ارتودنسی کردن دندان و رفع مشکلات آن در بزرگسالان و کودکان معمولاً فقط روی کل دندان ها انجام نمی شود. اگر کل دندان های بالا و پایین مشکل داشته باشند، باید تمام دندان ها در فک بالا و فک پایین درمان ارتودنسی روییشان انجام شود.

ولی گاهی اوقات دندان های ردیف بالایی بدون مشکل هستند و فقط دندان های پایین ناهنجاری دارند و یا برعکس، به این گونه که ناهنجاری روی دندان ها، فقط روی دندان بالا دیده می‌شود و دندان های پایین مشکلی ندارند. بنابراین می‌توان تمرکز ارتودنسی را فقط روی یکی از از فک ها گذاشت.

 

ارتودنسی دندان بالا

ارتودنسی دندان بالا

ارتودنسی کردن دندان بالا بستگی به این دارد که شما چه مشکلی روی دندان هایتان دارید. اینکه آیا می‌توانید فقط بر روی دندان های فوقانی خود درمان ارتودنسی را انجام بدهید و یا خیر. به درمانی که فقط تمرکز ارتودنسی روی دندان های بالا  انجام می شود ارتودنسی تک قوس هم گفته می‌شود.

متخصصان ارتودنسی قبل از اینکه روی دندان های پایین تمرکز کنند، تمرکزشان را روی دندانهای بالا قرار می دهند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، متخصص ارتودنسی با دقت دندانهای نیش شما را و رابطه‌شان را با دندان های بالا و پایین ارزیابی می کند. به این دلیل که اگر فقط یک تغییر کوچک روی دندان وجود داشته باشد، می تواند شما را اذیت کند و در نیش شما تاثیر بگذارد.

 

عواملی که باید در ارتودنسی دندان بالا در نظر گرفت

لبخند شما فقط به موقعیت دندان های شما بستگی ندارد، یک رابطه پیچیده ای دارد که نیش های شما را هم درگیر می‌کند.

اگر فک‌های شما تعادل نداشته باشد می‌تواند بر روی هم قرار گرفتن دندان ها تاثیر بگذارد. ممکن است مواردی هم وجود داشته باشد که یک روش درمان قوس تنها، شما را دچار گزش بدتر کند. بنابراین می توان گفت دستیابی به یک نیش برای کمک به توزیع نیرو بر روی دندان ها و جلوگیری از ساییدگی و ضربه بسیار مهم است و تمام مواردی که گفته شد به تجویز پزشک ارتودنسی دندان شما بستگی دارد.
پس سعی کنید قبل از اینکه درمان ارتودنسی دندان و بالا را شروع کنید، ابتدا از یک پزشک حاذق و با تجربه در این مورد مشاوره بگیرید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیریم این است که به نحوه حرکت دندان‌ها توجه کنیم. به عنوان مثال، وقتی دندان هایی که خیلی شلوغ هستند صاف می شوند به سمت جلو حرکت می کند در حالی که در دندان‌هایی که فاصله بین آنها زیاد است به سمت عقب حرکت می کنند. بنابراین در حالی که قرار دادن بریس روی دندان های بالا فقط دندان های بالایی را صاف می کند، نیش شما هم قطع می‌شود. به عنوان مثال اگر دندان‌های بالایی شما شلوغ باشد پرداختن به دندان های فوقانی می‌تواند باعث بزرگ شدن اوربایت شود.
در مورد هر دو ردیف دندان هم در درمان این نکته بسیار باید قابل توجه باشد که افزایش سن، دندان های پایین را بیشتررو به جلو می‌آورد و صاف کردن قسمت بالای دندان، زیبایی در طولانی مدت را به ارمغان می آورد.

مراقبت های مخصوص

ارتودنسی دندان بالا

اگر فقط قرار دادن بریس ها روی دندانهای بالا برای درمان ارتودنسی دندان شما انتخاب ‌شود، باید تا زمانی که ناراحتی اولیه برطرف نشود، غذاهای نرم و خوراکی‌های آبکی را انتخاب کنید. همچنین انتظار می رود که بهداشت دهان و دندان خود را بسیار رعایت کرده و برای معاینه و بررسی به طور مرتب به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

همچنین اگر خواستید با ارتودنسی دندان بالا سفر کنید، مطمئن شوید که می توانید به خوبی زمانی که قبل از مسافرت هم از دندان های تان مراقبت کنید. همچنین در هنگام ارتودنسی دندان بالا باید به نیش خود توجه کنید تا لبخندی زیبا و متقارن برای شما ایجاد شود.

در نهایت پزشک متخصص ارتودنسی شما با یک ارزیابی کامل به شما اطلاع می دهد که آیا این ارتودنسی می‌تواند برای درمان ناهنجاری های دندان شما مناسب باشد یا خیر.

چرا فقط از از ارتودنسی دندان بالا یا فقط از ارتودنسی دندان پایین استفاده می شود؟

ارتودنسی دندان بالا

باید به این نکته توجه کرد که موارد معدود و نادری وجود دارند که ممکن است فقط نیاز داشته باشند که ارتودنسی دندان بالا انجام دهد یا فقط ارتودنسی دندان پایین. در این موارد باید معیارهای خاصی وجود داشته باشد که متخصص ارتودنسی شما تایید کند که آیا شما می توانید این نوع درمان را انجام دهید یا خیر.

به عنوان مثال؛ اگر دندان های خمیده رو به پایین دارید در حالی که دندان های بالایی شما بیشتر شان صاف هستند، ممکن است فقط بریس ها روی دندانهای پایین شما قرار داده شود. تنها چیزی که در این حین لازم است این است که:

قرار گرفتن مجدد دندان ها در پایین می تواند باعث جابجایی استخوان فک و اصلاح اوربایت هم بشود.

از طرف دیگر، اگر دندان های ردیف بالایی تان کج هستند و بیشتر دندانهای پایین تان صاف هستند و مشکلی ندارند، می‌توان ارتودنسی دندان بالا را برایتان انجام داد.

نکات فواید و معایب

لازم به ذکر است که ظاهر دندان‌ها و لبخند شما فقط به دندان های کج، دندانهای شلوغ و غیره بستگی ندارد. لبخند شما از یک سیستم کاملاً پیچیده و متشکل از چندین مولفه تشکیل شده است که عبارتند از:

  • دندان ها
  • تراز و ردیف بودن استخوان فک
  • گاز گرفتن

درمان دندان‌های بالا یا پایین با ارتودنسی، می‌تواند به طریقه های مختلفی ظاهر فک شما را تغییر دهند. در بعضی از موارد هم می‌تواند منجر به تغییراتی شود که مشکلات ارتودنسی بیشتری را ایجاد می‌کند. زیرا دندان‌های شما تغییر مکان می‌دهند و استخوان فک تغییر می‌کند.

ارتودنسی کردن برای تراز استخوان فک

یک درمان تنها بر روی دندان های بالا و یا دندان های پایین، می تواند بر نیروی وارد شده بر روی دندان ها و استخوان فک در هنگام نیش زدن تاثیر بگذارد. این امر موجب می‌شود که دندان‌ها بیش از حد روی هم ساییده شوند و فشار اضافی به استخوان فک و فشردن دندان ها و موارد دیگری را ایجاد می‌کند که قبل از درمان وجود نداشته.

این نگرانی ها، اغلب بیشتر از هر یک از مزایایی است که افراد ممکن است به آن فکر کنند و فقط بخواهند ارتودنسی دندان بالا و یا ارتودنسی دندان پایین انجام دهند.

بیشتر بخوانید: