ارتودنسی دندان سرامیکی اشاره به درمان ناهماهنگی دندان ها با بریس های سرامیکی دارد. این بریس ها مشابه بریس های فلزی معمولی هستند، با این تفاوت که در دسته دستگاه های نامرئی مانند اینویزیلاین ها قرار دارند، به این معنی که دیگران نمیتوانند آن ها را ببینید و یا آچنان در دید نیستند. زیرا شفاف و همرنگ دندان های طبیعی ما هستند.

 

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

مواد تشکیل دهنده این براکت ها کامپوزیت و آلیاژهای سرامیکی هستند، از مواد کامپوزیتی معمولا در برخی موارد برای پر کردن دندان ها استفاده می‌شود؛ زیرا تقریبا همرنگ دندان هستند. بنابراین چون همرنگ دندان هستند در چشم نیستند و کسی متوجه آن ها نمی شود، مگر اینکه کسی خیلی به دندان های شما خیره شود، برعکس براکت های فلزی که در فواصل دور هم دیده می شوند، براکت سرامیکی از فواصل نزدیک به سختی دیده می شود. براکت ها سرامیکی به دلیل ماهیت شفافی که دارند معمولا اورینگ ندارند؛ بنابراین این نوع سیستم جز ارتودنسی رنگی نیست.

 

ارتودنسی سرامیکی یکی از درمان های ارتودنسی

ارتودنسی به علت کاهش دیده شدن ابزار ارتودنسی در دهان باعث شده تعداد بزرگسالانی که برای درمان ارتودنسی به مطب‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند؛ در سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی داشته باشد، دلیل دیگر این استقبال در ارتودنسی بزرگسالان به افزایش آگاهی جامعه و اهمیت سلامت دهان و دندان و زیبایی دندان‌ها برمی‌گردد، که البته ارتودنسی سرامیکی و شفاف یا همرنگ دندان نیز سهم قابل‌ توجهی در علاقمند شدن بزرگسالان به ارتودنسی داشته است.

ارتودنسی دندان سرامیکی

براکت های سرامیکی در سال های اخیر

 پیشرفت‌های اخیر در زمینه تکنیک‌های اتصال براکت به دندان این امکان را فراهم ساخته است تا براکت مستقیما به دندان متصل شود و دهان دیگر آن ظاهر ناخوشایند فلزی را نداشته باشد، این مدل براکت ها از جنس سرامیک (به رنگ) چینی یا کریستال (بی رنگ) هستند، مزیت عمده این مدل براکت ها دید کم آنها در درمان ارتودنسی است، ارتودنسی سرامیکی طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند، به گونه‌ای که در حال حاضر جایگزین زیباتری برای براکت های فلزی قدیمی محسوب می‌شوند، در مجموع اگر رنگ دندان بسیار روشن باشد، براکت‌های شفاف‌تر معمولا ظاهر بهتری ایجاد می‌کند، حال آن که براکت‌های همرنگ دندان برای دندان‌های با رنگ معمول تا تیره گزینه بهتری است.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

ارتودنسی با استفاده از براکت‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی، یکی از انواع روش‌های درمانی ارتودنسی می‌باشد که شباهت زیادی به براکت‌های فلزی دارد، با این تفاوت که جنس این براکت‌ها از آلیاژهای سرامیکی و مواد کامپوزیتی هستند و رنگ آن‌ها دقیقا هم‌رنگ با دندان است.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

کاربرد‌های ارتودنسی با استفاده از بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی، تقریبا قادر به اصلاح کلیه‌ی مشکلات مربوط به دندان و فک است، برخی از این مشکلات عبارت ‌اند‌از:

  • بهم فشردگی دندان‌ها
  • دندان‌های فاصله‌دار
  • جلو یا عقب بودن دندان‌ها نسبت به یک‌دیگر و یا نیاز به چرخیدن بعضی از دندان‌ها
  • مشکلاتی نظیر، اور‌بایت، اپن‌بایت و کراس‌بایت

 

مزیت براکت سرامیکی

براکت سرامیکی به دلیل نزدیک بودن رنگ آن به رنگ دندان طبیعی نسبت به ارتودنسی با براکت های فلزی مرسوم به راحتی قابل تشخیص نیست همین امر باعث شده در دهان به دلیل شفافیت آن قابل دیدن نباشد.

 

طول درمان ارتودنسی سرامیکی

طول درمان در این روش کمی بیشتر است ، دلیل آن هم این است که شکننده بودن براکت سرامیکی مانع تحمل فشار بیشتر می شود، از لحاظ روش تفاوتی با دیگر روش های ارتودنسی ثابت ندارد و فقط براکت های ارتودنسی سرامیکی شیشه ای مانند هستند، از آنجا که سیم استفاده شده در براکت های فوق می تواند سفید رنگ باشد می توان از متخصص ارتودنسی درخواست کرد سیم استفاده شده بصورت روکش دار باشد؛ در هر حال اگر از سیم معمولی نقره ای رنگ هم استفاده شود، تنها خطی نقره ای رنگ مشخص خواهد شد .

این درمان ارتودنسی به دلیل شکنندگی زمان درمان را افزایش می دهد، مدت زمان درمان با استفاده از بریس‌های سرامیکی معمولا بین 18 تا 24 ماه می‌باشد.تغذیه و مراقبت بیشتری را نیاز دارد و اگر از فاصله نزدیک به آن نگاه کنند قابل دیدن است.

 

جوانب مثبت و منفی بریس‌های‌ سرامیکی

مزایا بریس های سرامیکی عبارت اند از:

  • این ابزار دندان‌ها را سریعتر از الاینرهای شفاف حرکت می دهند. بریس سرامیکی حدود 18 تا 36 ماه طول می‌کشد تا دندان های شما را صاف کند، اما الاینرها برای صاف کردن دندان ها مدت زمان طولانی تری را می‌طلبند.
  • در انتخاب رنگ بریس سرامیکی آژاد هستید، این بریس‌‌ها تقریبا در هر رنگ قابل تصوری در دسترس هستند.
  • برعکس بریس های فلزی که در گرفتن تصاویر به کمک اشعه ایکس تداخل ایجاد میکنند، استفاده از این نوع بریس ها کوچکترین تداخلی در روند تصویربرداری ایجاد نمی‌کنند.

 

معایب بریس هاس سرامیکی عبارت اند از:

  • آنها گرانتر از بریس‌های فلزی هستند. این نوع، ممکن است باعث ایجاد حساسیت لثه شوند. براکت‌های سرامیکی نیز بزرگتر از براکت های فلزی هستند، که این می تواند تمیز کردن اطراف براکت های شما را سخت تر کرده و منجر به تورم لثه یا عقب نشینی لثه ها شود.
  • دوام این نوع، از دوام فلز بسیار کمتر است، بریس سرامیکی بیش از دو برابر بیشتر از نوع فلزی احتمال شکسته شدن دارد، همچنین روند از بین بردن چسب هنگام برداشتن بریس‌ها، به سطح دندان شما (مینای دندان) آسیب می‌رساند.
  • از آنجا که شکننده تر هستند، نیاز به ترمیم براکت های شکسته یا انجام تنظیمات افزایشی در هر قرار ملاقات می تواند روند صاف کردن را به تاخیر بی اندازد.

 

هزینه ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی چقدر است؟

متأسفانه چون شرکت های بیمه هزینه های ارتودنسی مخصوصا با سرامیک را تقبل نمی کنند شما باید هزینه ارتودنسی سرامیکی را کاملا از جیب بپردازید، یا از متخصص ارتودنسی خود بخواهید هزینه ها را برای شما قسط بندی کند به طور متوسط براکت سرامیکی در مقایسه با براکت فلزی گرانتر بوده و هزینه آن نسبت به الاینر شفاف تقریبا مشابه است، براکت سرامیکی همانند سایر انواع براکت تحت پوشش بیمه قرار ندارد. بنابراین همه هزینه آن را خودتان باید پرداخت کنید.

ارتودنسی دندان سرامیکی

استحکام و مقاومت براکت سرامیکی چگونه است؟

براکت سرامیکی از براکت فلزی دوام کمتری دارد چون فلز از سرامیک محکمتر است، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد مشخص شد براکتهای سرامیکی دو برابر براکتهای فلزی می شکنند حتی در حالی که نحوه تماس دندان ها در هنگام بسته بودن دهان، نرمال است.

 

آیا براکت سرامیکی تغییر رنگ پیدا میکند؟

براکت سرامیکی به راحتی دچار تغییر رنگ و لکه نمیشود اما حلقه کشی لیگاچور که برای نگه داشتن سیم در نگین براکت استفاده میوشد دچار تغییر رنگ می شود، چون براکت سرامیکی شفاف است، ممکن است تغییر رنگ آن (در مقایسه با براکت فلزی) محسوس تر باشد.

 

با رعایت نکات زیر میتوانید از تغییر رنگ حلقه کشی جلوگیری کنید

هر بار که غذا میخورید، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، این باعث میشود بقایای غذا که میتواند باعث ایجاد لکه شود، از دهان خارج شود، از خوردن چیزهایی که میتوانند باعث تغییر رنگ حلقه کشی شوند، خودداری کنید. گوجه فرنگی، قهوه، چای، نوشابه، سس کچاپ، لبو و از این قبیل خوراکیها باعث تغییر رنگ دندان ها و حلقه کشی می شوند. سیگار نکشید سیگار کشیدن باعث ایجاد لکه های زرد روی دندانها و همه اجزا براکت می شود. از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید عامل سفید کننده دندان باعث می شود سطحی از دندان که پوشیده نیست سفیدتر شود و بعدا که براکت را برمی دارید، سطح زیر آن تیره تر بوده و در نتیجه دندان لکه دار می شود. مرتبا به ارتودنتیست مراجعه کنید. ارتودنتیست می تواند حلقه کشی یا براکت های بدرنگ شده را برایتان عوض کند.

 

بیشتر بخوانید :