اگر می خواهید که پیرامون ارتودنسی سریع اطلاعاتی کسب نماید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی سریع یکی از انواع مختلف روشهای دندانپزشکی است که برای حل مشکلات ناهنجاری دندانها مانند برآمدگی، تجمع دندانها و کج بودن دندانها کاربرد دارد و برای درمان سریع آنها مفید می باشد. زمانی که بیمار از این نوع ارتودنسی ها برای دندانهای خود استفاده می کند به داشتن لبخندی درخشان، جذاب و چهره ای زیبای خود افتخار می کند، زیرا دیگر مشکلات کجی و شلوغ بودن دندان ها  را برطرف کرده است.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف از آن رفع نقایص موجود در دندان ها یا تلاش برای زیبا کردن دندان ها است. زیرا ممکن است که دندانها دچار نقایص زیادی شوند و ارتودنسی مهمترین این نقایص را درمان می کند:

 • خروج یکی از دندانها از محل خود در تراز طبیعی فک بالا یا پایین
 • مشکل بزرگ یا کوچک بودن دندانها که این باعث می شود که برخی دندانها متناسب با اندازه دندانهای مجاور نباشد.
 • همچنین برطرف رکدن مشکل فاصله بین برخی از دندنها که دلیل این امر به دلیل برخی بیماریهای ژنتیکی است.
 • کسانی که دارای برآمدگی فک بالا و پایین هستند، بدین معنی در برخی افراد فک بالای آنها بیرون زده است و برخی دیگر فک پایین آنها به سمت بیرون زده. فک برآمده یعنی این امر باعث بیرون آمدن غیر طبیعی یک فک از دیگری می شود  و این بر گفتار فرد و نحوه جویدن غذا تأثیر می گذارد.

از آنجا که ظاهر دندان های متناقض باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود و باعث می شود کم بخندد یا لبخند با دهان بسته بزند تا ظاهر دندان های کج خود را از دیگران پنهان کند.

دلایلی که باعث پوشیدگی دندان ها می شود

ارتودنسی سریع

دلایل زیادی وجود دارد که منجر به پوسیدگی دندان می شود، از جمله رشد نادرست دندانهای شیری در کودکان، که به صورت ناهماهنگ و نادرست رشد می کنند و وجود برخی از عوامل ژنتیکی منجر به رشد نادرست دندان ها می شود و کودکانی در حالی که در حال سن رشد هستند دندان های خود را به روشی نادرست بیرون می کشند.

لازم است در کشیدن دندانهای کودکان عجله نکنید و  باید صبر کنید و آنها را کاملاً رها کنید تا خود به خود خراب شوند و این باعث می شود دندانها با انحنا در آینده ظاهر نشوند.

ارتودنسی برای ترمیم مجدد دندان ها به شکل طبیعی خود از طریق مهاربندهایی که برای دندان ها در اطراف فک نصب شده است، دوباره آنها را صاف می کند و یا از مکان های نادرست خود حرکت می دهد.

ارتودنسی برای ایجاد تغییراتی در استخوان فک در طولانی هم کاربرد دارد، زیرا باعث تغییر شکل طبیعی دندانها به جای اصلی خود میشود .

انواع ارتودنسی

ارتودنسی سریع

انواع ارتودنسی به دو قسمت متحرک و ثابت تقسیم می شوند. ارتودنسی متحرک فقط در فک بالا استفاده می شود و در صورت لزوم به راحتی جدا می شود و متصل می شود  ولی ارتودنسی ثابت برای فک بالا و پایین استفاده می شود و شامل بریس فلزی و  تزئینی است که در آن قطعات فلزی رنگی هستند. ارتودنسی ثابت شامل بریس های شفاف نامرئی و بریس های مدرن می شود که این نوع بریس ها در پشت دندان ها نصب شده و به هیچ وجه قابل مشاهده نیستند.

بریس های فلزی

ارتودنسی سریع

از بریس های فلزی در بزرگسالانی که از نقایص قوام دندان رنج می برند  از بریس های فلزی استفاده می شود. از بریس های فلز برای صاف کردن دندانها استفاده می شود، به این ترتیب که جنس این نوع بریس ها از ضد زنگ می باشد که به صورت یک تکیه گاه کوچک، که بر روی سطوح دندان ثابت می شود و سعی می کند روی قوام آنها کار کند. این نوع بریس ها را با استفاده از نوعی ماده چسبنده به دندانها می چسبانند و سپس با یک سیم فلزی نازک این بریس ها را به هم متصل می کنند.

 • پس از موفقیت ارتودنسی در اصلاح شکل دندان طبق برنامه، بریس ها، سیم های فلزی و دستگاه های ارتودنسی به طور کامل برداشته می شوند. سپس دستگاهی نصب می شود که شکل دندان ها را حفظ  کند تا اطمینان حاصل شود که آنها دیگر حرکت نمی کنند و به همان حالت قبلی باز می گردند.
 • این دستگاه بی حرکت می ماند تا زمانی که استخوان فک خود را در اطراف موقعیت جدید دندان پیکربندی کند تا شکل و قوام دندان جدید را حفظ کند.
 • با نصب مهاربندهای ثابت، قوام و اندازه دندانها به شکل طبیعی و معمول خود برمی گردند و انسداد دندان های فک بالا و پایین به حالت طبیعی خود برمی گردد و حالت صورت نیز به شکل طبیعی خود باز می گردد.

سوالاتی که می توان هنگام ارتودنسی از دندانپزشک خود پرسید

 1. بهترین برنامه درمانی برای شما چیست؟
 2. اگر درمان برای فرزند شما باشد، مناسب ترین زمان برای درمان چه زمانی است؟
 3. چه گزینه هایی برای ارتودنسی دندانهای خود در پیش رو دارم؟
 4. اگر الان درمان نکنم چه عواقبی به دنبال خواهد داشت؟
 5. تعداد بازدید مورد انتظار برای نصب بریس ها و مهاربندها
 6. زمان صاف شدن دندانها چقدر طول می کشد؟
 7. او چند سال تجربه و زمان کار دارد و اگر نمونه کارهای او وجود دارد که به شما نشان دهد؟
 8. هزینه درمان چقدر است؟
 9. برنامه پیگیری و نصب دستگاه های اصلاح چیست؟

افراد مشهوری که بریس های سریع برای ارتودنسی دندانهای خود استفاده کردند

بسیاری از بازیگران و ورزشکاران مشهور  از بریس استفاده می کردند و برخی از آنها تا سنین جوانی از بریس ها برای صاف کردن دندانهای خود استفاده می کردند، از جمله:

 • تام کروز، بازیگر
 • آنجلینا جولی، بازیگر.
 •  کریستیانو رونالدو
 • خواننده مایلی سرس.
 • بازیگر اما استون.
 • بازیگر نیکلاس کیج.

در پایان ، ارتودنسی یک درمان اجتناب ناپذیر است که یک روز باید نه تنها به دلیل زیبایی، بلکه برای صاف کردن دندان ها و همچنین حفظ آنها از پوسیدگی  با تأکید بر اهمیت مراجعه دوره ای به دندانپزشک برای انجام بررسی های لازم و اطمینان از یکپارچگی استخوان ها، به آنها متوسل شود. بعد از انجام ارتودنسی میتوان حالت فک و پیشرفت درمانی حاصل را مشاهده کنید.