برای کسانی که تحت درمان با ارتودنسی (مخصوصا ارتودنسی ثابت) هستند، این سوال پیش می آید که طی این دوره چطور باید غذا بخورند. به  عبارتی چه غذاهایی را میتوانند بخورند و چه خوراکی هایی را نباید بخورند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل به این سوالات و سوالات مشابه دیگر در خصوص غذاهای مناسب برای ارتودنسی دندان پاسخ دهیم.

آیا میتوانم با وجود بریس شکلات بخورم؟

شکلات معمولا منعی برای مصرف ندارد زیرا سفت و سخت نیست و بعد از گاز زدن خیلی زود خورد یا نرم میشود. اما از آنجایی که ممکن است حاوی قند زیادی باشد بهتر است طی درمان ارتودنسی از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید و بعد از مصرف حتما دهان و دندان خود را تمیز کنید.

به جای شکلات چه چیزی میتوانم بخورم؟

اگر به دنبال گزینه ای شیرین  و جایگزین دندان هستید که باعث پوسیدگی دندان ها نمیشود، میتوانید روی مصرف انواع توت ها، موز یا سیب تمرکز کنید.  مخلوط آب این میوه ها نیز میتواند از غذاهای مناسب برای ارتودنسی دندان باشد.

آیا میتوانم حین ارتودنسی سیب گاز بزنم؟

سیب به خودی خود سفت است و گاز زدن سیب کامل با پوست برای دندان هایی که ارتودنسی شده اند ضرر دارد و خطرناک است. با این وجود بعد از پوست کندن و قطعه قطعه کردن آن میتوانید سیب میل کنید.

آیا جایگزین مقوی به جای سیب کامل وجود دارد که حین ارتودنسی مصرف کنم؟

اگر میخواهید سیب بخورید و لذت گاز زدن آن را تجربه کنید میتوانید میوه هایی نرم دیگری مثل انبه رسیده و آبدار را امتحان کنید و یا اینکه انجیر آبدار میل کنید.

چرا نباید با بریس آب نبات چوبی مصرف کرد؟

آب نبات ها خوراکی های بسیار پرخطری هستند که نه تنها سرشار از قند هستند بلکه بسیار سفت و سخت هستند و چون به دندان ها میچسپند مصرف آن ها به شما توصیه نمیشود. استفاده از آب نبات های چوبی میتواند به بریس ها آسیب بزند.

به جای آب نبات چوبی چه خوراکی مصرف کنیم؟

به جای این خوراکی ها میتوانید از انواع کیک و کلوچه نرم و تازه با شیرینی کم میل کنید.

آیا با وجود بریس میتوانم بادام زمینی بخورم؟

نه. بادام زمینی جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی نیست. به دلیل بافت بادام زمینی و احتمال وارد شدن آسیب به بریس به هیچ عنوان بادام زمینی و آجیل های مشابه آن را مصرف نکنید.

به جای بادام زمینی چه چیزی میتوانم مصرف کنم؟

کره بادام زمینی جایگزین خوبی برای بادام زمینی های خام است. زیرا به شما عطر و طعم بادام زمینی می دهد به گونه ای که به براکت های شما نیز آسیب نمی رساند.

آیا جویدن یا گاز زدن یخ با بریس خطرناک است؟

مانند خوردن بادام زمینی، از گاز گرفتن مکعب های یخی یا تکه های یخ پرهیز و اجتناب شود زیرا احتمالاً بریس را میشکند و ممکن است به خود دندان هم آسیب وارد شود.

به جای یخ چه چیزی بجویم؟

اگر عادت دارید مدام یخ بجوید به جای اینکار میتوانید به خوردن خوراکی ها و غذاهای مناسب برای ارتودنسی مثل بستنی یا ماست بپردازید. خودن مخصوصا بستنی میتواند حس گاز گرفتن یخ را به شما القا کند.

چرا نباید حین درمان پاپ کرن مصرف کرد؟

قطعاً از خوردن پاپ کورن طی ارتودنسی دندان باید خودداری شود. هسته های سخت می توانند به براکت های شما صدمه بزنند ، و قطعات کوچک جویده نشده آن ها می تواند بین براکت ها و سیمها گشر کرده که تمیز کردن آن ها بسیار دشوار خواهد بود.

