امروزه درمان های زیبایی دهان ودندان بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است؛ از این رو پیدا کردن کلینیک ارتودنسی خوب در کرج از جمله نیازهای این روزها به شمار می آید. راههای زیادی برای یافتن ارتودنسی خوب در کرج وجود دارد که با تحقیق و جستجو می توان به این هدف دست یافت. در اینجا قصد داریم اطلاعاتی در خصوص این موضوع ارائه دهیم.

ارتودنسی چیست؟

در گذشته انجام ارتودنسی و کارهای مربوط به زیبایی دندان درمانی لوکس به حساب می آمد اما در حال حاضر چنین نیست. از آن جا که در حال حاضر این درمان ها بسیار رایج و متداول شده است، تبلیغات بی شماری نیز وجود دارد که موجب انحراف افراد و سردرگمی آن ها می شود.

با توجه به اینکه درمان های زیبایی و ارتودنسی از جمله درمان های پرهزینه هستند، لازم است در خصوص انتخاب متخصص ارتودنسی اطلاعات کافی داشت. با مطالعه این مقاله، در انتها با شرایط و ویژگی های یک ارتودنسی خوب در کرج آشنا خواهید شد.

ارتودنسی خوب در کرج-1

کاربرد درمان ارتودنسی

ارتودنسی درمانی است که برای درمان مشکلات فک و دندان کاربرد دارد. با استفاده از ارتودنسی می توان دندان ها را مرتب و فک ها را هماهنگ کرد. تاریخچه ارتودنسی در ایران به ۵۰ سال پیش برمی گردد.

ارتودنسی بسیار گسترده است و به چند زیرشاخه تقسیم می شود؛ از جمله آن ها می توان به دندانپزشکی اطفال و جراحی فک و صورت اشاره کرد.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که در زیر به چند مورد اشاره می شود:

 • ارتودنسی ثابت که جزء پرطرفدارترین نوع ارتودنسی و بسیار کاربردی است. این روش در صورتی استفاده می شود که شدت ناهنجاری زیاد باشد.
 • ارتودنسی متحرک از جمله ارتودنسی های مورد علاقه بزرگسالان است. با استفاده از این ارتودنسی می توان بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کرد.
 • ارتودنسی رنگی به رنگ های مختلف وجود دارد. در واقع رنگ کش های ارتودنسی است که متفاوت است و در صورت علاقمندی می توان از آن استفاده کرد. با استفاده از ارتودنسی رنگی می توان افراد را به استفاده از این درمان ترغیب کرد.
 • ارتودنسی نامرئی که اینویزیلاین {Invisalign) نیز نام دارد، دستگاهی است که توسط متخصص ارتودنسی برای بیمار سفارش داده شده و برای افراد بزرگسالی استفاده می شود که شدت ناهنجاری دندان ها در آن ها خفیف است. کسانی که در موقعیت های شغلی خاص قرار دارند و مایل به دیده شدن ارتودنسی روی دندان ها خود نیستند، از این ارتودنسی استفاده می کنند.

درمان با ارتودنسی

درمان های ارتودنسی به سه دسته تقسیم می شوند که در اینجا آن ها را بیان می کنیم:

 • درمان رشد فک ها:

با استفاده از وسایل متحرک داخل دهانی یا خارج دهانی می توان رابطه نادرست بین فک ها را درمان کرد. فضانگهدارها ازجمله درمان های ارتودنسی هستند که در ارتودنسی پیشگیرانه کاربرد دارند.

 • درمان مخصوص دندان ها:

اگر مشکلات فک خفیف باشد یا اینکه اصلاً مشکلی وجود نداشته باشد، تنها لازم است از ارتودنسی برای درمان نامرتبی دندان ها استفاده شود. درمان ارتودنسی مخصوص دندان ها در سن نوجوانی با استفاده از ارتودنسی ثابت انجام می شود. این ارتودنسی با توجه به ناهنجاری موجود در یک یا دو فک، تنها در فک مشکل دار صورت می گیرد. برخی از مردم بر این باورند که با بالا رفتن سن دیگر نمی توان به انجام ارتودنسی مبادرت کرد. در حالی که این تفکر اشتباه است و در هر سنی می توان ارتودنسی ثابت را انجام داد.

