امروزه افراد به دلایل بسیاری به زیبایی ظاهر و آراستگی خود اهمیت می­دهند و سعی می­کنند به بهترین وجه ممکن در اجتماع حضور پیدا کنند. مسلما یکی از مؤلفه­ های زیبایی هر شخص لبخند و دندان‌های اوست. اما ممکن است، این شاخصه ­ی­ زیبایی به هر دلیلی ظاهر مناسبی نداشته باشند و افراد در صدد زیباساری آن بر بیایند. یکی از کارهایی که امروزه افراد به خصوص جوانان، بسیار برای زیباساری دندان­های خود به انجام آن تمایل دارند، ارتودنسی دندان است. اگر می خواهید بدانید ارتودنسی دندان چیست در این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از تخصص ­های دندان پزشکی است که برای مرتب کردن و هماهنگ کردن فک­ها انجام می­شود. انجام ارتودنسی علاوه بر این که جنبه­ی ظاهری دارد، باعث عملکرد بهتر دهان و دندان­ها و حفظ سلامتی فرد می­شود.

وسایل مورد نیاز برای انجام ارتودنسی

انجام ارتودنسی دندان نیاز به وسایل خاصی دارد که عموماً هم ثابت هستند و عبارتند از:

 1. براکت

براکت­ها اصلی­ترین ابزار ارتودنسی دندان، محسوب می­شوند و از آن­ها اغلب برای دندان­های جلویی استفاده می­شود. براکت­ها با گذر زمان دندان­ها را حرکت می­دهند و آن را در موقعیت مناسب قرار می­دهند.

 1. سیم

سیم­ها نیز به شکل قوس از داخل براکت­ها عبور داده می­شوند و به باندها متصل می‌شوند.

 1. بند

بندها حلقه­ هایی هستند که به دور دندان­های عقبی ثابت می­شوند و توسط مواد مخصوصی به دندان متصل می­شوند.

زمان مناسب برای انجام ارتودنسی

ممکن است که این سوال برای افراد پیش بیاید که زمان مناسب برای انجام ارتودنسی در چه سنی است؟ باید بگوییم که زمان مناسب برای ارتودنسی بستگی به نوع مشکلی دارد که فرد با آن مواجه هست و در افراد متفاوت متغیر است.

به عنوان مثال کسانی که فک بالای آن­ها دچار مشکل است و در واقع جلوتر از حد طبیعی قرار دارد، بهترین سن برای رفع این مشکل زمانی است که هنوز به بلوغ نرسیده­اند یعنی زمان مناسب برای دخترها نه سالگی و برای پسرها یازده سالگی است. شایان ذکر است که در مشکلاتی که فقط مربوط دندان است یعنی نیاز به جراحی ندارد هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد و فرد در هر سنی می­تواند برای حل مشکل خود اقدام کند.

انجام ارتودنسی دندان برای چه کسانی ضروری است؟

تشخیص این که چه کسانی نیاز به انجام ارتودنسی دندان دارند، باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. اما ما در این بخش سعی داریم که جهت اطلاع بیشتر شما یک سری مشکلات خاصی را که با ارتودنسی قابل حل می­باشند، را بیان کنیم:

 • همپوشانی دندان های فک بالا و پایین

یکی از مشکلاتی که معمولا با ارتودنسی رفع می­شود، معضل هم پوشانی زیاد عمودی دندان­های فوقانی بر روی دندان­های پایینی است. این مشکل مسلما باعث می­شود که لبخند فرد ظاهری نامناسب داشته باشد که با انجام ارتودنسی می­توان به راحتی آن را بر طرف کرد.

 • ظاهر بولداگ

یکی دیگر از معضلاتی که معمولا افراد با آن رو به رو هسستند داشتن ظاهر بولداگ است. این مشکل زمانی پیش می­آید که دندان­های ردیف پایین خیلی جلوتر از دندان­های فوقانی قرار می­گیرند و ردیف بالا بیش از حد عقب هستند. افرادی که با این مشکل دسته و پنجه نرم می­کنند، علاوه بر داشتن ظاهری نامناسب در جویدن غذا هم دچار مشکلاتی می­شوند که این مسلما در سلامتی آن­ها تأثیر منفی می­گذارد.

