ارتودنسی یا لمینت از عمده سوالاتی است که ذهن بیماران را به خود درگیر می‌کند. تعداد زیادی از بیماران قبل از اقدام به درمان، همواره در فکر انتخاب روش سریع تر برای رفع مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان هستند. در این هنگام با سوالاتی رو به رو می‌شوند که مایلند پاسخ آن ها را بدانند. تنها راه مطمئن برای یافتن پاسخ، مشاوره با متخصص ارتودنسی است.

با کمک ارتودنتیست می‌توان اطلاعات کامل و جامعی در خصوص این دو روش و کاربرد آن ها بدست آورد. این اطلاعات یقیناً برای انتخاب بهتر درمان راهگشا خواهند بود. در اینجا سعی داریم مطالبی را در خصوص ارتودنسی و لمینت ارائه کنیم.

لمینت یا ارتودنسی؟

ارتودنسی و لمینت ممکن است در برخی موارد به علت عدم آگاهی لازم اشتباهاً به جای یکدیگر تلقی شوند. این در حالی است که هر یک از این روش ها برای مشکل خاصی طراحی شده اند و کاربرد خاصی دارند. وقتی بیمار دچار نامرتبی و به هم ریختگی دندانی است، بهتر است از ارتودنسی استفاده کند؛ از این رو افرادی که به دنبال برطرف کردن مشکلاتی از این قبیل هستند، بهترین راه برای آن ها استفاده از درمان ارتودنسی است.

در ارتودنسی، براکت ها و بریس بر روی دندان نصب می شوند و با وارد آوردن نیرو سبب هدایت و انتقال دندان ها به جایگاه درست می‌شوند. مدت زمان درمان ارتودنسی در بیماران مختلف متفاوت است. به طور معمول مدت زمان درمان ۶ الی ۲۴ ماه به طول می‌انجامد. بعد از پایان یافتن دوره درمان، دندان ها به طور نرمال مرتب خواهند شد. بعد از اتمام این زمان، متخصص ارتودنسی از نگهدارنده یا ریتینر برای جلوگیری از بازگشت دندان ها به محل اولیه استفاده می‌کند.

پیشرفت های اخیر در حوزه علم دندانپزشکی سبب شده است که افراد این دوره را راحت تر پشت سر بگذارند. البته پیشرفت تکنولوژی موجب ظهور روش های جدید در دنیای ارتودنسی نیز شده است. ارتودنسی هایی همچون ارتودنسی متحرک، نامرئی، دیمون، لینگوال و … از راههای رفع ناهنجاری های مربوط به فک و دندان هستند که می‌توان از آن ها به جای ارتودنسی ثابت یا معمولی استفاده کرد. ارتودنسی ثابت از قدیمی ترین روش های درمان است که در حال حاضر نیز بسیار پرکاربرد است و طرفداران خاص خود را دارد.

متخصصان عقیده دارند لمینت برای کسانی که مبتلا به نامرتبی دندان هستند، تنها مشکلات دندان را مخفی ‌می‌کند. لمینت در این مورد نقشی در رفع مشکل ندارد.

لمینت دندان

طبق مطالعات اخیر، متخصصان زیبایی بر این باورند لمینت یک عمل زیبایی است که برخی از مشکلات مربوط به دندان را برطرف می‌کند. به طور معمول افرادی که دندان های کوچکتر از دندان های دیگر دارند، از لمینت استفاده می‌کنند. رفع ظاهر نامتعارف دندان های نیش نیز از دیگر موارد استفاده از لمینت است. در این حالت، لمینت بسیار پرکاربرد است. توصیه بر این است برای تغییر رنگ دندان و اصلاح فرم دندان از لمینت استفاده شود. در هنگام استفاده از لمینت، مینای دندان تراش می خورد و روکشی با ظاهر زیبا به دندان چسبانده می‌شود. مدت زمان درمان با لمینت ۱ الی ۲ هفته است و پس از طی این دوره فرد به راحتی می‌تواند همانند گذشته غذا بخورد.

معایب لمینت

این روش درمانی معایب و نقص هایی دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می‌شود:

  • همانطور که ذکر شد در این درمان، مینای دندان تراش می‌خورد که این عمل سبب پوسیدگی دندان می‌شود. لمینت از درمان های موقتی و گذرا به حساب می‌آید. با استفاده از این درمان فرد ممکن است با مشکلات عدیده ای مواجه شود. پریدگی لمینت یا کدر شدن رنگ لمینت از جمله مشکلات هستند.
  • در طولانی مدت با پولیش دندان های لمینت شده، میکرو ارگانیسم ها در زیر لمینت جمع شده و موجب می‌شود لثه ملتهب شود و خونریزی کند. التهاب لثه سبب از بین رفتن استخوان نیز می‌شود. برای رفع این مشکل باید به دندانپزشک مراجعه کرد.
  • تراشیدن مینای دندان سبب از دست رفتن همیشگی آن ها خواهد شد.

 

ارتودنسی یا لمینت-2

ارتودنسی یا لمینت

مقایسه ارتودنسی و لمینت

در هنگام مقایسه ارتودنسی با لمینت به این حقایق پی می‌بریم:

  • ارتودنسی وضعیت دندان ها را به شکل نرمال و درست در می‌آورد. نتیجه بدست آمده از این درمان در مقایسه با لمینت مطمئن و طولانی تر است.
  • لمینت یک عمل زیبایی است که جنبه زیبایی دارد. در این درمان فرم و ماهیت دندان ها دستخوش تغییر می‌شود. اگرچه نتیجه اولیه مورد رضایت افراد است اما در آینده نزدیک فرد را با مشکل مواجه می‌سازد.

به هرجهت، قبل از تصمیم گیری و انتخاب هر یک از روش ها پیشنهاد می‌شود با یک متخصص مشورت کنید.

تفاوت ارتودنسی و لمینت

ارتودنسی و لمینت از روش های درمان برای مشکلات دندانی محسوب می شوند. این دو روش تفاوت های زیادی با هم دارند. در اینجا چند مورد از این تفاوت ها بیان می‌شوند:

  1. اغلب کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، کودک یا نوجوان هستند. اما منعی برای استفاده بزرگسالان نیز وجود ندارد. ارتودنسی در کودکان به راحتی می تواند مشکلات مربوط به فک و دندان را برطرف کند؛ از این رو دندان ها بعد از درمان به صورت مرتب در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. رشد دندان های دائمی تأثیر شگرفی بر ممانعت از بروز مشکلات شدیدتر دندان و فک دارد. این نکته از مهم ترین تفاوت های ارتودنسی با لمینت به شمار می‌آید.
  2. ارتودنسی درمانی است که اجزای صورت را با یکدیگر هماهنگ می کند و هر گونه عدم تقارن در چهره را از بین می‌برد؛ بنابراین با ارتودنسی می‌توان انحراف و تغییر وضعیت نامناسب فک ها را برطرف کرد و به مرور زمان آن ها را به محل اصلی و طبیعی سوق داد. با این عمل همچنین هر گونه عدم هماهنگی بین چانه، لب و بینی از بین می‌رود. بالطبع با این موارد تعادل بین اجزای صورت افزایش می یابد و زیبایی دو چندان می‌شود.
  3. عمده تفاوت بین لمینت و ارتودنسی، حفظ سلامت دهان و دندان است. در لمینت چون دندان تراش داده می‌شود، بافت مینا از بین می‌رود. این احتمال وجود دارد که در آینده لازم باشد لمینت تعویض شود. با این احتمال، دندان دوباره باید تراش داده شود.
  4. لمینت سبب التهاب، عفونت و خونریزی لثه و تخریب استخوان نگهدارنده دندان خواهد شد.
  5. ارتودنسی مشکل دندان را اساسی رفع می‌کند اما با لمینت تنها می‌توان ظاهر دندان را زیبا کرد. مشکل همچنان به قوت خود باقی است.