یکی از مشکلات معمول و متعددی که در ناهنجاری دندان و فک اتفاق می افتد، مشکل جلو بودن فک بالا می باشد که با استفاده از روش درمان ارتودنسی جلو بودن فک بالا درمان می‌شود. البته برخی از موارد این نوع درمان به دلیل شدت بسیار زیاد مشکل و ناهنجاری فک بالا، باید در کنار جراحی فک بالا صورت بگیرد.

 

اوربایت یا گزش

اگر دندان های بالایی شما با دندان های پایینی تان هم‌پوشانی داشته باشند و یا به عبارت دیگر، اگر وقتی که دندان هایتان را بر روی هم قرار می‌دهید، دندان های ردیف بالایی روی دندان های ردیف پایینی قرار می گیرند، شما مشکل جلو بودن فک بالا و یا اوربایت دارید.

در زمینه دندانپزشکی، اوربایت با توجه به همپوشانی دندان ها یا تعداد زیادی از دندان های بالایی روی دندان های پایین تعیین می شود و می تواند یک اتفاق کاملا طبیعی باشد که تقریبا همه با آن مواجه هستند؛ اما اگر اوربایت شما شدید باشد، ممکن است با مشکل روبرو شوید و نتیجه آن چیزی است که متخصصان

ارتودنسی آن را گزش عمیق هم می‌نامند.

معمولا در این نوع ناهنجاری در گزش شما مشکل به وجود می آید و موارد دیگری مانند درد، سایش بیش از حد و مشکلات زیبایی هم به دنبال خود، می‌آورد. اگر شما دارای مشکل اوربایت هستید جای نگرانی نیست، به این دلیل که اصلاح اوربایت حتی برای بزرگسالان، با استفاده از ارتودنسی جلو بودن فک بالا به راحتی قابل انجام است.

 

اوربایت چگونه ایجاد می‌شود؟

بیشتر اوربایت ها ناشی از مسائل وراثتی و ژنتیکی ایجاد می‌شوند. همانطور که دندان های ما در دوران کودکی رشد می کنند، به طور تصادفی می توانند از لثه ها خارج شوند و با برخورد به دندان های مجاور رشدشان متوقف ‌شود. همین تصادفی بودن است که باعث ایجاد اوربایت می شود و به مرور ممکن است شدت آن زیاد شود. هر چقدر سن فرد بالاتر می رود مشکل اوربایت آشکار تر می شود؛ به ظوری که ممکن است وقتی به سن بزرگسالی رسیدید، به دنبال اصلاح مشکل جلو بودن فک بالای خود بروید.

 

عواملی که می‌توانند باعث ایجاد مشکل اوربایت شود عبارتند از:

مکیدن انگشت شست در کودکی، که مشکلی بسیار شایع است. مکیدن انگشت شست به دندان های بالایی فشار می آورد و آن ها را مجبور می کند که به سمت جلو هدایت شوند و به فک پایینی نیز فشار بیاورند.

 

انواع اوربایت (جلو بودن فک بالا) شامل دو گروه می شود که عبارتند از:

  • اوربایت دندان

این مشکل هنگامی اتفاق می‌افتد که دندان ها به درستی روی هم تراز نباشند. در چنین مواردی ممکن است که دندان ها در دو فک متعادل باشد؛ اما نامناسب بودن قرارگیری دندان ها باعث می شود که فک پایین به داخل هدایت شود. معمولا برای درمان این نوع مشکل در بزرگسالان به جراحی نیاز نیست و فقط با ارتودنسی جلو بودن فک بالا حل می شود

 

ارتودنسی جلو بودن فک بالا-2

 

  • اوربایت اسکلتی

در اوربایت اسکلتی استخوان فک مشکل دارد. در این مشکل دندان هایی که در فک بالا قرار دارند بر روی دندان‌های فک پایینی که کوچکتر هستند، فشار می‌آورند که معمولا برای تراز بندی و حل کردن این مشکل به جراحی در کنار انجام درمان ارتودنسی نیاز است.

 

جلو بودن فک بالا چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

در صورت عدم درمان اوربایت، ممکن است مشکلات زیر ایجاد شوند.

  • درمان مشکل اوربایت ممکن است فقط به خاطر افزایش ویژگی های ظاهری و ترمیم لبخند شما صورت گیرد؛ اما به یاد داشته باشید که اگر اوربایت اصلاح نشود می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دندانی و سلامت شود. به عنوان مثال این مشکل می‌تواند گفتار را دشوار کند؛ در نتیجه ممکن است دچار نقص گفتاری شوید یا هنگام بیان کلماتی خاص، آن ها را بیش از حد تکرار کنید.

 

  • همچنین اوربایت می‌تواند جویدن را دچار مشکل کرده و منجر به بیماری ها و آسیب های لثه شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که دندان های جلویی پایین، در پشت دندان‌های فک بالا با لثه تماس پیدا کنند، در نتیجه دندان های پایینی به خط لثه دندان های بالا برخورد می کند و آن را به سمت عقب هدایت می کنند و باعث از دست دادن دندان و آسیب به لثه می‌شود.

 

  • علاوه بر این، اوربایت می‌تواند منجر به ساییدگی و آسیب دیدگی دندان و حتی آپنه خواب و درد فک شود که یکی دیگر از پیامدهای اوربایت اصلاح نشده است. پس اوربایت می‌تواند منجر به درد های مزمن در ناحیه فک و حتی سردرد شوند و در ایجاد اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یا TMD نقش داشته باشند.

 

مشکل اوربایت یا جلو بودن فک بالا را چگونه متوجه شویم؟

یکی از مهمترین و پر استفاده ترین موارد، استفاده از اندازه گیری می باشد که شما باید با مراجعه به دندانپزشکی این کار را انجام دهید. متوسط اندازه اوربایت در افراد حدود ۲ الی ۴ میلی متر است این یک محدوده طبیعی است و هر دو دندان بالا و پایین شما از نظر زیبایی جذابیت خود را حفظ خواهند کرد.

معمولا اگر این اندازه کمتر از ۲ یا بیشتر از ۴ میلی متر باشد، باید به پزشک ارتودنتیست مراجعه کرده و درمان ارتودنسی جلو بودن فک بالا را شروع کنید. مشکل اوربایت بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد و روش های درمانی متنوعی دارد.

 

روش های درمان اوربایت

طیف وسیعی از راه حل های مختلف برای اصلاح اوربایت وجود دارد از جمله روش ها عبارتند از:

  • استفاده از مهاربند ها یا بریس ها که به حرکت دندان هایی که این مشکل را دارند کمک می کند.
  • استفاده از ارتودنسی های اینویزیلاین که شفاف هستند و هیچ کسی متوجه آن ها بر روی دندان شما نخواهد شد. البته اگر مشکل شما شدت داشته باشد نمی توانید از این راه استفاده کنید.
  • در آخر اگر شدت جلو بودن فک بالای شما بسیار زیاد باشد، باید جراحی انجام دهید.

همچنین با گذشت زمان، گزینه های زیادی برای اصلاح اوربایت ها در بزرگسالان فراهم شده است و در واقع می‌ توان گفت درمان این مشکل در بزرگسالان در سال های اخیر بسیار ساده شده است. برای اینکه بدانید کدام یک از این روش ها برای درمان شما مناسب است، می ‌توانید یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی با تجربه داشته باشید تا علاوه بر شدت مشکل، طول درمان و هم هزینه درمان دندان شما مشخص شود.

 

بیشتر بخوانید:

مضرات ارتودنسی