بسیاری از بزرگسالان و کودکان، ممکن است به خاطر ترس از به خطر افتادن زیبایی ظاهر و لبخندشان، از انجام ارتودنسی با بریس های زمخت و بی روح فلزی گریزان باشند و تمایلی برای انجام این کار از خود نشان ندهند. همچنین بعضی از ناهنجاری‌ها و مشکلات دندانی، تنها با کمک بریس های ثابت ارتودنسی فلزی و سرامیکی درمان می‌شوند. مثلا مشکلات و ناهنجاری‌های شدید دندانی را نمی‌توان با کمک بریس های متحرک ارتودنسی اینویزیلاین درمان کرد.

برای حل این مشکل باید چه کرد؟ برای ترغیب و تشویق کودکان به انجام ارتودنسی با بریس های ثابت فلزی و سرامیکی و حل مشکل وحشت کردن بزرگسالان از انجام ارتودنسی با این بریس ها، دندانپزشکان روش‌های جدیدی ابداع کرده‌اند. این روش‌ها شامل استفاده از ارتودنسی طرح دار و ارتودنسی رنگی هستند. برای آشنایی ببشتر با ارتودنسی طرح دار و رنگی تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی طرح دار 

ارتودنسی طرح دار چیست

ارتودنسی طرح دار، همان ارتودنسی با استفاده از براکت‌های ثابت سرامیکی است. تفاوت آن با ارتودنسی سرامیکی معمولی که شما می‌شناسید، در طرح دار بودن به راکت‌ها است. به راکت‌های ارتودنسی طرح دار، ساده و شفاف نیستند و در طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند. طرح دار بودن این به راکت‌ها ظاهر این نوع از ارتودنسی‌ها را برای کودکان و حتی برای بزرگسالان، جذاب‌تر می‌کند. انجام این روش برای بزرگسالان و کودکانی که به دلیل بی روح بودن این بریس ها و ترس از به خطر افتادن زیبایی لبخندشان در طول دوره انجام درمان ارتودنسی از این نوع ارتودنسی دوری می‌کنند، مناسب است.

 

ارتودنسی رنگی چیست

ارتودنسی رنگی همان ارتودنسی ثابت است که با کمک بریس های رنگی انجام می‌شود. منظور از رنگی بودن این بریس ها، وجود کش های رنگی است که در اطراف به راکت‌های فلزی و سرامیکی قرار می‌گیرند. این کش های رنگی، در رنگ‌های بسیار متنوع موجود هستند و بیمار می‌تواند از هر رنگی که دوست داشته باشد در ترکیب بریس های ارتودنسی خود استفاده کند. همچنین در هر جلسه ملاقات با دندانپزشک، بیمار می‌تواند از او بخواهد که رنگ این کش ها را عوض کرده و از کش های جدیدی در ترکیب ارتودنسی او استفاده کند. ارتودنسی با این بریس های رنگی می‌تواند کودکان و حتی بزرگسالان را به انجام ارتودنسی روی دندان‌هایشان ترغیب کند.

 

بعضی از مزایای انجام ارتودنسی طرح دار و رنگی

ارتودنسی‌ های طرح دار و رنگی علاوه بر زیبایی ظاهری، مزایای دیگری هم به همراه دارند. اگر توضیحاتی که در قسمت‌های قبلی درباره این نوع از ارتودنسی‌ها داده شد، برای ترغیب و تشویق شما کافی نبوده است، این قسمت را مطالعه کنید. بعضی از مزایای استفاده از ارتودنسی‌های طرح دار و رنکی عبارت‌ اند از:

  • با کمک این نوع از ارتودنسی‌ها، می‌توان حتی شدیدترین و حادترین ناهنجاری‌های دندانی را درمان کرد.
  • شما در انتخاب رنگ بریس ها و طرح به راکت‌های فلزی، کاملا آزاد هستید و می‌توانید از هر رنگ و طرحی که دوست داشته باشید در ترکیب ارتودنسی خود استفاده کنید.
  • شما می‌توانید به جای استفاده از یک رنگ، از دندانپزشکتان بخواهید که از ترکیب دو یا چند رنگ در بریس های ارتودنسی شما استفاده کند.
  • این نوع از ارتودنسی‌ها، هزینه‌های درمانی کمتری نسبت به سایر انواع ارتودنسی‌ها مثل ارتودنسی لینگوال و اینویزیلاین، به شما تحمیل می‌کنند.
  • ارتودنسی‌های رنگی و طرح دار می‌تواند کودک یا نوجوان شما را برای انجام ارتودنسی مشتاق کند؛ زیرا انتخاب رنگ یا طرح ارتودنسی‌ها می‌تواند برای آن‌ها هیجان انگیز به نظر برسد.

 

رنگ‌هایی که بهتر است برای انجام ارتودنسی انتخاب نشوند

با این که شما کاملا در انتخاب رنگ بریس های ارتودنسی خود آزاد هستید؛ اما بهتر است از انتخاب بعضی از رنگ‌ها دوری کنید. بعضی از رنگ‌ها اگر در ترکیب ارتودنسی شما استفاده شوند، علاوه بر این که ظاهر ارتودنسی شما را زیباتر نمی‌کنند حتی ممکن است لبخند شما را زشت نشان دهند. بعضی از رنگ‌هایی که بهتر است در ترکیب ارتودنسی خود از آن‌ها استفاده نکنید عبارتند از:

  • کش های شفاف
  • ارتودنسی سفید
  • ارتودنسی به رنگ زرد
  • ارتودنسی با رنگ‌های سبز و قهوه‌ای
  • ارتودنسی مشکی

ارتودنسی طرح دار 

چرا بهتر است از کش های شفاف در ترکیب ارتودنسی، استفاده نشود

کش های شفاف، ممکن است ظاهر بریس های فلزی شما را بی روح‌تر نشان دهند. به علاوه این کش ها در برابر تغییر رنگ مقاومت زیادی از خود نشان نمی‌دهند و بیشتر از کش های دیکر در معرض تغییر رنگ قرار دارند. اگر مواد غذایی لا به لای این کش ها باقی بمانند و تمیز نشوند، این کش ها ممکن است آن‌ ها را بزرگتر از چیزی که هستند نشان بدهند.

 

چرا بهتر است از کش های سفید در ترکیب ارتودنسی استفاده نشود

کش های سفید، همانند کش های شفاف، مقاومت خوبی در برابر تغییر رنگ از خود نشان نمی‌دهند و به مرور کدر و لکه دار می‌شوند. همچنین این کش ها ممکن است دندان‌های شما را زردتر نشان دهند.

 

چرا بهتر است از کش های زرد رنگ در ترکیب ارتودنسی استفاده نشود

کش های زرد رنگ به این دلیل که ممکن است دندان‌های شما را زردتر نشان دهند، انتخاب مناسبی برای انجام ارتودنسی نیستند و بهتر است در ترکیب بریس های ارتودنسی خود از آن‌ها استفاده نکرد.

 

چرا بهتر است از کش های سبز و قهوه‌ای در ترکیب ارتودنسی استفاده نشود

کش های سبز و قهوه‌ای ممکن است برای مخاطب شما این تصور را ایحاد کنند که دندان‌های شما همواره کثیف است و این کش های سبز و قهوه‌ای در واقع ذرات غذایی هستند که روی دندان‌های شما به جا مانده‌اند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی دیمون

 

چرا بهتر است از کش های مشکی در ترکیب ارتودنسی استفاده نشود

ممکن است شما برای راحت‌تر ست کردن این بریس ها با تمام لباس‌هایتان، بخواهید از رنگ مشکی در ترکیب ارتودنسی استفاده کنید؛ اما این رنگ می‌تواند دندان‌های شما را پوسیده و کرم خورده نشان دهد.