 • شلوغی دندان ها

یکی از دیگر از معضلات فک و دندان­ها شلوغی دندان­ها است که در اثر قرار گرفتن دندان­های بیش از حد در یک ردیف به وجود می­آید.

انواع ارتودنسی

علاوه بر این مشکلات که بدان اشاره کردیم مشکلات بی­شمار دیگری نیز وجود دارد که ما از باب اختصار بدان نمی­پردازیم. اما بد نیست که بدانیم، ارتودنسی انواع مختلفی دارد و هر شخص می­تواند با کمک پزشک متخصص و بهترین روش آن را انتخاب کند که کمتر با چنین مشکلاتی مواجه شود. رایج­ترین انواع آن عبارتند از :

 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک
 3. ارتودنسی نامرئی

برای انجام ارتودنسی انجام چه کارهای لازم است؟

 1. اولین کاری که باید انجام شود، عکس­برداری از دندان­ها است، تا پزشک بتواند در مورد روند ارتودنسی برنامه­ریزی کند و بهترین و مناسب­ترین نوع را برای فرد انتخاب کند.
 2. قبل از انجام ارتودنسی باید انجام شود از بین بردن جرم­های دندان­ها، رفع پوسیدگی دندان­ ها و کشیدن دندان­های اضافی فرد است.
 3. یکی از نکات بسیار مهمی که فرد در حین ارتودنسی باید به آن توجه زیادی داشته باشد حفظ بهداشت دهان و دندان است برای این کار لازم است که از مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کند.
 4. فرد باید توجه داشته باشد که در حین ارتودنسی هیچ گونه فشار مضاعفی به دندان­های خود وارد نکند و جدا از خوردن هر گونه مواد غذایی سفت خودداری کند.
 5. فرد ممکن است بعد از انجام ارتودنسی در ناحیه­ی لب و گونه­ی خود احساس ناراحتی کند. در این صورت می­تواند برای رفع مشگل خود می­تواند از موم ارتودنسی بر روی براکت استفاده کنند.

معایب ارتودنسی دندان

از معایب ارتودنسی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طولانی بودن درمان

یکی از معایت ارتودنسی که معمولا هم در اتودنسی ثابت بیشتر به چشم می­خورد،  مدت طولانی طول درمان است که معمولا بیمار در این مدت دچار دردهایی نیز می­شود و برای رفع این دردها می­تواند بنابر توصیه­ی پزشک خود از مسکن­های نیز استفاده کند.

 • بهداشت دهان و دهان

افراد در حین طول درمان حتما باید به بهداشت دهان و دندان خود اهیمت بدهند و در غیر این صورت رنگ دندان­ها تغییر می­کند و تأثیر پلاکت­ها بر روی دندان‌ها باقی می­ماند که اصلا برای بیمار خوشایند نخواهد بود که در اینصورت نیاز به سفید کردن یا همان بلیچینگ دندان واجب می شود.

 • مشکل در غذا خورن

یکی دیگر از معایب آن که اغلب بیماران با آن دست و پنجه نرم می­کنند سخت بودن غذا خوردن برای بیمار است.

 • حساسیت به اجزای ارتودنسی

برخی افراد هم در حین طول درمان واکنش­های آلرژیک دارند و در واقع تنها در افرادی رخ می­دهد که به یکی از اجزای بریس ارتودنسی حساسیت دارند.

 • زخم شدن دهان

یکی دیگر از عوارض و معایب ارتودنسی زخم شدن دهان است و بیشتر هم در افرادی دیده می­شود ارتودنسی ثابت و پشت دندانی دارند. علاوه بر دهان ممکن است که زبان هم در اثر برخورد با سیم­ها و پلاکت­ها زخم شود.

هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودسی دندان با توجه به فاکتورهای خاصی تعیین می­شود و از فردی به فرد دیگر نیز متغیر است. در کل یک سری مؤلفه­های خاصی وجود دارند که در قیمت تأثیر گذار هستند.

 1. سن و سال بیمار
 2. مدت زمان درمان
 3. نوع سیستم ارتودنسی و تجهیزاتی به کار رفته در طول درمان
 4. نوع مشکل بیمار

منبع: کلینیک دندانپزشکی ایده آل