اگر در حال حاضر از سیم دندان استفاده می کنید، قطعا به دنبال دندان هایی مرتب هستید. وجود سیم‌ها و فنر ها در دهان بیمار، بسیار آزار دهنده است؛ اما می تواند به داشتن دندان های صاف و مرتب کمک کند. روش‌های مختلفی برای پنهان کردن بریس های روی دندان وجود دارد که شما می توانید با استفاده از این روش در هنگام درمان ارتودنسی براکت ها را به پشت دندان های خود ببرید.در واقع شما ارتودنسی پنهان کرده اید. به طوری که حتی اطرافیان نیز از انجام ارتودنسی شما خبردار نشوند.

ویژگی های ارتودنسی پنهان

از ویژگی هایی که سبب می شود افراد به استفاده از ارتودنسی پنهان ترغیب شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم وجود بریس ها بر روی دندان

ارتودنسی پنهان می تواند یکی از بهترین روش ها برای ایجاد لبخند زیبا و چهره جذاب باشد. با استفاده از این روش با گذشت زمان شما خواهید توانست دندان های صاف تر و مرتب تری را داشته باشید، بدون اینکه سیم های ارتودنسی در دهان شما نمایان باشد. این نوع ارتودنسی در سطح داخلی دندان ها قرار می گیرد.

در ارتودنسی پنهان بریس ها مانند ارتودنسی معمولی نیستند، بلکه این بریس ها به سطح پشت دندان ها متصل شده و از بیرون قابل ملاحظه نیستند. در حالی که بریس های معمولی در سطح جلویی دندان های بیمار قرار می گیرند و هنگامی که بیمار صحبت می کند به طور کامل بریس ها قابل مشاهده هستند.

ارتودنسی پنهان

  • سرعت بالا درمان

درمان سریع از دیگر ویژگی های ارتودنسی پشت دندان و یا پنهان است که سرعت درمان با ارتودنسی را بالا می برند و برای هر کس که می خواهند ارتودنسی دندان انجام دهند در کمتر از دو ماه دندان ها به موقعیت مناسب خود باز می گردند.

سیم های ارتودنسی پنهان یکی از آسان ترین شیوه های ارتودنسی شناخته می شود که به بریس های تعبیه شده اجازه می دهد سیم ها بدون سفت شدن دستی، به صورت خودکار جابه جا شوند. از این رو، در درمان ارتودنسی یک نیروی منظم بر دندان ها وارد می شود که وظیفه منظم کردن دندان ها را به آسانی بر عهده می گیرند و بیمار نیاز به مراجعه مداوم به نزد متخصص ارتودنسی را نخواهد داشت.

چه کسانی کاندید مناسبی برای ارتودنسی پنهان هستند؟

معمولا بزرگسالان به دلیل عدم وجود بریس های ارتودنسی بر روی دندان به این نوع از ارتودنسی روی می آورند. دندان‌های خود را منظم و مرتب کرده و لبخند جذابی را به چهره خود هدیه می دهند. این نوع از ارتودنسی مقبولیت بسیاری در بین جوانان و نوجوانان دارد. عموما متخصص ارتودنسی بیشتر ناهنجاری‌ها و انحرافاتی که مربوط به فک جلو هستند را توسط ارتودنسی پنهان درمان می کند.

به طور کلی اگر از وضعیت زیبایی دندان های خود راضی نباشید و یا با براکت های معمولی مشکل داشته باشید و علاقه ای به دیده شدن بریس هایتان نداشته باشید، بهتر است این نوع ارتودنسی را انتخاب کنید. اگر فرصت شغلی شما ایجاب می کند که با افراد زیادی در طول روز برخورد داشته باشید و می خواهید بریس هایتان نمایان نشود، باید روش ارتودنسی لینگوال و یا همان ارتودنسی پنهان را انتخاب کنید.

