انجام ارتودنسی روی دندان ها، یکی از روش های مطمئن و قطعی برای درمان ناهنجاری ها و بیماری های مربوط به فک و دندان ها است. داشتن دندان های زیبا و منظم، یک لبخند زیبا را به دنبال دارد. داشتن یک لبخند زیبا و جذاب، یکی از راه هایی است که به کمک آن می توان یک ارتباط اجتماعی خوب برقرار کرد. لبخند زدن می تواند در مخاطب شما حس اعتماد ایجاد کند و او نسبت به شما احساس بهتری داشته باشد.

یکی از راه ها اصلاح بدفرمی های دهان و دندان ها، انجام ارتودنسی دندان است. در صورتی که شما مایل به درمان ناهنجاری فک و دندان های خود از طریق انجام ارتودنسی باشید، ممکن است بخواهید این کار را با کمک روش هایی که زودتر به نتیجه می رسند، انجام دهید. برای آشنایی با روش های پر بازده ارتودنسی، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

ارتودنسی زودبازده

چرا باید ارتودنسی انجام دهیم؟

علاوه بر تاثیری که دندان های مرتب و منظم بر زیبایی ظاهری و طرح لبخند شما دارد، همچنین می تواند باعث ارتقا سطح بهداشت و سلامت دهان و دندان های شما شود. اگر دندان های شما مرتب بوده و در یک ردیف منظم قرار داشته باشند، شما می توانید به راحتی تمام قسمت های سطحی دندان های خود را مسواک بزنید و به راحتی نخ دندان بکشید؛ در نتیجه موقعیت مناسبی برای رشد باکتری ها در محیط دهان فراهم نمی شود و از پوسیدگی و خراب شدن دندان ها جلوگیری می شود.

 

ارتودنسی زود بازده چیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی و به ویژه پیشرفت های به دست آمده در زمینه دندانپزشکی در دهه های اخیر، روش هایی برای کوتاه تر شدن دوره طولانی انجام ارتودنسی ایجاد شده اند. بعضی از این روش ها شامل پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات شدیدتر و متوقف کردن رشد و پیشرفت ناهنجاری های فک و دندان ها در کودکی بوده و بعضی دیگر، شامل روش های انجام سریع ارتودنسی برای اصلاح و ترمیم دندان هایی است که ناهنجاری های خفیفی دارند.

 

ارتودنسی پیشگیرانه چست؟

ارتودنسی پیشگیرانه یکی از روش های انجام ارتودنسی است که در کودکان استفاده می شود. ارتودنسی پیشگیرانه با جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری های دهان و دندان ها در سن کودکی، باعث می شود که کودک شما در بزرگسالی نیاز به صرف هزینه های زیاد برای انجام ارتودنسی نداشته باشد. ارتودنسی پیشگیرانه، همیشه به معنای قرار دادن دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان های کودک شما نیست.

درمواردی دندانپزشک تنها دندان های کودک شما را معاینه کرده و از روش ها و دستگاه هایی برای متوقف کردن پیشرفت مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان های او جلوگیری می کند تا زمان مناسب برای انجام ارتودنسی فرا برسد. به علاوه اصلاح مشکلات و ناهنجاری های مربوط به فک، دهان و دندان ها، در کودکان راحت تر و با سرعت بیشتری انجام می شود؛ زیرا  استخوان های فک در کودکان هنوز رشد خود را کامل نکرده اند و با کمک دستگاه های مخصوص دندانپزشکی می توان فضای بیشتری برای جا به جایی دندان ها در دهان کودکان ایجاد کرد.

 

آیا انجام ارتودنسی زود بازده برای بزرگسالان هم امکان پذیر است؟

بله. امروزه روش هایی برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان وجود دارند که با صرف مدت زمان کمتری نسبت به سایر انواع روش های ارتودنسی، دندان ها و فک هایی که ناهنجاری دارند را درمان می کنند. یکی از این روش ها انجام ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین است.

 

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین چیست؟

ارتودنسی نامرئی یک روش انجام ارتودنسی است که به صورت متحرک انجام می شود. بریس هایی که در این نوع ارتودنسی استفاده می شوند، از جنس نوعی پلاستیک شفاف ساخته می شوند و همین مسئله این نوع ارتودنسی را به نوعی ارتودنسی نامرئی تبدیل می کند. نامرئی بودن ارتودنسی اینویزیلاین، باعث شده است که این روش، یک روش درمانی ارتودنسی محبوب در بین بزرگسالانی باشد که به خاطر ظاهر بریس های زمخت ارتودنسی فلزی، از انجام این نوع ارتودنسی ها گریزان هستند.

مدت زمان لازم برای درمان ناهنجاری های دندانی با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین، بین شش ماه تا هجده ماه طول م کشد که این مدت زمان، نسبت به زمانی که برای درمان با سایر انواع ارتودنسی ها لازم است، کمتر است. با ان حال توجه داشته باشید که ارتودنسی اینویزیلاین، تنها برای رفع ناهنجاری های دندانی خفیف تا متوسط استفاده می شود و در رفع ناهنجاری های شدید دندانی هیچ تاثیری ندارد.

 

ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟

برای درمان ناهنجاری های دندانی با کمک ارتودنسی اینویزیلاین، ابتدا باید به یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دندانپزشک متخصص، ابتدا دندان های شما را معاینه می کند و تایید می کند که آیا انجام ارتودنسی اینویزیلاین برای درمان ناهنجاری شما موثر و مناسب است یا خیر. اگر دندانپزشک تایید کند که شما مجاز به استفاده از این نوع ارتودنسی هستید، برای شما یک سیر درمانی تعیین می کند و سپس از دندان های شما قالب می گیرد و این قالب ها را برای ساختن یک سری قالب های شفاف به لابراتوار می فرستد.

پس از این که قالب ها در لابراتوار ساخته شدند، دندانپزشک این قالب ها را به شما تحویل داده و دستورالعمل استفاده از آن ها را به شما آموزش می دهد. هر یک از این قالب ها، باید به مدت دو الی سه هفته قابل استفاده هستند. با کمک این قالب ها و طی مدت زمان نسبتا کوتاهی، دندان های شما در محل مناسب قرار می گیرند.

 

مراقبت از ارتودنسی نامرئی:

دندانپزشک متخصص ارتودنسی، یک سری نکات مراقبتی درباره بریس های شفاف به شما آموزش می دهد. برخی از این نکات عبارتند از:

  • بریس های ارتودنسی را هر روز و روزانه به مدت 22 ساعت روی دندان های خود قرار بدهید تا نتیجه خوبی از درمان بگیرید.
  • پیش از خوردن هر وعده غذایی، بریس های شفاف را از روی دندان های خود بردارید و پیش از قرار دادن مجدد آن ها روی دندان ها، حتما دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و تمیز کنید.
  • پیش از قرار دادن بریس ها روی دندان ها، آن ها را به خوبی بشویید.