امروزه داشتن دندان های مرتب و لبخندی زیبا و دلنشین، یکی از معیارها و ملاک های زیبایی محسوب می شود. به همین دلیل، دندانپزشکان در کنار توجهی که به درمان ناهنجاری های فک و دندان ها و سلامت دندان ها نشان می دهند، در زمینه زیبایی دندان ها هم فعالیت می کنند. امروزه در کلینیک های دندانپزشکی، روش های ترمیمی و زیبای زیادی همچون ارتودنسی ژله ای برای اصلاح شکل ظاهری دندان ها استفاده می شود.

یکی از موثرترین و ایمن ترین روش های درمانی دندانپزشکی برای داشتن دندان هایی مرتب و ردیف شده، انجام ارتودنسی روی دندان ها است. ارتودنسی دندان ها، به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از روش های انجام ارتودنسی رو دندان ها، ارتودنسی ژله ای است. ارتودنسی ژله ای به دلیل شفاف بودن و جلب توجه کمتر نسبت به بریس های زمخت فلزی، یکی از انواع محبوب ارتودنسی در بین بزرگسالان محسوب می شود.

در این مقاله، ما شما را با ارتودنسی ژله ای و ویژگی های آن آشنا می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و آگاهی از هزینه انجام ارتودنسی ژله ای، تا پایان ان مقاله ما را همراهی کنید.

 

معرفی ارتودنسی ژله ای: ارتودنسی ژله ای چیست؟

ارتودنسی ژله ای یکی از انواع روش های انجام ارتودنسی است که با کمک دستگاه های ارتودنسی پلاستیکی شفاف و ژله ای انجام می شود. ارتودنسی ژله ای، همچنین با نام های ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف و ارتودنسی اینویزیلاین شناخته می شود. به دلیل شفاف بودن این دستگاه ها یا بریس ها، در صورتی که بیمار دهان خود را باز کرده یا صحبت کند، بریس های ارتودنسی ژله ای به راحتی دیده نمی شوند و مخاطب نمی تواند آن ها را تشخیص دهد.

به دلیل دیده نشدن بریس های ارتودنسی (Orthodontic braces) در ارتودنسی ژله ای، تقاضاها برای انجام این نوع ارتودنسی نسبت به سایر انواع ارتودنسی ها بیشتر است. ارتودنسی ژله ای به شکل متحرک انجام می شود؛ یعنی بریس ها در این نوع ارتودنسی به گونه ای ساخته می شوند که بیمار می تواند آن ها را به طور موقتی و تحت شرایط خاصی از دهان خود خارج کند.

هزینه انجام ارتودنسی ژله ای

ارتودنسی ژله ای چگونه انجام می شود؟

شاید شما هم یکی از افرادی باشید که به دلیل نامرئی بودن این بریس های ژله ای، متقاضی انجام ارتودنسی شفاف هستند؛ در این صورت بهتر است بدانید که همه افراد نمی توانند این نوع از ارتودنسی را انجام دهند. در واقع بریس های ارتودنسی ژله ای قادر نیستند مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی را درمان کنند.

برای انجام این روش ارتودنسی، دندانپزشک متخصص ابتدا وضعیت دهان و دندان های شما را بررسی می کند. اگر دندانپزشک متخصص شما تشخیص دهد که ناهنجاری دندان های شما به کمک ارتودنسی اینویزیلاین درمان می شود، درمان ارتودنسی ژله ای را شروع می کند.

 

دستگاه های ارتودنسی ژله ای، چگونه به درمان ناهنجاری های دندانی کمک می کنند؟

دندانپزشک متخصص ارتودنسی، پس از معاینه وضعیت دهان و دندان های شما، یک روند درمانی مشخص برای شما تعیین می کند. این روند درمانی به گونه ای طراحی می شود که شما می توانید پیش از شروع انجام ارتودنسی، نتایج درمانی را مشاهده کنید. سپس او طی یک جلسه از دندان های شما قالب هایی می گیرد و این قالب ها را برای ساخت قالب های شفاف تر به لابراتوار می فرستد.

در لابراتوار، با توجه به طرح درمانی دندانپزشک، قالب های شفاف ژله ای که همان بریس های اینویزیلاین هستند، برای شما ساخته می شوند. شما باید هر یک از این بریس ها را به نوبت و طبق توصیه های دندانپزشک متخصص خود، استفاده کنید. هر کدام از این بریس های شفاف ژله ای، روند درمان را تا یک مرحله مشخص پیش می برند و به همین ترتیب، به مرور زمان دندان ها در محل مناسبی قرار می گیرند.

 

طول دوره درمان با ارتودنسی ژله ای چقدر است؟

دوره درمانی ارتودنسی با کمک بریس های ژله ای، نسبت به سایر انواع ارتودنسی ها، کوتاه تر است.  این دوره درمانی بین شش ماه تا 18 ماه طول می کشد. کوتاه یا بلندتر بودن ان دوره درمانی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای گرفتن نتیجه درمانی بهتر، لازم است که این بریس ها در تمام طول دوره درمانی هر روز و به مدت 22 ساعت در طول روز استفاده شوند. بعضی از عوامل تعیین کننده طول دوره درمان ارتودنسی ژله ای عبارتند از:

 • سن بیمار
 • شدت ناهنجاری
 • نوع ناهنجاری
 • میزان مراقبت از ارتودنسی ژله ای و رعایت دستورات دندانپزشک متخصص.

 

هزینه انجام ارتودنسی ژله ای چقدر است؟

تعیین هزینه های دقیق مورد نیاز برای انجام ارتودنسی ژله ای، تنها توسط دندانپزشک امکان پذیر است. هزینه های انجام این درمان در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی، انجام ارتودنسی ژله ای، نسبت به انجام سایر انواع ارتودنسی ها هزینه های بیشتری را به بیماران تحمیل می کند. هزینه ارتودنسی ژله ای، بسته به موارد زیر، می تواند کم و زیاد شود:

 • شدت ناهنجاری
 • نوع ناهنجاری
 • سن بیمار
 • طول دوره درمانی
 • دستمزد دندانپزشک
 • منطقه جغرافیایی که ارتودنسی در آن انجام می شود.
 • کیفیت مواد به کار رفته در ساخت بریس های ژله ای

 

مراقبت از ارتودنسی ژله ای:

انجام ارتودنسی ژله ای روی دندان ها، مانند هر اقدام دندانپزشکی دیگری نیازمند انجام یک سری مراقبت ها است. بعضی از مراقبت های مورد نیاز برای گرفتن نتیجه درمانی بهتر از ارتودنسی ژله ای عبارتند از:

 • دستگاه های ارتودنسی ژله ای را پیش از خوردن هر وعده غذایی از دهان خود خارج کنید.
 • پیش از قرار دادن مجدد این بریس های شفاف روی دندان های خود، دندان هایتان را به خوبی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از تمیز بودن آن ها اطمینان حاصل کنید.
 • هر بار که می خواهید این پلاک های شفاف را روی دندان های خود قرار دهید، آن ها را به خوبی با آب بشویید و تمیز کنید. این کار از رشد باکتری ها و میکروب ها در محیط دهان جلوگیری می کند.
 • از خوردن بیش از حد چای، قهوه و نوشیدنی های حاوی رنگ های خوراکی که می توانند رنگ بریس ها را در درازمدت تغییر دهند، خودداری کنید.