شیوه و کارکرد سیم ها و براکت های ارتودنسی پنهان به چه شکل می باشد؟

بریس های ارتودنسی پنهان که بر روی دندان های افراد تاثیر می گذارد، از سیستمی تنظیم شده استفاده می کند که مقدار اصطحکاک و سایش را به شکل چشمگیری کاهش می دهد. آمار نشان می دهد که براکت های ارتودنسی پنهان با استحکام کمتر و با فشار ملایمی بر روی دندان‌ها وارد می‌ شود که در سرعت جابه جایی دندان ها بسیار کمک کننده خواهد بود. به همین جهت دوره درمان ارتودنسی با استفاده از سیم ها، در بیشتر مواقع، در کمتر از شانزده هفته به پایان می رسد. در روند پروسه درمانی، عموما باید بیمار حداقل هر دو ماه یک بار به متخصص ارتودنسی پنهان خود مراجعه کند تا روند و عملکرد دندان ها مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تنظیماتی بر روی بریس ها انجام شود.

مراقبت های پس از نصب براکت های پنهان

در هنگام استفاده از بریس های ارتودنسی پنهان باید به چند نکته توجه داشته باشید تا روند درمان سریع تر و نتیجه به دست آمده بهتر باشد.

  • از خوردن مواد غذایی که دارای قند بالایی هستند، جدا خودداری کنید؛ زیرا موجب فرسودگی و پوسیدگی دندان های بیمار می‌شوند.
  • به صورت مرتب، بین هر وعده غذایی مسواک بزنید.
  • مواد غذایی را با نخ دندان از بین دندان‌ها و بریس ها بیرون آورید.
  • دهان خود را به صورت مداوم، هر روز سه مرتبه با آب نمک قرقره کنید. این شیوه به کاهش درد ناشی از بریس ها کمک می کند.
  • در طول فرآیند درمان از خوردن مواد غذایی سفت، محکم و تنقلات مانند پسته و بادام جدا خودداری کنید. زیرا امکان آسیب رساندن به بریس های ارتودنسی پنهان را دارند.

 

ارتودنسی پنهان

آیا ارتودنسی پشت دندان، درد دارد؟

یکی از دلایلی که خیلی از بیماران از درمان های ارتودنسی دوری می کنند، احساس درد و فشار بر روی دندان ها است. اصلی ترین دلیل این دردها در بریس ها، مقاومت در برابر اصطکاک است که توسط بریس ها ایجاد می شود. هدف این فشار ها جابه جایی دندان ها به موقعیت اصلی خود است. معمولا این فشار منجر به التهاب پوست اطراف لثه نیز می شود.

در بریس های عادی، فشار بر روی دندان ها به شدت بالا است و بیمار باید میزان درد بیشتری را تحمل کند. با این وجود در براکت های پشت دندان، فشار کمتری به دندان های بیمار وارد می شود. اما به دندان ها فرصت داده می شود تا آزادانه جابه جا شوند که در نهایت باعث بهبود روند ارتودنسی دندان می شود. به هر میزان که مقدار اصطکاک کمتری بر روی دندان ها وارد شود، فاصله های بین معاینات و تنظیم براکت ها توسط ارتودنسی نیز بیشتر خواهد شد.

هزینه ارتودنسی پنهان

به طور کلی هزینه ارتودنسی پنهان نسبت به انواع دیگر ارتودنسی بیشتر و بالاتر است، زیرا نصب براکت ها و بریس ها، ابزار و وسایل ارتودنسی در دهان بیمار در این شیوه با مشکلات بیشتری روبه رو است. از جمله هزینه های دیگر این روش مراجعه مداوم بیمار به متخصص ارتودنسی برای چکاپ دندان ها و تعمیرات لازم بر بریس ها است که معمولا بیشتر بیمه های درمانی، این نوع از فعالیت ها را پوشش نمی دهد.

شما می توانید با مراجعه به متخصص ارتودنسی پنهان، ضمن ارزیابی و بررسی دندان هایتان، متوجه شوید که آیا ارتودنسی پنهان برای شما مناسب است یا خیر.

بیشتر بخوانید :