ارتودنسی دندان ها یکی از روش های ترمیمی، زیبایی و درمانی دندانپزشکی است که در اصلاح و درمان مشکلات و ناهنجاری های دندانی استفاده می شود. با کمک ارتودنسی، تقریبا می توان حتی شدیدترین مشکلات و ناهنجاری های دندانی را هم درمان کرد. درمان ناهنجاری های فک ها و دندان ها و قرار دادن فک ها و دندان ها در محل استاندارد و مناسب، می تواند تغییرات شگفت انگیزی در زیبایی ظاهری شما ایجاد کند.آیا براستی ارتودنسی ضرر دارد ؟

پس از انجام ارتودنسی روی دندان هایتان، شما متوجه تغییرات شگفت انگیزی می شوید که تناسب را در چهره شما برقرار می کنند. انجام این درمان ها با زیباتر کردن ظاهر و طرح لبخند شما، اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی افزایش داده و در بهبود روابط اجتماعیتان هستند. علاوه بر ایجاد تغییرات چشمگیر ظاهری، انجام ارتودنسی روی دندان ها، بهداشت و سلامت دندان های شما را تا حد زیادی ارتقا می دهد و در صورت مراقبت صحیح از دندان هاف می تواند میزان خطر پوسیدگی دندان هایتان را کاهش دهد.

با وجود مزایای فراوانی که انجام ارتودنسی دارد، انجام این روش درمانی همچنین می تواند خطرها و آسیب هایی به دنبال داشته باشد. در این مقاله، ما شما را با بعضی از خطرات و عوارض احتمالی ارتودنسی آشنا می کنیم.

 

آیا انجام ارتودنسی ضرر دارد؟

روش های مختلف ارتودنسی روی دندان ها، به جز در مواردی که نیاز به کشیدن یا کوتاه کردن یکی یا چندتا از دندان ها وجود داشته باشد، کاملا غیر تهاجمی انجام می شوند. برخلاف روش هایی مثل لمینت و کامپوزیت، در انجام ارتودنسی روی دندان ها، نیازی به تراشیدن مینای دندان ها وجود ندارد و دندان های اصلی شما سالم و دست نخورده باقی می مانند. با این وجود، انجام ارتودنسی روی دندان ها کاملا بی خطر نیست و ممکن است خطرات و عوارضی، هر چند جزئی، را به همراه داشته باشد.

 

خطرات و عوارض احتمالی انجام ارتودنسی روی دندان ها کدامند؟

همان طور که گفته شد، انجام ارتودنسی روی دندان ها، ممکن است همانند سایر روش های ترمیمی، زیبایی یا حتی درمانی دندانپزشکی، خطرات و عوارضی به همراه داشته باشد. بعضی از خطرات و عوارض احتمالی انجام ارتودنسی روی دندان ها، عبارتند از:

  • ایجاد خراش و زخم هایی در محیط دهان
  • درد و ناراحتی های ناشی از انجام ارتودنسی روی دندان ها
  • عفونت های لثه و بافت نرم دهان
  • فرسایش و از بین رفتن مینای دندان ها
  • کوتاه شدن ریشه دندان ها
  • تشدید مشکلات و ناهنجاری های دندانی

ضرر ارتودنسی

انجام ارتودنسی روی دندان ها، ممکن است به بافت نرم داخل دهان بیمار آسیب بزند و زخم ها یا خراشیدگی های جزئی ایجاد کند:

بیمارانی که از بریس های ارتودنسی ثابت استفاده می کنند، ممکن است در ابتدای درمان از احساس وجود زخم، خراشیدگی و خونریزی های بسیار خفیف در بافت نرم دهان خود شکایت کنند. تمامی بیمارانی که از درمان ارتودنسی ثابت استفاده می کنند، با این مشکل مواجه نمی شوند؛ بنابراین ما این مشکل را جزو عوارض بسیار خفیف ارتودنسی حساب می کنیم. با این حال، این عارضه به خصوص در روزهای ابتدایی انجام ارتودنسی روی دندان ها، می تواند برای بیمار بسیار آزاردهنده باشد. برای حل این مشکل، دندانپزشک می تواند با استفاده از موم یا وکس ارتودنسی، بریس های ارتودنسی را بپوشاند که زخم و خراشیدگی ایجاد نشود.

