ارتودنسی متحرک نامرئی چیست؟ برای آشنایی بشتر در این زمینه، با ما همراه باشید.

 

ارتودنسی متحرک نامرئی

ارتودنسی متحرک نامرئی یک فن آوری مدرن است که با استفاده از یک فناوری سه بعدی کامپیوتری طراحی می شود که از طریق آن چندین بریس شفاف تولید می شود.

هر کسی نمی تواند به اختیار خود از آن ها استفاده کند. بریس های نامرئی از مواد اکریلیک شفاف با اندازه های مختلف ساخته می شوند که با توجه به اندازه دندان های بیمار گرفته می شوند و بر روی دندان ها قرار می گیرند.

این نوع ارتودنسی، بدون سیم یا براکت فلزی در دهان فرد قرار می گیرد. این فناوری در بسیاری از موارد از طریق اثربخشی و سرعت درمان، انقلابی در دنیای ارتودنسی ایجاد کرده است.

همچنین بیمار می تواند هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن دندان، بریس ها را بیرون بیاورد. به ندرت هنگام استفاده از این نوع بریس ها لثه ها یا سایر عوارض دهانی برای فرد پیش می آید.

 

مزایای ارتودنسی متحرک نامرئی

این نوع ارتودنسی به راحتی قابل مشاهده نیست. زیرا شفاف است و استفاده از آن برای شما راحت است و به دلیل بکار نرفتن فلز یا مواد حساس دیگر، حساسیتی در لثه شما ایجاد نمی کند و میتوان در حین خوردن غذا، نوشیدن و مسواک زدن دندان، آن را از دهان خود خارج کنید و پس از آن دوباره به راحتی روی دندانتان نصب کنید.

ارتودنسی متحرک هر چند هفته یکبار باید عوض شود. برای پیگیری، هر شش هفته یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

این نوع بریس ها عمدتاً از پلاستیک ساخته شده اند و با دقت بالایی طراحی می شوند. زیرا دندانپزشک اندازه گیری های دندانی را بر روی دندان شما انجام می دهد تا با دقت مناسب ارتودنسی ر در دهان شما قرار دهد.

 

معایب ارتودنسی متحرک نامرئی

 • یکی از معایبارتودنسی متحرک نامرئی این است که سفارش آن هزینه بالایی برای فرد دارد
 • فرد باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم پرهیز کند
 • به مراقبت ویژه ای نیاز دارد
 • اگر نوشیدنی خیلی گرم و یا خیلی سرد مصرف کنید، باعث ایجاد سوراخ در ارتودنسی های شما می شود و پس از آن نیاز به سفارش مجدد دارد. یعنی نصب یک ارتودنسی جدید با همان هزینه بالا.
 • در ابتدای استفاده ممکن است بر گفتار شما تأثیر بگذارد، اما با گذشت زمان می توانید به آن عادت کنید و به طور عادی صحبت کنید
 • نمیتوان ارتودنسی متحرک نامرئی را درردیف آخر دندان ها استفاده کرد، که در این موارد لازم است گاهی اوقات از سیم و مهاربندهای فلزی استفاده شود تا نتیجه ای عالی کسب کنید

 

 سن مناسب برای استفاده از ارتودنسی متحرک نامرئی

سنی می توان از ارتودنسی نامرئی متحرک برای درمان دندان ها استفاده کرد بستگی به شرایط فرد دارد. اینکه  فرد در سنی باشد که دندانهایش به نرمی حرکت کند و این روش پس از اندازه گیری دقیق از دندان های بیمار توسط دندانپزشک با استفاده از عکس گرفتن و با استفاده از رایانه ساخته می شود که به همین دلیل، دقت کار در این نوع ارتودنسی بسیار بالا است.

در هر حال سنی که می توانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند، می تواند از ابتدای بلوغ تا سن شصت سالگی باشد.

درمان ارتودنسی شفاف یک راه حل مناسب برای اکثر بیماران مبتلا به موارد ارتودنسی است. با این حال، به یاد داشته باشید که ممکن است نوع دیگری از استنت برای موارد زیر لازم باشد:

 • حرکت دندانها به صورت عمودی
 • چرخش دندان ها
 • اصلاح مال اکلوژن شدید
 • بیمارانی که از اراده لازم برای حفظ بریس ها در دهان خود برای 20-22 ساعت مورد نیاز در روز برخوردار نیستند

 

نکاتی که باید در مورد ارتودنسی متحرک نامرئی دانست

همانند بریس های سنتی، بیماران حتی پس از رسیدن دندان ها به موقعیت جدید خود، باید از بریس های شفاف استفاده کنند و این برای مدت کوتاهی خواهد بود و تا زمانی که دندان ها در موقعیت های جدید قرار بگیرند این کار انجام می شود.

علاوه بر این که ارتودنسی شفاف قابل مشاهده نیست، بسیاری از بیماران تخمین می زنند که می توان بریس ها را در هر زمان برداشت

 

 • نکته

مهمترین نکته ای که باید در مورد ارتودنسی متحرک نامرئی به خاطر بسپارید این است که این بریس ها ممکن است وسیله صحیحی برای اصلاح هر نوع مشکل ارتودنسی نباشد و فقط می تواند مشکلاتی که خیلی شدید نیستند را درمان کند.

با ارتودنسی متحرک نامرئی، ضمیمه ها بر روی دندان قرار می گیرند تا به تراز شدن دندان کمک کنند. با پایان درمان این پیوست ها برداشته می شوند. هنگام استفاده از بریس های نامرئی باید مراقب نوشیدنی ها بود و از هر چیزی به جز نوشیدن آب لوله کشی باید خودداری کرد.

 

مواد غذایی در زمان ارتودنسی نامرئی

مایعات می توانند به ناحیه زیر بریس ها نفوذ کرده و تا زمانی که بریس ها برداشته و تمیز نشوند، در تماس با دندان ها باقی بمانند که این می تواند منجر به لک شدن دندان ها شود و اگر مایعات حاوی قند یا اسید باشد، (همانطور که در نوشیدنی های معمولی و نوشابه وجود دارد) این فرآیند می تواند باعث حفره ها و پوسیدگی شود.

بنابراین از مصرف نوشابه همراه با آب طعم دار، نوشیدنی های میوه ای، نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های انرژی زا در حالی که از ارتودنسی متحرک نامرئی استفاده می کنید، خودداری کنید.

حتی برخی از آب های بسته بندی شده می توانند اسیدی باشند. بنابراین مواد تشکیل دهنده آن باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.

اگر خوراکی قند دار  یا ترش با PH کمتر از 7.0 می نوشید، حتماً قبل از قرار دادن بریس ها در دهان، بریس خود را به خوبی تمیز کنید. از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. زیرا باعث تقویت دندان ها و از بین بردن دقیق پلاک ها می شود.

 

نکته :

از آنجا که مهاربندهای متحرک نامرئی قابل جابجایی هستند، در صورت احساس ناراحتی، بیماران ممکن است وسوسه شوند که آنها را بردارند.

بریس های متحرک نامرئی تا زمانی که در دهان نباشد نمی تواند دنداهای نامرتب را درست کند. نوجوانان گزینه مناسبی برای بریس های متحرک نامرئی هستند زیرا از ظاهر ناخوشایند بریس های فلزی سنتی متنفرند.

هدف نهایی ارائه دهندگان خدمات دندانپزشکی، حفظ دندان های هر بیمار برای زندگی است. مزایای بریس های متحرک نامرئی فراتر از لبخند زیبا است.

بریس های شفاف ضمن بالا بردن سطح اطمینان بیمار از زندگی روزمره، فرصتی برای اصلاح دندان های کج و نامرتب آنها فراهم می کنند. اگرچه هر بیماری کاندید این نوع ارتودنسی نیست؛ اما این محصولات در دسترس تعداد زیادی از افرادی است که از سلامت دهان و دندان بهبود یافته، برخوردار هستند.