یکی از قسمت های مهم ارتودنسی دندان، قسمت عکس برداری از دندان است، در واقع عکس در ارتودنسی می ‌تواند تمام مراحل درمان را تعیین کند؛ بنابراین باید به خوبی انجام شده و با دقت عکس برداری صورت بگیرد. ارتودنسی عکس سه بعدی احتیاج دارد که با اشعه ایکس انجام می شود، همچنین باید کیفیت و تصویربرداری عکس ارتودنسی هم باید بالا باشد تا بتوانند کوچکترین مشکلات را نشان دهد. در این مقاله به موارد مختلفی مربود به عکس یرداری و انواع عکس می پردازیم.

 

عکس در ارتودنسی

اثرات پیشرفت در فناوری های ضبط دیجیتال در بخش‌ های مختلف قابل مشاهده است. دندانپزشکی نمونه مهمی از عکاسی دیجیتال دندانپزشکی می باشد که به بخش اساسی در درمان‌ های ارتودنسی تبدیل شده است، عکاسی دیجیتال دندانپزشکی یا دیدی پبیشتر پزشکان را قادر می کند تا مراحل اصلی درمان را ثبت کنند. این امر همچنین از نظر جنبه های ارتودنسی کمک می‌کند تا انگیزه و همکاری بیمار را در طول روند درمان افزایش دهد. این جنبه ها عبارت اند از:

 • برقراری ارتباط با بیماران
 • بررسی شخصی متخصصان
 • برنامه ریزی درمانی
 • ارائه درمان

عکس برداری برای ارائه درمان و پیگیری اهداف بالینی آموزش و اهداف بازیابی در رشته ارتودنسی در واقع به این صورت انجام می شود که ۴ عکس خارج دهانی و ۵ عکس داخل دهانی از دندان گرفته می ‌شود. این کار برای برنامه ‌ریزی و برنامه درمانی مناسب انجام می گیرد.

ارتودنسی عکس

تفاوت عکس خارج و داخل دهان

عکس های خارج دهانی باید ظاهر صحیح بیمار و لبخند طبیعی را نشان دهد؛ چراکه این نکته برای متخصص بسیار حائز اهمیت است و عکس های داخل دهانی هم باید دندان و انسداد کامل دندان را نشان دهد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

جنبه های مختلف روش ارتودنسی

فرایند ارتودنسی عکس با کیفیتی را لازم دارد و تجهیزات مورد استفاده باید بسیار با کیفیت باشد؛ اگر علل خطاها مشخص شود، می ‌توان راه حل های مناسبی را برای درمان مشکل دندان پیاده سازی کرد؛ بنابراین سه جنبه در روش ارتودنسی عبارت اند از:

 • بیمار
 • پزشک
 • تجهیزات

 

عکس برداری دیجیتال دندانپزشکی

عکس دیجیتال یا DDP در وهله اول بر جنبه های تکنولوژیکی رویه و تاثیرات احتمالی آن ها بر کیفیت تصویر متمرکز است و هیچ تحقیق قبلی در مورد مولفه ها و تاثیرات آن بر تجربه بیمار انجام نشده است؛ بنابراین درک بیمار از این روش تا به امروز مورد توجه قرار نگرفته است؛ اما اهمیت زیادی در رویکرد مراقبت های بهداشتی امروز دارد؛ علاوه بر این طراحی، ابزار جدید باید بیمار محور باشد تا راحتی و کارایی را افزایش دهد. در این مطالعه یک رویکرد کیفیت خاص شد که شامل هر دو روش مشاهده و مصاحبه برای بررسی تاثیر روش های عکس برداری دیجیتال برای دندان و تجربه بیمار است؛ بر اساس نتایج چندین توصیه برای بیماران و روش های مرسوم ارائه شده است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

عکاسی چه عواملی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

عوامل بسیاری وجود دارد که عکاسی دندان را تحت تاثیر قرار می دهد، برخی از این عوامل عبارت اند از:

 

 • روش تجمع بزاق

یکی از نگرانی‌ های مهم در عکاسی داخل دهانی ارتودنسی، تجمع بزاق است، عدم آسپیراسیون بزاق بدون ایجاد اختلال در میدان دید، چالشی برای این تکنسین و ایجاد مزاحمت برای بیماران بود. از این نتایج، به وضوح می توان گفت که تمرین و طراحی بیمار پسند برای بهبود روش فنی و راحتی بیمار لازم است.

