هدف اصلی استفاده از بریس ها فقط صاف كردن دندان ها نیست، بلكه اطمینان حاصل می شود كه همه آنها با هم متناسب و سازگار هستند. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که فقط می خواهند روی یک ردیف دندان بریس داشته باشندباید با متخصص مشورت کنند؛ چراکه متخصص ارتودنسی شما می خواهد سالم ترین دهان ممکن را برای شما فراهم کند. در شرایط مناسب، می توان ارتودنسی دندان پایین را انجام داد، اما فقط پس از مشورت با متخصص ارتودنسی و صحبت در مورد اینکه چه راه حلی واقعا برای شما و سلامتی شما مناسب است.

 

ارتودنسی دندان پایین

اگر یک اوربیت دارید، مثلا فقط صاف کردن دندان های پایینی، که معمولا باعث حرکت آنها به جلو می شود، می تواند به رفع این مسئله کمک کند و شاید نیازی به انجام هیچ درمان اصلاحی روی دندان های فوقانی خود نباشد. از طرف دیگر، اگر هنگام شروع درمان، کم خونی دارید، صاف کردن دندان های پایینی می تواند مشکل را بدتر کند؛ همانطور که دندان های شما حرکت می کند، ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکلات بایت شود و دیگر دندان های شما آنطور که باید کار نمی کنند. دندان های شما ممکن است صاف به نظر برسند، اما خوب کار نمی کنند و این می تواند مشکلات جدی در خط ایجاد کند.

ارتودنسی دندان پایین

هدف از ارتودنسی چیست؟

اگر با مشکل دندان هایتان روبرو نشوید، مشکلات مربوط به دندان های شما همچنان بدتر می شود. بسیاری از افراد با بالا رفتن سن متوجه ازدحام دندان های پایین خود می شوند و امیدوارند که بتوانند فقط روی دندان های پایین خود بریس ببندند تا بدون نیاز به دهان پر از فلز، سریعا مشکل را برطرف کنند. مهم است که به خاطر داشته باشید، هدف ارتودنتیست شما فقط صاف كردن دندان ها نیست، بلكه ارائه بهترین ترازبندی به شما است. گاهی اوقات، این فقط با صاف کردن قسمت پایین دندان امکان پذیر است. اگر مشکل فراتر از ساده تر شدن دندان ها باشد، شما به بریس های هر دو مجموعه دندان نیاز خواهید داشت.

 

نحوه عملکرد ارتودنسی متحرک فک پایین چگونه است؟

ارتودنسی متحرک فک پایین که به ناهنجاری های مربوط به فک پایین اشاره دارد، سبب برطرف شدن مشکلات فک پایین خواهد شد. در حقیقت برای درمان اکلوژن کلاس دو، از درمان ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود. در این ناهنجاری که فک پایین بیمار کوچک و عقب است و فک بالا بزرگ تر است، از دستگاه ارتودنسی متحرک فک پایین استفاده می شود تا بتوان شرایط و موقعیت فک پایین را به حالت نرمال تغییر داد.

 

ارتودنسی متحرک فک پایین

دستگاه های متحرک ارتودنسی که جهت جابجا کردن فکین مورد استفاده قرار می گیرند در اکلوژن کلاس دو، به جلو تر آمدن فک پایین و رفع ناهنجاری آن کمک شایانی می کنند. افرادی که فک پایین کوچکی دارند و تعادل سایر اجزای صورت آن ها بخصوص چانه و لب ها برهم خورده است، با بهره مندی از ارتودنسی متحرک فک پایین به راحتی می توانند نظم و زیبایی طبیعی چهره خود را بدست آورند.

 

ارتودنسی فک پایین بهتر است در چه سنی انجام شود؟

اکلوژن کلاس دو اگر در دوران کودکی درمان شود، اثر قابل توجهی در رشد صحیح فکین و آرواره ها خواهد گذاشت؛ در نتیجه در بزرگسالی دیگر فرد با ناهنجاری مواجه نیست و هیچگونه فاصله ای در میان فکین به هنگام بسته بودن وجود نخواهد داشت. یک درمان به موقع همچنین می تواند بیمار را از جراحی فک در آینده نجات دهد.

