
 • آب نبات
 • آب نبات چسبناک
 • آدامس

بیشتر بخوانید … ارتودنسی فلزی

مقابله با درد ناشی از بریس ها

درست است که ارتودنسی ثابت درد دارد اما بیشتر درد های ناشی از بریس ها را می توان با دارو های بدون نسخه درمان کرد. استامینوفن (تایلنول) یک انتخاب معمول است. برخی از افراد از دارو های NSAID مانند ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) استفاده می کنند که می تواند به کاهش التهاب در لثه ها نیز کمک کند.

ممکن است ارتودنتیست موم نرم به شما بدهد که می توانید هر زمان که بریس دارید، به داخل دهان شما مالیده شود که می توان به راحتی از آن استفاده نمود. موم مانعی محافظتی ایجاد می کند که احتمال بریدگی یا زخم را کاهش می دهد. اگر سیم یا بریسی در دهان خود ندارید که باعث درد شما می شود، بلافاصله به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

چند ماده غذایی وجود دارد که باید هنگام استفاده از بریس از آن ها اجتناب کنید. خوراکی هایی مانند پاپ کورن، آب نبات سفت، آب نبات چسبناک و آدامس می توانند به بریس ها آسیب برسانند. اگر می خواهید با غذا هایی هنگام درمان، خلاقیت ایجاد کنید، می توانید کتاب The Braces Cookbook را امتحان کنید.

بیشتر بخوانید:

 

منبع: https://www.healthline.com/health/do-braces-hurt