 

 • روش عکاسی باکال و اکلوزال داخل دهانی

نوعی از مرحله عکاسی باکال و اکلوزال دهانی نام دارد که در این مرحله به طور همزمان از سه مورد مختلف دوربین، جمع کننده ها و آینه ها استفاده می ‌شود. به دلیل ناسازگاری موارد چندین مشکل به وجود می‌ آید، این مسائل و موفقیت روی راحتی بیمار تاثیر می‌ گذارد، در این مطالعه، تکنسین در طول عمل کمکی نکرد. تکنسین نیاز داشت تا جهت گیری سر بیماران  آینه ها و جمع کننده ها را با یک دست مدیریت کند. در حالی که سعی دارد با استفاده از دوربین سنگین با تصویر دیگر، تصویر مناسب را ثبت کند. مک به بیمار اجتناب ناپذیر بود؛ زیرا آینه اکلوزال بین جمع کننده ها گیر کرد و در نتیجه جهت گیری سر بیمار تغییر کرد. بعلاوه، تکنسین موظف به گرفتن وضعیت های چالش برانگیز بود؛ زیرا او سعی داشت بهترین تصویر را بدست آورد و در عین حال آینه ها (باکال و اکلوزال) را بدون ایجاد مزاحمت برای بیمار نگه دارد.

 • روش عکاسی داخل دهانی

مشاهدات نشان داده است که مرحله عکاسی داخل دهانی برای بیمار و پزشک چالش برانگیز ترین مرحله است. بیشتر شکایات بیماران مربوط به جمع کننده ها و آینه های داخل دهان بود. جمع کننده های بزرگ و بادوام برای عکس برداری از میدان دید داخل دهانی مورد نیاز است. با این حال، بیماران گزارش کردند که اندازه و ساختار جمع کننده ها در درجه اول باعث درد و احساس فشار بیش از حد روی بافت های نرم می شود.

ارتودنسی عکس

مشکلات موجود در آینه ها

اندازه و ظاهر تجهیزات به بیماران این تصور را می داد كه تجهیزات به راحتی در دهان آن ها قرار نمی گیرد، كه این خود باعث اضطراب نیز می شود. این مشکلات بیشتر در مورد آینه ها که بیشترین موارد مورد شکایت را در این روش داشتند، برجسته تر بود. بدست آوردن تصویر باکال و اکلوزال از جنبه دیستال دندان مولر دوم هم برای این تکنسین و هم برای بیماران یک چالش بود.

به دلیل طراحی نامناسب آینه های باکال، سوزش و درد بافت نرم شکایت اصلی بود. احساس حالت تهوع و دشواری در تنفس از طریق بینی برای به حداقل رساندن تجمع مه از دیگر نگرانی های مطرح شده توسط بیماران در مورد آینه انسداد بود. گرمای آینه ها، به منظور جلوگیری از تجمع مه، شکایت دیگر برخی از بیماران بود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی سرامیکی

مزایای ارتودنسی عکس دیجیتال

عکاسی دیجیتال امکان نمایش فوری تصاویر گرفته شده را فراهم می کند که پزشکان این امکان را می دهد تا تصاویر را بدون بازگشت تماس بیماران ضبط کنند، از دیگر مزایای عکاسی دیجیتال عبارت است از:

 • انتقال تصاویر
 • امکان ویرایش دقیق
 • سهولت بایگانی کردن

 

 

بیشتر بخوانید: