یکی از راه‌هایی که برای داشتن یک لبخند زیبا و جذاب وجود دارد، انجام ارتودنسی روی دندان‌ها است. ارتودنسی 6 ماهه دندان، یک روش ترمیمی، زیبایی و درمانی برای اصلاح و درمان ناهنجاری‌های فک و دندان‌ها است. بریس های ارتودنسی، به مرور زمان و با اعمال یک فشار ملایم، فک‌ها و دندان‌هایی را که در محل مناسبی قرار ندارند، آن قدر جا به جا می‌کنند تا آن‌ها را در یک موقعیت صحیح قرار دهند.

همان طور که میدانید، درمان ارتودنسی روی دندان‌ها نیازمند صرف زمان زیادی است. بعضی از بیماران ممکن است به همین دلیل از انجام ارتودنسی منصرف شوند. با پیشرفت‌هایی که در علم دندانپزشکی صورت گرفته است، روش‌ها جدیدی برای انجام ارتودنسی ابداع شده که می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تری دندان‌ها را مرتب و منظم کنند. شاید شما این روش‌های دندانپزشکی ارتودنسی را به نام ارتودنسی شش ماه بشناسید. برای آشنایی با این نوع از ارتودنسی‌ها تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

ارتودنسی 6 ماهه

ارتودنسی شش ماهه چیست؟

ارتودنسی شش ماهه یکی از انواع ارتودنسی‌ها است که در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به سایر انواع ارتودنسی‌ها انجام می‌شود. ارتودنسی 6 ماهه با اسم‌های ارتودنسی شفاف، ارتودنسی اینویزیلاین، ارتودنسی ژله‌ای و ارتودنسی نامرئی شناخته می‌شود. ارتودنسی 6 ماهه با کمک بریس های متحرک انجام می‌شود. متحرک بودن این بریس ها یا دستگاه‌های ارتودنسی به این معنا است که بیمار می‌تواند این بریس ها را تحت شرایط خاصی، برای مثال هنگام غذا خوردن یا برای شرکت در یک مهمانی، موقتا از دهان خود خارج کند. این نوع از ارتودنسی‌ها ممکن است بسته به شرایط بیمار، بیشتر از شش ماه طول بکشد.

 

چرا به این نوع از ارتودنسی‌ها، ارتودنسی نامرئی می گویند؟

علت نام گذاری این نوع از ارتودنسی‌ها به خاطر شفاف بودن بریس هایی است که در این درمان استفاده می‌شوند. بریس های ارتودنسی اینویزیلاین، از جنس نوعی پلاستیک شفاف و بی رنگ ساخته می‌شوند. این بریس ها توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند و مخاطب نمی‌تواند آن‌ها را به راحتی تشخیص دهد.

 

چه ناهنجاری‌هایی با کمک ارتودنسی اینویزیلاین درمان می‌شوند؟

اگر چه به خاطر نامرئی بودن و قابلیت جا به جایی ارتودنسی اینویزیلاین، این نوع ارتودنسی متقاضیان زیادی داشته و بسیار محبوب است؛ اما ناهنجاری‌ها و مشکلات شدید دندانی به کمک آن اصلاح نمی‌شوند. ان نوع از ارتودنسی‌ها، تنها در درمان ناهنجاری خفیف یا متوسط دندانی کاربرد دارند و مؤثر هستند.

 

ارتودنسی اینویزیلاین چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام ارتودنسی اینویزیلاین، دندانپزشک ابتدا وضعیت دهان و دندان‌های شما را به خوبی معاینه و بررسی می‌کند. اگر مشکلات و ناهنجاری‌های شما آن قدر شدید نباشند که با کمک ارتودنسی اینویزیلاین درمان شوند، دندانپزشک  برایتان درمان ارتودنسی شفاف را شروع می‌کند. برای درمان با ارتودنسی اینویزیلاین، دندانپزشک ابتدا یک سیر درمانی برای شما تهیه می‌کند. این سیر درمانی می‌تواند نتیجه ارتودنسی روی دندان‌هایتان را پیش از شروع درمان ارتودنسی به شما نشان دهد.

پس از تعیین سیر درمانی، دندانپزشک از دندان‌های شما قالب می‌گیرد و این قالب‌ها را به لابراتوار می‌فرستد. بر اساس این قالب‌ها و مراحل درمانی تعیین شده، قالب‌های شفاف اینویزیلاین در لابراتوار ساخته می‌شوند. هر یک از این قالب‌ها به مدت دو الی سه هفته استفاده می‌شوند و پس از سپری شدن این دوره کوتاه، شما باید قالب بعدی را استفاده کنید. با استفاده از این بریس های شفاف، شما می‌توانید دندان‌هایتان را در طول مدت کوتاهی مرتب و اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی متحرک

طول دوره درمان با ارتودنسی شفاف چقدر است؟

طول این دوره درمانی نسبت به سایر انواع ارتودنسی‌ها کوتاه‌تر است. مدت زمان مورد نیاز برای اصلاح و درمان ناهنجاری‌های دندانی با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین، در افراد مختلف متفاوت است و به طور متوسط بین شش تا هجده ماه طول می‌کشد. برای گرفتن نتیجه بهتر از درمان با بریس های اینویزیلاین، باید این پلاک‌های شفاف را تا پایان دوره درمانی هر روز و به مدت 22 ساعت در روز، روی دندان‌های خود قرار ندهید. بعضی از عواملی که در طول دوره درمان با ارتودنسی اینویزیلاین مؤثر هستند، عبارت‌اند از:

 • سن بیمار
 • شدت ناهنجاری
 • میزان مراقبت از دندان‌ها و بریس های شفاف
 • نوع ناهنجاری
 • و…

بیشتر بخوانید… ارتودنسی ثابت

هزینه درمان با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین چقدر است؟

به طور کلی هزینه‌های لازم برای انجام هیچ یک از روش‌های درمانی و ترمیمی را نمی‌توان به طور دقیقی تعیین کرد. این هزینه‌ ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت هستند و تنها دندانپزشک بعد از معاینه دقیق وضعیت دندان‌های شما می‌تواند یک قیمت تقریبی به شما پیشنهاد کند. ارتودنسی اینویزیلاین نسبت به سایر انواع ارتودنسی‌ها، هزینه‌های بیشتری به شما تحمیل می‌کند. بعضی از عواملی که در کم یا زیاد شدن هزینه‌های انجام ارتودنسی اینویزیلاین تأثیر گذار هستند، عبارت اند از:

 • سن بیمار
 • طول دوره درمانی
 • نوع ناهنجاری
 • شدت ناهنجاری
 • دستمزد دندانپزشک
 • موقعیت جغرافیایی که در آن جا ارتودنسی خود را انجام می‌دهید.
 • کیفیت موادی که در ساخت بریس های اینویزیلاین به کار می‌روند.

ارتودنسی 6 ماهه

برخی نکات مراقبتی در استفاده از بریس های نامرئی ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی نامرئی هم مانند سایر انواع ارتودنسی‌ها نیازمند مراقبت و توجه است. مراقبت‌های لازم از ارتودنسی اینویزیلاین توسط دندانپزشک به شما آموزش داده می‌شوند. در این قسمت ما برخی از این مراقبت‌ها را به شما آموزش می‌دهیم. بعضی از مراقبت‌های ارتودنسی نامرئی عبارت‌ اند از:

 • پیش از خوردن هر وعده غذایی بریس های متحرک اینویزیلاین را از دهان خود خارج کنید.
 • بعد از صرف هر وعده غذایی و پیش از قرار دادن مجدد بریس های شفاف روی دندان‌های خود، دندان‌هایتان را به خوبی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • پیش از قرار دادن بریس های شفاف روی دندان‌هایتان، آن‌ها را به خوبی با آب تمیز کنید.
 • از نوشیدن نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث کدر شدن یا تغییر رنگ بریس های شفاف شوند، خودداری کنید.

 

منبع: https://www.webmd.com/oral-health/guide/invisible-orthodontic-aligners#1