درمان های مربوط به ارتودنسی تنها در دوره های تخصص ارتونسی به دانشجویان دندانپزشکی که دوره عمومی را طی کرده اند و در آزمون تخصصی ارتودنسی پذیرفته شده اند، آموزش داده می شود. هیچکس غیر از متخصص ارتودنسی صلاحیت انجام این نوع درمان را ندارد.

 • درمان ارتودنسی و جراحی فک:

درمان ارتوسرجری برای افرادی کاربرد دارد که به مشکلات روابط فک ها دچارند، اما بعد از سن رشد برای درمان اقدام کرده اند. این درمان یک درمان ترکیبی از ارتودنسی و جراحی فک است. ابتدا فرد تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرد و بعد از آن به جراح فک معرفی می شود؛ سپس پس از جراحی فک و گذشت دوره نقاهت، مجدداً به متخصص ارتودنسی ارجاع داده می شود تا دندانهایش دوباره تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد و دوره درمان کامل شود.

این ارتودنسی بسیار دشوار و پیچیده است؛ از این رو توصیه می شود این فرایند نزد فوق تخصص ارتودنسی که به آن ها فلوشیپ ارتوسرجری گفته می شود، انجام شود. این متخصصان علاوه بر دوره تخصص یک دوره ۲ ساله فوق تخصص ارتودنسی را نیز پشت سر گذاشته اند.

متخصص ارتودنسی

دندانپزشکی که بعد از اتمام دوره دکترا در آزمون تخصص دندانپزشکی شرکت کند و پذیرفته ‌شود، بعد از سپری کردن یک دوره ۳ الی ۴ ساله متخصص می شود. عناوین زیادی در مهر نظام پزشکی آن ها درج می شود که نشانگر متخصص ارتودنسی بودن آن هاست. موارد زیر از جمله آن عناوین است:

 • ارتودنتیست
 • متخصص ارتودنسی
 • دکتر ارتودنسی
 • جراح – دندانپزشک
 • دندانپزشک ارتودنسی

در مهر نظام پزشکی فوق تخصص ارتودنسی یا فلوشیپ ارتوسرجری نیز این عنوان درج می‌شود.

ارتودنسی خوب در کرج-2

ارتودنسی خوب در کرج

کرج یکی از شهرهای پرجمعیت ایران است که در رتبه بندی جمعیتی بعد از تهران، مشهد و اصفهان در رتبه چهارم قرار دارد. ارتودنسی و سایر خدمات زیبایی مربوط به دهان و دندان از جمله درمان های محبوب و پرطرفدار در این شهر جوان به شمار می آید.

تبلیغات زیادی در خصوص مراکز و کلینیک های دندانپزشکی در این شهر که از شهرهای مهاجرپذیر بعد از تهران است، رواج پیدا کرده است؛ از این رو یافتن ارتودنسی خوب در کرج بسیار حائز اهمیت و حیاتی است.  قطعاً ارتودنسی خوب است که کلیه درمان های ارتودنسی را بتواند انجام دهد و مشکلات فک و دندان را درمان کند.

با توجه به اینکه درمان ارتودنسی بسیار گسترده است و لازمه آن همکاری با متخصصان دندانپزشکی است، ارتودنتیست خوب در کرج باید همکاری مناسبی با آن متخصصان داشته باشد.

ارتودنسی خوب در کرج چه می کند؟

با مراجعه به ارتودنسی خوب در کرج می توان بر درمان های ارتودنسی تمرکز کرد و هم مشکلات مربوط به دندان و هم مشکلات مربوط به فک ها را با درمان های مناسب برطرف کرد. در این مراکز ارتودنسی می توان با هر مشکلی و در هر رده سنی برای درمان اقدام کرد و به نتیجه مطلوب دست یافت .