به جای پاپ کرن چه چیزهایی میتوانم مصرف کنم؟

اگر به دنبال میان وعده های غذایی خوشمزه مشابه پاپ کرن هستید میتوانید روی کراکر برنج، کیک برنجی و سایر بیسکویت یا کراکرهای نرم که به راحتی داخل دهان نرم میشوند حساب باز کنید.

چرا با بریس نباید نوشابه نوشید؟

نوشیدنی های گازدار شیرین را نه به خاطر آسیب به بریس ها بلکه به خاطر حجم بالای قند و احتمال پوسیدگی دندان حین ارتودنسی نباید مصرف کرد. چنانچه به هر دلیل از این نوشابه ها خوردید، باید دهان و دندان خود را شستشو داده و تمیز کنید.

به جای نوشابه چه بنوشیم؟

اسموتی های میوه ای یا آب سبزیجات می توانند جایگزین های خوشمزه ای برای نوشابه ها باشند. همچنین می توانید چای سبز یا شیر را به جای نوشابه میل کنید.

کدام غلات و حبوبات برای کسانی که بریس دارد مناسب هستند؟

غلات هرچند جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی نیستند اما تا زمانی که سفت و سخت نباشند مصرف آن ها منعی ندارد. پوسته های ذرت یا گندم بیکس برای افرادی که تحت ارتودنسی هستند گزینه های مناسبی هستند اما گرانولاها مناسب نیستند.

آیا خوردن نان با بریس امکانپذیر است؟

نان، پنکیک و کلوچه برای کسانی که بریس دارند مناسب است مشروط بر اینکه در لابلای آن ها آجیل پیدا نشود. زیرا احتمال شکسته شدن براکت ها را افزای میدهد. بنابراین بله نان ها نیز جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی هستند.

من عاشق آدامسم، آیا میتوانم با بریس آدامس بجوم؟

به هیچ  عنوان حین ارتودنسی مخصوصا ارتودنسی ثابت با بریس فلزی، دیمون، سرامیکی و لینگوال آدامس نجویید. آدامس میتواند به دستگاه های شما متصل شده و مشکلاتی برایتان به وجود بیاورد. سعی کنید که تا بعد از درمان آدامس نجوید.

آیا خوردن برنج با بریس اشکال دارد؟

معمولا توصیه میشود که حین درمان با بریس ارتودنسی یا برنج مصرف نکنید و یا اگر به برنج علاقه دارید مصرف آن را محدود کنید. سعی کنید برنج را به خوبی آماده کنید. و بعد از مصرف آن با دقت اقدام به شستشو و تمیز کردن داخل دهان کنید تا تکه های ریز به جا مانده از جویدن برنج از داخل دهان خارج شوند.

آیا خوردن استیک با بریس کار درستی است؟

استیک یک غذای چالش برانگیز برای افرادی است که تحت درمان با ارتودنسی ثابت یا بریس هستند. زیرا تکه ها یا رشته های استیک به راحتی به بخش های مختلف بریس میچسپد. اگر میخواهید استیک بخورید اولا باید خیلی آن را بپزید، ثانیا باید آن را به قطعات کوچک تقسیم کرده به گونه ای که نیاز نباشد آن را خیلی بجویید.

به جای استیک چه خوراکی ها و غذاهایی میتوانم مصرف کنم؟

مرغ پخته شده نرم، کباب گوشت یا مصرف گوشت چرخ کرده پخته شده میتواند گزینه های مناسبی برای جایگزینی استیک حین ارتودنسی باشند. در واقع همه انواع گوشت های پخته شده و نرم میتوانند جزء غذاهای مناسب برای ارتودنسی باشند.

آیا میتوانم در طول ارتودنسی مرکبات بخورم؟

به طور کلی میوه های موجود در خانواده مرکبات برای افرادی که تحت درمان ارتودنسی با بریس هستند خطرناک تر است. چرا؟ زیرا الیاف و تکه های این میوه ها می توانند در اطراف براکت گیر کرده و پس از آن نیاز به تمیز کردن و مساک زدن  هستند.

جایگزین مرکبات: به جای مرکبات حین درمان ارتودنسی چه بخورم؟

به جای مرکبات میتوانید موز و انواع توت ها را امتحان کنید. یا اگر میخواهید از خواص مرکبات بهره ببرید به جای خود میوه، آب مرکبات را میل کنید.