ارتودنسی دندان یک شاخه تخصصی از علم دندان پزشکی است که به هدف اصلاح و پیشگیری از مشکلات فکی و دندان‌ها به وجود آمده است، متخصص ارتودنسی به کمک روش‌ها و ابزار خاصی، به اصلاح و طراحی طرح لبخند می‌پردازد؛ اما گاهی افراد به دلیل ظاهر سیم‌ها و براکت‌های فلزی ارتودنسی، اشتیاقی برای مرتب کردن دندان‌های خود به وسیله ارتودنسی ندارند، در صورتی که درمان‌های ارتودنسی متنوع هستند و به بریس های فلزی ثابت محدود نمی‌شوند. برای کسانی که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند و می‌خواهند کسی متوجه ارتودنسی آنها نشود، می‌توانند از نوع خاصی از پلاک‌های ارتودنسی، به نام ارتودنسی شیشه ای  یا ارتودنسی نامرئی استفاده کنند، این ارتودنسی‌ها ظاهری بی رنگ و کاملا شفاف دارند و در بیشتر مواقع دیده نمی‌شوند.

ارتودنسی شیشه‌ای

ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی دندان در یک تقسیم بندی کلی دو دسته است؛ دسته اول بریس های ثابت فلزی هستند که ظاهر مناسبی ندارند و به صورت ثابت روی دندان‌ها نصب می‌شوند، این بریس ها برای مرتب کردن به هم ریختگی‌های شدید دندان‌ها مناسب ‌تر هستند؛ زیرا نیروی بیشتری به دندان‌ها وارد می‌کنند. دسته دوم آلاینرهای شفاف و متحرک ارتودنسی هستند، این پلاک‌های شفاف این قابلیت را دارند که آن‌ها را از دهان خارج کنید، از آنجایی که این پلاک‌ها از مواد پلاستیکی شفاف و با دوامی ساخته می‌شوند، ظاهری شفاف و شیشه‌ای دارند، به همین دلیل به آنها ارتودنسی شیشه ای می گویند، همچنین این ارتودنسی‌ها با نام‌هایی مانند ارتودنسی ژله‌ای، ارتودنسی نامرئی و… نیز شناخته می‌شوند.

 

ارتودنسی شیشه‌ای چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت ارتودنسی شیشه‌ای، ابتدا باید به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، او از دندان‌های شما قالب گیری می‌کند و این قالب را به لابراتوارهای دندان سازی ارسال می‌کند؛ تا به صورت اختصاصی برای بیمار ارتودنسی شیشه‌ای را تهیه کند، سپس دندان پزشک ارتودنسی را در دهان بیمار امتحان می‌کند و به او دستور العمل های لازم را می‌دهد، بیمار باید هر دو هفته یک‌بار به مطب متخصص مراجعه کند تا ارتودنسی شیشه‌ای جدیدی را از او دریافت کند.

ارتودنسی شیشه‌ای برای چه کسانی مناسب است؟

انواع درمان‌های ارتودنسی، برای عده خاصی کاربرد دارند و نمی‌توانیم از یک مدل ارتودنسی برای همه افراد و تمامی ناهنجاری‌ها استفاده کنیم، ارتودنسی شیشه‌ای برای افراد زیر گزینه مناسبی است:

 • ارتودنسی شیشه‌ای از جنس مواد ترموپلاستیک شفاف هستند، این پلاک‌های متحرک نیروی خیلی زیادی به دندان‌ها وارد نمی‌کنند؛ در نتیجه مناسب کسانی هستند که بی نظمی‌های کمی در دندان‌های خود دارند.
 • بعضی از افراد به ویژه بزرگسالان، به دلیل موقعیت‌های اجتماعی و شغلی خاصی که دارند، تمایلی ندارند که اطرافیان از ارتودنسی آن‌ها با خبر شوند، این افراد می‌توانند به وسیله ارتودنسی شیشه ای، به صورت مخفیانه مشکلات دندان‌های خود را حل کنند.

 

 

مزیت‌های ارتودنسی شیشه‌ای چیست؟

ارتودنسی شیشه‌ای مزیت‌های بسیاری برای بیماران دارد، بعضی از مزایای ارتودنسی شیشه‌ای را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • ارتودنسی شیشه‌ای متحرک است، یعنی برعکس ارتودنسی ثابت که روی دندان‌ها می‌چسبد، ارتودنسی شیشه‌ای را می‌توان در صورت نیاز از دهان خارج کرد، بنابراین هنگام غذا خوردن می‌توان آن را خارج کرد و پس از صرف غذا می‌توانید دندان‌ها را مسواک بزنید و مجددا از ارتودنسی خود استفاده کنید.
 • از آنجایی که می‌توانیم هنگام مسواک زدن ارتودنسی شیشه‌ای را از دهان خود خارج کنیم، امکان گیر کردن غذا و ایجاد پوسیدگی از بین می‌رود، در نتیجه رعایت بهداشت در ارتودنسی شیشه‌ای راحت‌تر است.
 • عاملی که باعث محبوبیت زیاد ارتودنسی شیشه‌ای شده است، نامشخص و نامرئی بودن آن است که ایرادهای ظاهری ارتودنسی فلزی را ندارد.
 • این نوع از ارتودنسی تحریک زیادی برای لثه، دندان و گونه‌های شما ایجاد نمی‌کند.

ارتودنسی شیشه‌ای

چه کسانی نمی‌توانند از ارتودنسی شیشه‌ای استفاده کنند؟

اگرچه ارتودنسی شیشه‌ای مزیت‌های زیادی برای بیماران دارد؛ اما همه افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند، کسانی که در لیست زیر هستند، کاندید خوبی برای استفاده از ارتودنسی شیشه‌ای نمی‌باشند:

 • کسانی که دندان‌های به شدت به ریخته و شلوغ دارند، برای اصلاح مشکل این افراد نیاز به نیروی بیشتری داریم؛ پس باید از بریس های ثابت فلزی استفاده شود.
 • بهتر است کودکان از ارتودنسی شیشه‌ای استفاده نکنند، زیرا کودکان اغلب نمی‌توانند به خوبی همکاری کنند، از آنجایی که این ارتودنسی متحرک است، ممکن است آن را گم کنند یا بشکنند.
 • کسانی که مشکل در ریشه دندان و لثه‌های خود دارند، نباید از ارتودنسی شیشه‌ای استفاده کنند؛ زیرا این پلاک‌ها کاملا اطراف دندان‌ها را احاطه کرده و به آن‌ها فشار وارد می‌کند.

 

نکاتی برای مراقبت از ارتودنسی شیشه‌ای

اگر می‌خواهید از درمان خود بهترین نتیجه را دریافت کنید، باید حتماً با دندان پزشک خود تعامل و همکاری مناسبی داشته باشید؛ یعنی باید از تمامی دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی پیروی کنید؛ زیرا برخلاف ارتودنسی ثابت که بیمار نقش زیادی در درمان خود ندارد، در درمان به وسیله ارتودنسی‌های متحرک مانند ارتودنسی شیشه‌ای، بیمار نقش تعیین کننده‌ای دارد، برای گرفتن نتیجه بهتر به نکات زیر توجه کنید:

 • اگرچه می‌توانید پلاک‌های ارتودنسی شیشه‌ای را از دهان خود خارج کنید؛ اما باید این کار را فقط در صورت لزوم انجام دهید؛ مثلا هنگام خوردن غذا یا مسواک زدن، اگر بیماری ارتودنسی شیشه‌ای را بیش از حد از دهان خود خارج کند، ممکن است طول مدت درمان او افزایش یابد.
 • به طور مرتب و به وسیله بریس های نرم مخصوص و مواد شوینده مناسبی، پلاک‌های ارتودنسی شیشه‌ای خود را تمیز کنید، در غیر این صورت کدر می‌شوند و ظاهر شفاف و نامرئی خود را از دست خواهند داد.
 • این پلاک‌ها اگرچه مقاومت کافی برای تحمل نیروهای عادی را دارند؛ اما باید از آنها به خوبی مراقبت شود، مثلا بعد از خارج کردن آن از دهان خود، ارتودنسی شیشه‌ای را در محل مناسبی قرار دهید تا آسیب نبیند.