ارتودنسی طبیعی یکی از درمان های علم دندانپزشکی است که دارای مهاربند ها و وسایل نگهدارنده می باشد که برای تنظیم کردن نامتقارن بودن دندان ها به کار می رود. ارتودنسی طبیعی به نتیجه گرفتن و رسیدن به لبخندهای مستقیم و متقارن، نیش متعادل، موقعیت مناسب زبان، تنفس، خواب و بهبود وضعیت ظاهری دندان ها کمک می کند. اگر به دنبال یک لبخند صاف یا خدمات ارتودنسی هستید، ابتدا باید یک مشاوره با پزشک ارتودنسی داشته باشید.

هدف از ارتودنسی طبیعی ایجاد لبخند های متعادل و رشد صورت یا ایجاد فضا برای تنفس و موقعیت صحیح زبان است. متخصص ارتودنسی طبیعی با کمک از نیروهای طبیعی مانند زبان، نیروهای جدید و لوازم کاربردی سیمی برای ایجاد تعادل در دندان و فک استفاده می کند؛ در واقع ارتودنسی از سیم ها براکت ها و قسمت های مختلفی تشکیل شده است که توسط آن ها می‌توان مشکلات و ناهنجاری های دندان را برطرف کرد.

 

انواع ارتودنسی

ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود که هر کدام روش کار و لوازم مربوط به خودشان را دارند.

ارتودنسی طبیعی

ارتودنسی ثابت

در واقع بریس های ثابت برای بزرگسالانی است که از سلامت دندان خودشان ناراضی نیستند و آرزو می‌کنند که یک لبخند زیبا و با دندان های ردیف و منظم داشته باشند، دستگاه ارتودنسی ثابت از قسمت دو اصلی تشکیل شده است، اول براکت هایی که روی دندان ‌ها نصب می شوند و دوم قوس های اتصال دهنده براکت ها به همدیگر، براکت های ارتودنسی طبیعی می ‌تواند از جنس فلز یا چینی باشد.

 

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک محبوب ‌ترین درمانی برای ارتودنسی می باشند؛ برای کودکان توصیه و استفاده نمی شوند، به این دلیل که به مراقبت بیشتری نیاز دارند و چون متحرک هستند ممکن است کودکان در نگه داشتن آن ها روی دندانشان کوتاهی کنند.

 

یکی از محبوب ترین نوع ارتودنسی

یکی از محبوب ترین انواع دستگاه های ارتودنسی متحرک دستگاه شوارتز با پیچ های انبساطی است که شامل پروژه ‌های فعال می‌شود و بنابراین امکانات انبساط متفاوتی دارد. در نتیجه فضا را برای دندان های دیگر باز می ‌کند؛ بنابراین می توان با استفاده از وسایل ارتودنسی در کودکان از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای دندان آن ها پیش بیاید جلوگیری کرد.

 

ارتودنسی متحرک برای چه سنی مناسب تر است؟

اگر کسی بخواهد مشکلات دندان های خود را در بزرگسالی تغییر دهد هم می توانند از وسایل ارتودنسی متحرک استفاده کند، البته بستگی به شدت و نوع مشکلات دندان فرد دارد. ارتودنسی طبیعی متحرک شامل مهاربند های متحرکی هستند که پیچ یا سیمی ندارند و می توانند در حین درمان، ظاهر معمولی دندان فرد را در موقعیت خودش نگه دارند و دیگر هیچ سیم یا براکتی روی دندان فرد دیده نشود؛ البته باید بدانید که این نوع ارتودنسی برای مشکلات پیچیده کاربردی ندارد.

 

دستگاه ترینر

برخی از دندانپزشکان و ارتودنتیست ها هم از دستگاه ترینر استفاده می ‌کنند؛ در واقع این دستگاه تغییرات دندانی را درمان نمی کند؛ بلکه به پیشگیری از ایجاد شدن مشکلات روی دندان‌ ها کمک می‌ کند، معمولا نصب این دستگاه روی دندان فرد از سنین پایین شروع می‌شود؛ بنابراین برای دندان‌ های شیری با سن ۲ تا ۵ سالگی، دندان های مختلف در سن ۶ تا ۱۲ سالگی و برای دندان های دائمی در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی باید استفاده شود.

 

دستگاه ترینر یک راه حل عالی برای پیشگیری و از بین بردن این مشکلات

در برخی از موارد ضروری است که افراد برای کودکانشان از این دستگاه استفاده کنند، به عنوان مثال اگر کودک برخی از عادت های بد را مانند مکیدن انگشت شست و یا دیگر انگشتانش را انجام دهد، در طولانی مدت می تواند باعث تغییرات فاحشی برای دندان ها شود و شما با استفاده از این دستگاه می توانید موقعیت دندان ها را در جای خودش نگه دارید.

این نه تنها باعث پیشگیری از مشکلات دندانی در آینده می شود، بلکه از ادامه این عادت بد هم در کودکان جلوگیری می کند و می تواند ناهنجاری های گزش را از بین ببرد، دستگاه ترینر یک راه حل عالی برای پیشگیری و از بین بردن این مشکلات است و به کودکان کمک می کند که مکیدن انگشت شست یا انگشتان دیگرشان را ترک کنند و مشکلات دندانی برایشان ایجاد نشود.

 

ارتودنسی طبیعی چیست؟

در واقع ارتودنسی طبیعی همان ارتودنسی معمولی است، یعنی همان روش درمان ارتودنسی برای دندان است که توسط آن می‌توان مشکلات دندانی را نظیر کج بودن دندان ها، روی هم قرار گرفتن دندان ها، جلو بودن بیش از حد دندان ها و مواردی از این قبیل را برطرف کرد، ارتودنسی طبیعی در چند مرحله انجام می شود، ابتدا بیمار باید به پزشک مراجعه کرده و دندان‌ها و فکش را مورد بررسی قرار دهد، پس از اینکه پزشک ارتودنتیست دندان و فک را معاینه کرد و به این نتیجه رسید که می ‌توان با استفاده از درمان ارتودنسی طبیعی مشکل دندان را برطرف کرد، کار درمان را آغاز می‌کند.

ارتودنسی طبیعی

کدام روش درمان ارتودنسی مناسب است؟

بسته به شدت و مشکلات دندان ممکن است بیمار نتواند از تمام روش‌های ارتودنسی استفاده کند و پزشک متخصص است که می تواند تعیین کند که بهتر است کدام روش استفاده شود تا نتیجه مثبتی پس از درمان حاصل شود، در کل ارتودنسی هم برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان می‌تواند روش درمانی مناسب باشد؛ اما اگر در کودکی برخی از روش های ارتودنسی طبیعی را برای کودک تان انجام دهید، می توانید در آینده از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کنید.

 

ارتودنسی طبیعی با استفاده از نوع مخفی

نوع دیگری هم از ارتودنسی وجود دارد که می‌تواند مشکلات افراد را در دندان هایشان برطرف کند؛ در واقع به آن ارتودنسی مخفی یا ارتودنسی لینگوال گفته می‌شود، این نوع ارتودنسی از فلز، براکت و سیم تشکیل شده است که روی دندان نصب شود؛ اما تفاوتی که با ارتودنسی ثابت معمولی دارد این است که به جای اینکه این لوازم بر روی دندان نصب شود، در داخل دهان و پشت دندان نصب می شود؛ بنابراین به هیچ عنوان هنگام خندیدن یا صحبت کردن مشخص نمی شود که روی دندان بیمار ارتودنسی قرار گرفته است؛ در واقع این بیشتر برای بزرگسالانی استفاده می‌ شود که نمی‌خواهند ارتودنسی ظاهر آن ها را عوض کند.

 

 

بیشتر بخوانید: