گاهی اوقات پیش می آید که افراد به دلایل خاصی دچار مشکل و ناهنجاری در دندان و فک خود می‌شوند، ارتودنسی یکی از روش هایی است که می توان توسط آن مشکلات و ناهنجاری های دندان را برطرف کرد. ارتودنسی دارای دو نوع ثابت و غیر ثابت است که به آن متحرک هم گفته می شود، در این مقاله به بررسی کوتاهی در مورد ارتودنسی غیر ثابت می پردازیم.

 

ارتودنسی متحرک

در واقع وسایل و ارتودنسی های غیر ثابت یا متحرک از نوعی هستند که می ‌توانند در طول درمان از دهان خارج شوند؛ زیرا همانند ارتودنسی های ثابت به دندان ها متصل نمی شوند، آنها متناسب با قرص و شکل دهان و دندان فرد بیمار و به صورت سفارشی ساخته می شوند و می توانند مشکلات و ناهنجاری های خفیف تا متوسط را برطرف کنند.

 ارتودنسی غیر ثابت

در کل دو نوع ارتودنسی غیر ثابت

دو نوع ارتودنسی ثابت وجود دارد که عبارت اند از:

 • گروه اول از نوع ارتودنسی متحرک فلزی می باشد.
 • گروه دوم از نوع ارتودنسی متحرک نامرئی می باشد.

توجه داشته باشید که ارتودنسی نوع غیر ثابت فقط برای مشکلات و ناهنجاری های خفیف تا متوسط کاربرد دارد و برای افرادی که مشکلات دندانی و فک شدیدی دارند، نمی توان از نوع ارتودنسی متحرک برای درمان آن ها استفاده کرد. همچنین ارتودنسی غیر ثابت قیمت بسیار بالایی نسبت به انواع ارتودنسی دیگر دارد و همچنین طول درمان آن طولانی می باشد به این دلیل که فشار وارد شده به دندان ها توسط این ارتودنسی ها ملایم بوده و با سرعت کمتری باعث جابجایی دندان ها می شوند.

 

مزایای ارتودنسی غیر ثابت

استفاده از ارتودنسی متحرک نسبت به گذشته بسیار زیاد شده است و دارای مزایای مختلفی است که عبارت اند از:

 • در حین تمیز کردن یا غذا خوردن می توانید آن ها را از داخل دهانتان بیرون بیاورید.
 • در صورت ایجاد وضعیت غیر قابل تحمل می توانید آن ها را به طور موقت از دهانتان خارج کنید.
 • شما در زمان هایی که قرار مهم و یا در صورت قرار گرفتن در موقعیت های حساس اجتماعی، می‌توانید آن ها را بیرون بیاورید.
 • ارتودنسی های متحرک به چشم نمی آیند.
 • استفاده از این ارتودنسی آسان است و یک پزشک ارتودنسی یا دندانپزشک می تواند آن را برای شما نصب کند.
 • ارتودنسی های متحرک در آزمایشگاه تولید می شوند، بنابراین به صورت سفارشی هستند و کاملا مطابق با دندان های شما ساخته می شوند.

 

محدودیت های استفاده از وسایل ارتودنسی غیر ثابت

متخصص ارتودنسی بهترین دستگاه را با توجه به تغییر شکل دندان و فک شما انتخاب می کند، برخی از مشکلات و ناهنجاری های دندان فقط نیاز به ارتودنسی های ثابت برای درمان دارند. استتفاده از وسایل ارتودنسی متحرک محدودیت هایی هم دارد که عبارت اند از:

 • آن‌ها برای مشکلات و ناهنجاری های ساده قابل استفاده هستند.
 • معمولا برای فک پایین ایجاد ناراحتی می کنند.
 • قیمت بسیار بالایی دارند.

 

آیا بیماران می‌توانند نوع درمان ارتودنسی خود را انتخاب کنند؟

بیماران در صورتی که می توانند نوع درمان ارتودنسی را خودشان انتخاب کنند که مشکلات و ناهنجاری های ایجاد شده روی دندانشان به صورت خفیف تا متوسط باشد. البته تنها شخصی که می تواند نوع ارتودنسی را مشخص کند، پزشک ارتودنسی است. در صورتی که فرد نسبت به مشکل و ناهنجاری دندانش بتواند از چند نوع درمان ارتودنسی استفاده کند، پزشک ارتودنتیست روش ها را به بیمار اعلام می ‌کند و پس از آن بیمار می تواند نسبت به شرایط خود یکی از آن روش ها را انتخاب کند؛ اما این طور نیست که فقط بیمار تصمیم بگیرد که چه نوع ارتودنسی برایش استفاده شود، همچنین در مورد ارتودنسی های غیر ثابت این مسئله بسیار بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

 

مدت زمان درمان ارتودنسی غیر ثابت

این نوع ارتودنسی بستگی به نوع و شدت مشکل بیمار که شامل شلوغی دندان ها، تراز فک و موارد دیگر می شود، در برخی از مواقع باید از ارتودنسی های ثابت و غیر ثابت همزمان استفاده شود؛ ولی در کل متخصص ارتودنسی زمان تقریبی درمان را در جلسه مشاوره به بیمار اعلام می کند.

 

بایدها و نباید های رژیم های غذایی در حین استفاده از ارتودنسی غیر ثابت

حین استفاده از ارتودنسی ثابت نکاتی باید رعایت شود که عبارت انر از:

 • همیشه قبل از مصرف غذا، ارتودنسی متحرک غیر ثابت را از دهانتان خارج کنید و پس از خوردن غذا و مسواک و نخ دندان کشیدن، آن را دوباره سر جایش بگذارید.
 • شما باید برای داشتن دندان های سالم و تمیز، رژیم غذایی سالمی داشته باشید. معمولا از غذاهای غنی از ویتامین‌ ها و مواد معدنی استفاده کنید و از غذا های چسبناک پرهیز کنید.
 • نوشیدنی‌هایی مانند نوشیدنی های گازدار، شیرین و نوشیدنی های انرژی زا نباید در حین درمان ارتودنسی استفاده شود. به این دلیل که باعث پوسیدگی دندان می شود.

 

ارتودنسی غیر ثابت نامرئی

این نوع از ارتودنسی یکی از پیشرفته ترین روش های درمانی است که اکثرا برای بزرگسالان استفاده می شود. جنس ارتودنسی نامرئی از پلاستیک های شفاف با کیفیت بالا می باشد که به صورت سفارشی برای دندان ها ساخته می شوند و روی دندان قرار می گیرد، این نوع ارتودنسی ها  ظاهر قابل دید ندارند و دقیقا مانند نامشان نامرئی و شیشه ‌ای هستند و وقتی روی دندان قرار می گیرند، هیچکس حین صحبت کردن و خندیدن متوجه نمی‌شود که شما در حال درمان ارتودنسی نامریی هستید.

 ارتودنسی غیر ثابت

یکی از مهم ترین مراقبت های ارتودنسی

یکی از مراقبت های بسیار زیادی که باید از این ارتودنسی انجام دهید این است که از غذاها و نوشیدنی های رنگ دار و خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنیدو به این دلیل که می ‌توانند باعث رنگ گرفتن آن شودن و دیگر ظاهر بی رنگ و نامرئی خود را ندارند، همچنین مصرف مایعات و غذاهای خیلی داغ و خیلی سرد باعث منبسط و منقبض شدن این ارتودنسی می‌شود و پس از مدتی تغییر شکل می دهد و دیگر نمی توان از آن به عنوان درمان استفاده کرد.

 

روش نصب

ابتدا پزشک ارتودنتیست از دندان ها با اشعه ایکس عکس برداری می‌کند و به ارزیابی دندان و فک می پردازد. پس از اینکه پزشک مطمئن شد که شما می توانید از درمان ارتودنسی نامریی غیرثابت استفاده بکنید، عکس دندان تان به لابراتوار فرستاده شده و نسبت به آن ارتودنسی نامریی شما ساخته می شود.

 

 

بیشتر بخوانید :