 

انجام ارتودنسی روی دندان ها ممکن است با احساس درد خفیفی همراه باشد:

درمان ارتودنسی روی دندان ها، به دلیل فشاری که توسط بریس های ارتودنسی به دندان های بیمار وارد می شود، ممکن است با درد و ناراحتی خفیفی همراه باشد. دردهای ناشی از فشار وارد شده از طرف بریس ها روی دندان ها به منظور جا به جا کردن آن ها، در روزهای ابتدایی درمان، کاملا طبیعی بوده و عارضه و مشکل حادی تلقی نمی شود.

برای تسکین دردها و بهبود ناراحتی های جزئی و خفیف ناشی از انجام ارتودنسی روی دندان ها، بیمار می تواند از کمپرس آب گرم و مسکن های بدون نسخه استفاده کند. همچنین، بیمار ممکن است در ابتدای درمان ارتودنسی، احساس کند که دندان هایش کمی لق شده اند. این احساس به هیچ عنوان عارضه انجام ارتودنسی محسوب نشده و بعد از مدتی از بین می رود.

 

در صورتی که بیمار به خوبی از دندان های خود مراقبت نکند، ممکن است به عفونت های لثه مبتلا شود!

مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان ها، امری کاملا ضروری و مهم است و با انجام ارتودنسی روی دندان ها، اهمیت این کار، بیشتر می شود. اگر بیمار در طول دوره درمان با ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان هایش را به خوبی رعایت نکند، ممکن است به عفونت لثه و بافت نرم دهان مبتلا شود. وجود التهاب و عفونت در لثه ها، می تواند حرکت دندان های بیمار را در روند درمانی ارتودنسی کندتر کند و دوره درمان را طولانی تر کند.

 

در بعضی از بیماران، انجام ارتودنسی روی دندان ها، ممکن است با تحلیل رفتن مینای دندان ها همراه باشد:

در مواردی، اگر بیمار به درستی بهداشت دهان و دندان هایش را رعایت نکند، ممکن است دندان ها پوسیده شده و قسمت هایی از آن ها از بین بروند. برای جلوگیری از این مسئله، کافی است بیمار پس از خوردن هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک زده و نخ دندان بکشد و از پاک شدن کامل ذرات غذایی مطمئن شود. همچنین، بهتر است که بیمار از خوردن مواد اسیدی، نوشیدن های گازدار و مواد خوراکی بسیار شیرین، اجتناب کند.

 

انجام ارتودنسی روی دندان ها، ممکن است ریشه دندان های بیمار را از بین برده و کوتاه تر کند:

در موارد بسیار نادر، انجام ارتودنسی روی دندان ها، می تواند ریشه دندان های بیمار را کوتاه کند. کوتاه شدن ریشه دندان ها، ممکن است عمر دندان ها را کوتاه کند. پیش بینی این که آیا ریشه های دندان های شما پس از انجام ارتودنسی کوتاه تر م شوند یا خیر، تقریبا ممکن نیست.

 

گاه انجام ارتودنسی روی دندان ها، ممکن است مشکلات دندانی شما را تشدید کند:

اگر دندان های شما پیش از انجام ارتودنسی، مشکلاتی از قبیل پوسیدگی، کرم خوردگی و… داشته باشند، بهتر است قبل از انجام ارتودنسی روی دندان هایتان، این مشکلات را کاملا برطرف کرده و درمان کنید؛ زیرا با انجام ا

ها، ممکن است این مشکلات تشدید شوند.

منبع