 

ارتودنسی نیم فک (ارتودنسی بر روی یک فک )

دندان‌های کج  معمولا پس از مرتب شدن جلوتر می‌آید، چنانچه دندان‌های پایین شلوغ و به‎هم فشرده، اوربایت (جلوتر بودن دندان‌های بالا از دندان‌های پایین) شدید و دندان‌های بالا مرتب باشد، سیم‌کشی دندان‌های پایین موثر خواهد بود. بالعکس چنانچه دندان‌های بالا فاصله‌ دار باشد، بیمار دچار اوربایت شدید بوده و از وضعیت دندان‌های پایین راضی باشد، می‌تواند ارتودنسی را فقط روی فک بالا انجام دهد. اثر بستن فاصله بین دندان ‌ها برعکس صاف کردن دندان‌های به‌ هم‌ فشرده است؛ یعنی این که پس از بستن فاصله بین دندانی، دندان‌ها عقب‌تر می‌رود و اختلال اوربایت (overbite) بهتر می‌شود.

 

چه زمانی اوربایت ایجاد می شود؟

اگر دندان‌های بالا عقب ‌تر از دندان‌های پایین باشد، یعنی اصطلاحا اختلال آندربایت (Underbite) وجود داشته باشد، و دندان‌های بالا شلوغ و به‌هم‌فشرده باشد، ارتودنسی یک فک قابلیت اصلاح مشکل را دارد. به خاطر بسپارید که اگر دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی هم قرار بگیرد و فقط دندان‌های جلو به‌هم‌فشرده باشد، ارتودنسی دندان‌های بالا منجر به اوربایت خواهد شد.

ارتودنسی دندان پایین

معایب ارتودنسی ثابت فک پایین

ارتودنسی فک پایین معایبی دارد که برخی از آنها عبارت اند از:

  • در برخی موارد باعث اختلال درجویدن غذا می شود.
  • نیرو بین دندان ها به صورت یکنواخت توزیع نمی شود.
  • ممکن است باعث تشدید اختلال بایت شود و دندان ها جلو و عثب به سختی روی یکدیگر قرار می گیرند و احتمال شکستن و ترک خوردن دندان ها افزایش می یابد.
  • ممکن است باعث شود دندان های جلو وعقب دیگر تماسی با یکدیگر نداشته باشند  و فشار مضاعفی به لثه ها وارد می شود  .
  • چنان چه بیمار دارای اختلال آندربایت باشد و ارتودنسی ثابت فک پایین را تنها انجام دهد ممکن است دندان های پایین صاف شوند اما اختلال بایت شدید تر خواهد شد،  همچنین اگر بیمار دارای اختلال اوربایت باشد و ارتودنسی رو تنها روی فک بالا انجام دهد اوربایت تشدید خواهد شد.

 

ارتودنسی عقب بودن فک پایین

یکی از رایج ترین مشکلاتی که امروزه افراد و به ویژه کودکان به آن دچار هستند مشکل عقب بودن فک پایین است. تصور بسیاری از والدین این است که عقب بودن فک پایین به دلیل رشد کردن دندان ها به سمت داخل رخ می دهد در صورتی که این تصور غلط است؛ در واقع عقب بودن فک پایین باعث می شود دندان ها به شکل نادرست رشد کنند، یکی از نشانه های بارز عقب بودن فک پایین این است که دندان ها بالا جلوتر به نظر می رسند و لب بالا نیز بالاتر و بزرگتر به نظر می رسد، برای درمان عقب بودن فک معمولا از ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ استفاده می شود .

بیشتر بخوانید … ارتودنسی با لیزر چگونه انجام می گیرد؟