همانطور که می دانید ارتودنسی یکی از درمان های نوین پزشکی است که می تواند مشکلات و ناهنجاری های دندان و فک را تا حد قابل توجهی برطرف نماید. این درمان جزء درمان های پر هزینه محسوب می شود؛ مخصوصاً برای افرادی که مشکلات دندانی شان بسیار پیچیده و شدید است. با توجه به هزینه نسبتا بالایی که درمان های ارتودنسی دارد، کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی از روش ارتودنسی اقساطی برای رفاه حال بیماران خود استفاده می کنند.

قیمت ارتودنسی

مسلماً وقتی که طول درمان بیشتر می ‌شود، قیمت ارتودنسی دندان هم بسیار بیشتر از افرادی می‌شود که طول درمان کمتر و مشکلات کمتری دارند. برخی از افراد به دلیل داشتن بودجه کم مالی به سراغ درمان این مشکلات نمی روند و به مرور زمان و در طی طولانی مدت، مشکلات دندانی شان شدیدتر شده و باعث می شود که هم خودشان اذیت شوند و هم هزینه ارتودنسی شان بیشتر از قبل شود.

مشکلات شدید دندانی

مشکلاتی مانند آندربایت، اوربایت، اوپن بایت و نیش باز یکی از موارد بسیار شدید در مشکلات ناهنجاری های دندان و فک هستند که هزینه بالاتری را هم نسبت به مشکلات خفیف تر در برمی‌گیرد. در ادامه مشکلات و ناهنجاری های شدید دندان را که در بالا به آن ها اشاره کردیم را توضیح می دهمیم.

 • مشکل آندربایت

در مشکل آندربایت وقتی دندان ها روی هم قرار می ‌گیرند، دندان های پایینی جلوتر از دندان های بالایی قرار می‌ گیرند و باعث می ‌شود که دندان‌های بالایی توسط دندان های پایین پوشیده شوند. در این حالت صورت شما قبل و بعد از انجام ارتودنسی می‌تواند به طور محسوسی متفاوت به نظر برسد. به این دلیل که در حین درمان، اصلاح عدم تعادل بین فک بالا و پایین و رفع نحوه روی هم آمدن دندان ها و فک‌ها صورت می‌گیرد و صورت شما هماهنگ تر به نظر می رسد. بنابراین می‌تواند یکی از مشکلات شدت دار در ناهنجاری دندان باشد.

ارتودنسی اقساطی

 •  اوربایت

اوربایت هنگامی که دندان های بالایی خیلی جلوتر از دندان های پایین قرار می ‌گیرند به وجود می آید و در واقع ظاهر چانه و گونه ها فرورفته می شود. با کمک ارتودنسی جمع شدن صحیح قوس ‌ها و تراز شدن محل گزیدگی صورت می گیرد و می تواند باعث ایجاد تعادل بهتری در صورت شود که باعث بهبود شکل چانه و فک هم می شود و بسیار قوی تر از قبل می شود.

 •  اپن بایت

مشکل اپن بایت وقتی دندان ها روی هم قرار می گیرند قسمت جلویی دندان های فک بالا و پایین به هم نمی چسبند و از هم فاصله دارند. بنابراین باید آن ها را به سمت پایین بکشند. این مشکل باعث می شود که صورت فرم بلندی داشته باشد و باعث مشکلات عمده در گفتار و غذا خوردن شود. بریس ها به شما این امکان را می دهد که مشکل برطرف شده و وقتی دندان ها روی هم قرار می‌ گیرند، دندانهای جلویی هم با هم تماس داشته باشند و لبخند و عملکرد صحبت کردن شما را بهبود می بخشند. این مورد حتی می ‌تواند روی گونه ها هم تاثیر بگذارد.

 

 •  نیش باز

مشکل نیش باز یکی از مشکلات مال اکلوژن نامیده می شود. هر نوع مال اکلوژن از جمله کراس بایت یا دندان های کاملاً کج می تواند شکل صورت و ویژگی های صورت شما را از بین ببرد. تراز کردن دندان ها یک لبخند سالم و زیبا به شما می بخشد و می تواند ویژگی های دیگر صورت شما را هم تغییر داده و هماهنگی ایجاد کند. بنابراین می‌توان گفت چهار موردی که در بالا توضیح دادیم جزو مواردی هستند که شدت ناهنجاری های دندان و فک در آن ها بسیار بالا می باشد. پس می‌توان گفت که هزینه بالاتری هم دارند.

 

 ارتودنسی اقساطی برای افرادی که توان مالی بالایی ندارند

شاید شما کمتر با این جمله مواجه شده باشید؛ ولی اشخاصی که مشکلات عمده‌ای دارند و توانایی مالی زیادی برای پرداخت هزینه های ارتودنسی دندان شان به صورت یکجا را ندارند، می توانند از روش ارتودنسی اقساطی یا دیگر روش هایی که در گروه ارتودنسی اقساطی قرار می‌گیرند برای پرداخت مخارجشان انتخاب کنند که البته تمام این ها به پزشک متخصص ارتودنسی شما بستگی دارد که آیا این کار را انجام می دهد یا خیر.

ارتودنسی اقساطی می تواند شامل موارد زیر شود:

 • گزینه های تامین مالی دندانپزشکی
 • برنامه های مقرون به صرفه توسط دندانپزشک
 • برنامه های پرداخت
 • بیمه دندانپزشکی
 • گزینه های تامین مالی دندانپزشکی

بودجه یکی از راه های آسان برای مراقبت از هزینه های انجام شده توسط متخصص ارتودنسی و زیبایی می باشد. در واقع دندانپزشک گزینه های پرداخت انعطاف پذیر بی شماری را می تواند به شما پیشنهاد دهد. از جمله آن ها پیش پرداخت کم و بدون بهره می باشد. شما می توانید توسط این مورد در مدت مشخص شده که پزشکتان تعیین می کند مثلاً ۱۲ ماه ۲۴ ماه یا ۴۸ ماه با نرخ یک سود پایین، هزینه‌ های دندانپزشکی ارتودنسی خود را پرداخت کنید.

ارتودنسی اقساطی

 • پرداخت های مقرون به صرفه

وقتی از مقرون به صرفه بودن صحبت می ‌کنیم یعنی می خواهیم ارتودنسی ارزان تر انجام دهیم. بریس های فلزی پایینترین هزینه را برای درمان ارتودنسی دارند و باعث می‌شوند که در درمان شما صرفه جویی شود. بیماران معمولاً بین ۳ هزار تا ۷ هزار دلار برای درمان ارتودنسی سنتی یا فلزی هزینه می ‌کنند. مدل های دیگر مانند سرامیکی کمی گرانتر از ارتودنسی فلزی هستند و هزینه آن ها از حدود ۴ هزار دلار شروع می شود.

 • بیمه دندانپزشکی

با اینکه اکثر موارد مربوط به دندانپزشکی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند؛ اما بیمه های تکمیلی جداگانه ای هستند که با برخی از مراکز درمانی دندانپزشکی قرارداد دارند و شما می توانید با استفاده از آن ها با پرداخت مبلغ کمی به صورت ماهیانه خود را بیمه کنید و بتوانید درمان ارتودنسی دندان خود را با استفاده از بیمه تکمیلی انجام دهید. این کار در کنار اینکه هزینه‌های کمتری بر می دارد، باعث می شود که پول بیشتری در جیبتان بماند.

 • برنامه های پرداخت

برخی از مراکز دندانپزشکی می توانند برنامه های پرداخت منظم را در اختیار شما قرار دهند. آنها می‌توانند نسبت به بودجه شما، برنامه پرداخت هفتگی یا ماهانه برایتان در نظر بگیرند که در این صورت شما می توانید به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتر کار درمان ناهنجاری دندان تان را انجام دهید.

مواردی که در بالا گفته شد از موارد مربوط به ارتودنسی اقساطی می باشد. در واقع برنامه های پرداخت و گزینه های تامین مالی دندانپزشکی می توانند از مهم ترین موارد مورد استفاده در دسته ارتودنسی اقساطی باشند.