قیمت ارتودنسی نامرئی نسبت به انواع دیگرش گران تر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد که توسط پزشک متخصص ارتودنسی تعیین می شود. قیمت این ارتودنسی در ایران با مبلغ روز یورو و دلار محاسبه می شود.

ارتودنسی یکی از تخصص های مربوط به دندانپزشکی است که برای ترمیم کردن و زیباسازی چینش دندان ها به کار می رود. در این روش از سیم های فلزی و قلاب های فلزی استفاده می شود. برخی اوقات افراد بعد از انجام مراحل ارتودنسی روی دندان به دلیل اینکه قلاب ها و سیم های آن مشخص است احساس می کنند ظاهر دهانشان زیبایی خود را از دست داده و حین خندیدن سیم ها و قلاب ها نمایان می شود.

یکی از روش‌هایی که اکثراً در افراد بزرگسال برای ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد انجام ارتودنسی نامرئی روی دندان می باشد. به این ارتودنسی شفاف هم گفته می‌شود که معادل نام انگلیسی آن Invisalign می باشد. این نوع ارتودنسی همانطور که از نامش پیداست نامرئی بوده و هیچ قلاب یا سیم فلزی ندارد. همچنین قیمت ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی های معمولی متفاوت است که در ادامه هم به قیمت و هم به کیفیت ارتودنسی نامرئی می پردازیم.

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی را می دانید؟

این ارتودنسی به دلیل مدل شفافی که دارد ویژگی ها و معایبی هم به همراه دارد.

مزایای ارتودنسی شفاف:

 • مهمترین و اولین موردی که که می توان در مورد مزیت ارتودنسی نامرئی برشمرد دقیقاً نامرئی و شفاف بودن آن است که هیچ سیم یا قلابی روی آن وجود ندارد.
 • متحرک بودن
 • ایجاد درد و جراحت کمتر در دهان
 • ایجاد تحریک کمتر برای دندان و لثه و گونه
 • استفاده از مسواک و نخ دندان به راحتی
 • استفاده راحت و تاثیر گذاری کمتر روی فعالیت های روزمره
 • ساخت سفارشی با قالب مورد نظر برای بیمار
 • جداسازی از دندان در طول روز حداکثر به مدت ۲ ساعت
 • روشی مناسب برای ترمیم دندان های فاصله دار، دندان های پر، دندانهای کراس بایت، اوربایت و آندربایت

 

ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی شفاف هم عبارتند از:

 • احتمال گم شدن به دلیل متحرک بودن
 • به همکاری بیشتری توسط بیمار نیاز دارد
 • باید به مدت ۲۲ ساعت در طول روز روی دندان قرار بگیرد
 • در مکان های عمومی هنگام خارج کردن از دهانتان جلوه خوبی ندارد
 • نمی توان برای همه افراد از آن استفاده کرد
 • ممکن است با دندان سازگاری نداشته باشد

 

مراحل ارتودنسی شفاف

اولین قدم برای انجام ارتودنسی نامرئی این است که شما ابتدا با متخصص ارتودنسی خود مشاوره کرده و متوجه شوید که آیا می‌توانید از این مدل ارتودنسی برای دندان هایتان استفاده کنید یا خیر؛ پس از اینکه تصمیم گرفته شد که ارتودنسی نامرئی مناسب دندانهای شما است، پزشکتان دندان‌ها و فک شما را معاینه می کند و پس از آن شما را برای انجام اسکن دیجیتال از کل دندان به مراکز تخصصی سی تی اسکن دیجیتال از دندان می فرستد.

بعد از اینکه اسکن دیجیتالی از دندان های تان گرفته شد پزشک متخصص آن را مورد بررسی قرار می‌دهد و با توجه به آن یک نمونه اولیه از ارتودنسی نامرئی را برای شما تولید می کنند که معمولاً این کار توسط دستگاه های پرینتر سه بعدی انجام می شود.

نکته قابل توجهی که باید بدانید این است که همیشه باید نکات بهداشتی دهان و دندانهایتان را رعایت کنید.

 

چه کسی می تواند از ارتودنسی نامرئی استفاده کند؟

همانگونه که در ابتدا گفته شد تمام افراد نمی توانند برای منظم کردن ترتیب دندان هایشان و یا مواردی که به ارتودنسی نیاز دارد از ارتودنسی نوع نامرئی استفاده کنند. ارتودنسی نامرئی معمولاً مناسب افرادی است که بهداشت دندان و دهان خوبی دارند و همیشه این موارد را رعایت می کنند.

ارتودنسی نامرئی می تواند هم برای کودکان و هم بزرگسالان مناسب باشد ولی بیشتر افرادی با ارتودنسی نامرئی مشکلاتشان حل شود که:

 1. دندانهای پرتراکم دارند
 2.  دندان های نامرتب دارند
 3.  دندانهای جلو آمده دارند
 4. دندانهای فاصله دار دارند
 5. ه دندان های فک بالایشان نسبت به دندان های پایین داخل تر باشد که به این نوع کراس بایت گفته می شود.

 

آیا درمان با ارتودنسی شفاف بازگشت دارد؟

مسلماً در درمان ارتودنسی نامرئی همانند مدل های دیگر ارتودنسی دندان امکان بازگشت وجود دارد و این امکان بازگشت بسته به شرایط نگهداری پس از درمان کامل و مواردی دارد که فرد به آنها توجه نمی کند؛ ولی در کل امکان بازگشت در ارتودنسی نامرئی وجود دارد.

ارتودنسی نامرئی

 

در ادامه به دلایلی که ممکن است باعث بازگشت ارتودنسی نامرئی شود می پردازیم و همچنین نکاتی را برای جلوگیری از این امر توصیه می‌کنیم.

یکی از موارد مهمی که باعث بازگشت ارتودنسی نامرئی می شود این است که فک جای زیادی برای باز شدن دندانها نداشته باشد و نیاز به کشیدن دندان باشد.

مورد بعدی مشکلاتی است که در فک فرد وجود دارد و این مشکلات باعث احتمال برگشت ارتودنسی نامرئی می شود.

 

توصیه های مربوط به جلوگیری از بازگشت ارتودنسی نامریی پس از درمان

پس از اینکه این ارتودنسی از روی دندان شما جدا شد باید تا مدتها روشها و کارهایی را انجام دهید که موجب بازگشت دندان ها به حالت اولش نشود.

اولین کار این است که پس از خارج کردن ارتودنسی از داخل دهان حداقل به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه از پلاک های ارتودنسی متحرک به طور منظم استفاده کنید و پس از پایان دوره 12 ماهه بسته به دستور پزشک تا چند ماه هم به مدت 3 الی 4 روز در هفته از آن استفاده کنید. برخی اوقات نیاز به استفاده از این پلاک ها تا همیشه برای فرد توصیه می شود.

موارد مختلفی برای جلوگیری از برگشت حالت دندان ها وجود دارند که عبارتند از:

 1. ریتینر هالی
 2. ریتینر اسیکس
 3. نگهدارنده ثابت

 

قیمت ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

ارتودنسی هزینه های مختلفی دارد این هزینه نسبت به نوعی که برای دندانتان انتخاب می‌کنید دارد  قیمت ارتودنسی نامرئی هم تحت تاثیر چند عوامل هستند که عبارتند از:

 • نوع مشکل
 • شدت مشکل
 • نوع ابزار و دستگاه ها
 • افزایش تعداد مرحله های ارتودنسی
 • کلینیک ارتودنسی که انتخاب می کنید
 • شهر و منطقه ای که در آن سکونت دارید و …

در کل قیمت این ارتودنسی از ارتودنسی های دیگر گرانتر است و پزشک متخصص شما این قیمت را تعیین می کند که در ایران هم بر مبنای یورو محاسبه می شود.

اگر بخواهیم به طور حدودی و تقریبی هزینه آن را اعلام کنیم حداقل قیمت ارتودنسی نامرئی برای یکی از فک ها سه هزار یورو است و ممکن است این هزینه نسبت به طول درمان و تعداد مراحل تا ۴ هزار یورو هم بالا برود.