درمان ارتودنسی با استفاده از بریس ها به قطع می تواند تغییرات زیادی ایجاد کند. با استفاده از این تغییرات نهایی، هنگامی که در آینه لبخند می ‌زنید، خواهید دید که متفاوت به نظر می‌ رسید؛ همچنین ممکن است که به این مسئله پی ببرید که جویدن و بلعیدن غذا برایتان راحت ‌تر شده است. با استفاده از درمان ارتودنسی با بریس ها، دندان های شما به تدریج به سمت موقعیت‌ های درست خودشان حرکت می کنند. البته این درمان به گونه ‌ای است که مراقبت هایی هم باید برایش انجام شود و در واقع ارتودنسی غذا و خوراکی های مخصوص به خودش را دارد که می توانید مصرف کنید و همچنین محدودیت هایی هم برای خوردن برخی از غذاها برایتان در طول درمان ارتودنسی وجود دارد.

 

ارتودنسی غذا

رعایت کردن رژیم غذایی در درمان می تواند طول درمان شما را راحت‌ تر کند و همچنین سریع تر درمان شما به پایان برسد. در جلسه مشاوره با پزشک ارتودنسی، او به شما می‌ گوید که در حین انجام ارتودنسی چه چیزی باید بخورید و از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز کنید.

ارتودنسی غذا

طول درمان

صبر کلید موفقیت در ارتودنسی است. ممکن است که درمان ارتودنسی برای شما چند ماه تا چند سال طول بکشد، شما در واقع روی سلامتی دهان، سلامتی لبخند و لثه خود سرمایه گذاری می کنید؛ بنابراین باید صبوری به خرج دهید تا به یک لبخند زیبا با دندان های صاف و ردیف دست پیدا کنید. صبر بخش مهمی از فرآیند درمان ارتودنسی است، بپذیرید که چند محدودیت دارید؛ اما باید بدانید که محدودیت ها موقتی هستند و پس از کامل شدن درمان دیگر اجباری به انجام دادن آن ها نیست.

 

نکاتی که در حین خوردن غذا در طول درمان ارتودنسی باید رعایت شود

چند نکته وجود دارد که در ارتودنسی غذا و خوراکی ها باید منظم شوند و شما باید برخی از عادات غذایی را در خودتان تقویت کرده و از برخی از آن ها دوری کنید که عبارت اند از:

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

 • آرام غذا بخورید

از خوردن لقمه های بزرگ یا سریع خوردن، مخصوصا در شام خودداری کنید. مهم نیست که چه چیزی در میان وعده استفاده می کنید؛ اما باید بدانید که باید غذا را به قطعات کوچک برش دهید و به آرامی و با احتیاط بجوید. بلافاصله پس از قرار دادن بریس ها و به مدت یک یا دو روز پس از آن، غذاهای نرم بخورید. شما می توانید دستورالعمل های غذایی نرم برای خودتان تهیه کنید. نیاز نیست که خودتان را به خوردن سوپ ها محدود کنید. چون شما در نهایت می توانید غذا های دیگر را بخورید که نیاز به جویدن سختن ندارند.

 

 • از خوردن خشکبار بپرهیزید

تا مدتی از خوردن آجیل و دانه ها اجتناب کنید. این مواد غذایی هر چقدر هم که برای سلامتی شما خوب باشند؛ اما می توانند در داخل بریس ‌های شما گیر کنند و تمیز کردن آن ها سخت شود که به مرور باعث آسیب دیدن فلز ارتودنسی شما شده و یا باعث پوسیدگی دندانتان می شود. شما همیشه نباید از خوردن این غذا مواد غذایی خودداری کنید، بلکه فقط تا مدتی که در حین گرفتن درمان ارتودنسی هستید باید از آن ها پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی لینگوال

 • غذاهای چسبناک یا ترد نخورید

این نوع غذا ها می توانند باعث شکستن ارتودنسی بشوند و شما مجبور به پرداخت هزینه دوباره می شوید.

 

چند هفته اول استفاده از بریس ها

در واقع این بخش سخت ‌ترین قسمت درمان است؛ اما همین که لثه و دهان شما به بودن ارتودنسی در داخل دهانتان عادت کرد، شما می توانید این درمان را راحت تر پشت سر بگذارید.

 

4 خوراکی و غذا که می توانید در حین گرفتن ارتودنسی از آن ها استفاده کنید

خوراکی هایی که می توانید حین ارتودنسی استفاده کنید عبارت اند از:

 

 • ماست

  یکی از خوراکی هایی است که در ارتودنسی می توانید مصرف کنید. ماست سرشار از کلسیم و پروتئین است و باید ساده و فاقد شکر افزوده باشد. ماست گزینه مناسبی برای استحکام و سلامت دندان ‌های شما است. ماست با میوه یک صبحانه یا میان وعده مناسب برای دندان های شما است و نیاز به جویدن ندارد؛ اما پس از خوردن آن باید مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. حتی اگر ماست ساده می خورید.

 

 • سوپ مرغ

  سوپ مرغ یک غذای مناسب برای کسانی است که به تازگی ارتودنسی دریافت کرده اند. سوپ خانگی بسیار مفید است. به این دلیل که دارای مواد معدنی و کلاژن است که به استحکام دندان ها و استخوان ها کمک می کند. پروتئین و ویتامین ها می توانند سرعت بهبود شما را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

 • سیب زمینی شیرین

  اگر خیلی گرسنه شده اید و دیگر مایعات اذیتتان می کند، سیب زمینی شیرین می تواند دقیقا چیزی باشد که شما به دنبال آن هستید و در مواقعی که می خواهید تغییراتی در غذایتان ایجاد کنید، می توانید از آن استفاده کنید. سیب زمینی ها دارای ویتامین هایی هستند که برای سلامتی دندان و لثه مهم است. سیب زمینی دارای ویتامین آ است که به فشار مخاطی و بافت نرم لثه و همچنین پروتئین کراتین کمک می‌کند که باعث ایجاد مینای دندان می شود همچنین سیب زمینی شیرین بسیار خوش طعم است و می‌تواند یک میان وعده یا یک غذای اصلی خوشمزه برای شما باشد. شما می توانید سیب زمینی را بپذیرد، سرخ کنید، له کنید و یا بخارپز کنید.

ارتودنسی غذا

 • ماهی

  پس از نصب ارتودنسی غذا هایی مانند گوشت گاو، گوشت گوسفند و … ممکن است برایتان کمی آزار دهنده باشد و هنگام جویدن برایتان درد ایجاد کند. گوشت ‌ماهی گزینه فوق العاده ای است، اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی می ‌تواند می تواند التهاب را از بین ببرد. ماهی ‌های چرب مانند ماهی قزل آلا و ماهی خال مخالی آتلانتیک منابع خوبی از ویتامین D هستند، این ویتامین به بدن اجازه می دهد که کلسیم را به طور موثری جذب استفاده کند که برای سلامت دهان و دندان بسیار موثر است به این دلیل که کلسیم از دندان و لثه در برابر بیماری محافظت می کند و از آنجا که ماهی به طور طبیعی نرم می‌باشد، در خوردن آن ها مشکلی نخواهید داشت،ُ حتی اگر فکر دندان شما بسیار درد داشته باشید .

 

 

بیشتر بخوانید: