جهت آشنایی با ارتودنسی دندان قبل و بعد ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بدن شما همیشه در حال تغییر می باشد. درست مثل پوست در طی زمان، کلاژن آن ها از بین می رود و خط ها و چین و چروک‌هایی بر چهره افراد ایجاد می‌ گردد، ساختارهایی که دندان‌ها را در جای خود قرار می دهند نیز با همچین معضلاتی روبرو می گردد و پیر و فرتوت می شود. همچنین زبان افراد و پوسیدگی معمولی ناشی از جویدن نقش بسزایی در جابه جایی دندان ها دارند. به همین علت که نمی‌توان انتظار این را داشت که جابه جایی دندان‌ها بعد از سیم‌کشی در حد بسیار کم می باشد. درمان ارتودنسی در تلاش است که اطمینان حاصل می کند که پس از ارتودنسی تغییرات در چهره در کمترین حد ممکن است و نگهدارنده ها می تواند به حفظ روند درمان کمک کند و حرکت آن ها را به حداقل رساند.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

ارتودنسی دندان قبل و بعد

ارتودنسی قبل و بعد

زمانی که متخصص در دهان بیمار خود سیم‌کشی می کند و یا زمانی که از اینویزیلاین استفاده می‌کنید، دندان‌های افراد به شکل بسیار مقاوم در جای مناسب قرار می گیرد. وقتی که متخصص ارتودنسی بررسی های را انجام می دهد و یا افراد از بریس های به روز استفاده می شود، دندان‌ها با توجه به فشار وارد شده از سوی بریس ها، به نقاط مورد نظر متخصص و به شکل ایده‌آل جابه جا می شود. زمانی که دندان‌های شما آزاد می شوند و این میزان از فشار بر روی آن ها از بین می رود، یک جابه جایی دندان ها طبیعی می باشد که دقیقاً بعد از برداشتن بریس‌ها شروع می شود. دندان‌ها همان حرکت بسیار کم خودشان را انجام می دهند.

حرکت و جابه جایی دندان‌ها پس از ارتودنسی دندان

در حالی که جابه جای دندان ها پس از خارج کردن سیم‌کشی‌ها امری طبیعی است ولی اگر دندان‌های جلویی بیمار جابه جا شوند یا تغییراتی اساسی اتفاق افتد در این حالت جای نگرانی است. شما باید به محض این که احساس کردید چنین مشکلی در حال رخ دادن می باشد، بهتر است آن را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید. یکی از گزینه‌های درمانی که متخصص ارتودنسی توصیه می گردد، استفاده از نگهدارنده برای این که مانع از تغییر جایگاه دندان‌ها و نگه داشتن دندان در جایگاه مناسب شود.

اگر دندان‌های جلویی به حرکت بیفتند و شما طبق دستور پزشک از نگهدارنده استفاده نماید، نگهدارنده که با چسب مخصوص پشت دندان‌های بیمار چسبانده می‌شوند تا وقتی که دندان‌ها ثبات پیدا نمایند، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در بعضی از موارد، اشخاص دندان‌های ریز دارند و نگهدارنده به شکل صحیح در دهان افراد قرار نمی‌گیرد. یک روش دیگر این می باشد که اجازه دهیم دندان‌ها به جایگاه اصلی خود حرکت نماید و پس از آن متخصص فاصله‌ بین دندان ها را با استفاده از ونیر و یا سایر روش‌ها ببندد.

نگهدارنده بعد از ارتودنسی دندان

اگر شما با وجود استفاده از نگهدارنده بعد از سیم کشی به دلیل جلوگیری از حرکت دندان ها باز هم احساس کنید که دندان ها جابه جا می شوند، استفاده از نگهدارنده تنها را برای کاهش جابه جایی دندان ها استفاده می باشد. با توجه به این که اغلب این جابه جایی ها پس از پایان درمان اتفاق می افتد، به متخصصان پیشنهاد می شود که افراد تا چند وقت پس از درمان از نگهدارنده استفاده نمایند. زمانی که متخصصان ارتودنسی درافراد علائم پیشرفت و بهبود را مشاهده کنند، افراد می توانند استفاده از نگهدارنده ها را فقط به هنگام شب محدود کنند. بیشتر بیماران پس از ارتودنسی نیاز به استفاده از نگهدارنده ها تا پایان عمر در چند شب از هفته را دارند که از جابه جایی دندان ها پیش از سیم کشی جلوگیری به عمل آید.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

ارتودنسی دندان قبل و بعد

مجموعه اقدامات پیش از ارتودنسی :

 • پیش از شروع درمان ارتودنسی باید یک پزشک ارتودنسی ماهر را برای درمان دندان های خود انتخاب نماید.
 • پیش از شروع درمان توسط پزشک ارتودنسی حتما یک جلسه برای چکاب و مشاوره در کلینیک مراجعه کنید.
 • پیش از ارتودنسی متخصص ارتودنسی بیشتر نکات و نحوه ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک را به بیمار گوشزد می کند. پیش از ارتودنسی دندان های بیمار جرم گیری می شود.
 • اگر فرد مراجعه کننده برای ارتودنسی دندان دچار خرابی دندان باشد. پیش از ارتودنسی، ابتدا باید پوسیدگی دندان توسط متخصص انجام شود.
 • اگر پیش از درمان ارتودنسی لثه های بیمار دچار عفونت و خونریزی شوند، ابتدا باید با یک متخصص لثه موضوع در میان گذاشته شود.
 • اگر درمان ارتودنسی دندانی مانع حرکت سایر دندان ها گردد،پیش از ارتودنسی، دندان های اضافی باید کشیده گردد.
 • پیش از ارتودنسی باید یک قالب گیری از دندان ها بیمار تهیه گردد تا روند درمان قابل چک کردن باشد.

 

مجموعه مراقبت ها پس از ارتودنسی :

 • پس از شروع درمان ارتودنسی دندان می بایست شست و شو دهان و دندان به صورت درست و منظم انجام شود. شیوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان باید توسط دکتر متخصص ارتودنسی انجام گردد.
 • برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به دلیل نصب دستگاه های ارتودنسی، باید پس از هر برنامه غذایی از نخ دندان استفاده گردد.
 • معاینات ویزیت ماهانه باید به صورت منظم انجام شود.
 • بیمار پس از ارتودنسی با توجه به درد های اولیه باید به خوردن غذاهای نرم مانند سوپ بپردازد.
 • از شکستن آجیل و تنقلات با دندان و خوردن مواد غذایی محکم پرهیز گردد.
 • برایجلوگیری از خرابی دندان در هنگام درمان ارتودنسی باید از مسواک و سیم های ویژه ارتودنسی استفاده شود.
 • در زمان فعالیت های سنگین مانند جودو، دستگاه ارتودنسی از دهان خارج شود و یا از محافظ دندان و دهان برای دستگاه ارتودنسی استفاده گردد.
 • پس از ارتودنسی در حالی که احساس درد کردید با تجویزدکتر ارتودنسی از مسکن ها استفاده کنید.
 • اگر دستگاه ارتودنسی با معضل روبه رو گشت برای حل آن سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه گردد.
 • داشتن صبر و تحمل درد در زمان درمان ارتودنسی می تواند کمک کننده باشد تا بهترین نتیجه ممکن حاصل گردد.
 • ازدهانشویه مناسب بر اساس تجویز پزشک استفاده گردد.
 • در حالی که نوع درمان ارتودنسی،ثابت باشد باید پس از درمان برای جلوگیری از جابه جایی فک برای مدت زمان معیین از ارتودنسی متحرک استفاده گردد.
ارتودنسی دندان قبل و بعد

ارتودنسی دندان قبل و بعد

تغییر صورت پس از ارتودنسی

درمان ارتودنسی می‌تواند اثرات بسیاری بر چهره و صورت افراد بگذارد. زمانی که دندان‌ها و فکتان تغییر می کند، سایر ویژگی‌های صورتتان نیز دچار تغییر می‌شود. زمانی که دندان‌ها و فکتان به صورت مناسبی ردیف شده باشند، فقط از یک لبخند زیبا بهرمند نمی‌شوید، اما شکل چهرتان جذابیت و زیبایی بیشتری خواهد داشت.