ارتودنسی فانکشنال، شاخه ای بسیار جالب از ارتودنسی است که اکثر افراد با این روش آشنایی ندارند. ارتودنسی فانکشنال نه تنها دندان های صاف ایجاد می کند، بلکه فک های بالا و پایین را به موقعیت اصلی قرار داده و ظاهر بهتری برای بیماران ایجاد می کند، داشتن چانه ضعیف یا فک نامناسب باعث ریزش بایت می شود که منجر به ایجاد میگرن، درد گردن و شانه، سرگیجه، آپنه خواب، مشکل شنوایی، TMJ ، انسداد مجاری هوایی فوقانی و نمایه ضعیف صورت می شود.

ارتودنسی فانکنشنال

ارتودنسی فانکشنال، صاف کردن دندان ها با روش های مختلف مانند انبساط فک به منظور ایجاد فضای خالی برای دندان ها به جای کشیدن دندان های شلوغ است، لوازم  روی فک بالا و پایین قرار داده می شود تا آن را گشاد کرده و نمای متعادل تری ایجاد کند و همچنین سینوس و آپنه خواب یا مشکلات تنفسی را گسترش دهد، با استفاده از تکنیک بدون استخراج که از دستگاه انبساط استفاده می کند، می توانید به نتیجه خوبی برسید، اما این وسایل قابل جا به جایی نیستند و باید مدت زمان مشخصی در دهان قرار گیرند؛ اگرچه برخی از بیماران با این دستگاه مشکلی دارند، اما نتایج بسیار ارزشمند است.

ارتودنسی فانکشنال

تفاوت ارتودنسی فانکشنال و ارتودنسی معمولی

بیشتر افراد از روش های مختلف صاف كردن دندان ها مطلع نیستند، اکثر دندانپزشکان از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند که همیشه موثر نبوده و فقط 5٪ دندانپزشکان از ارتودنسی فانکشنال برای درمان دندان های نامرتب بیمار استفاده می کنند، در ابتدا باید تفاوت بین ارتودنسی و ارتوپدی را بدانید. ارتودنسی فقط دندان ها را حرکت می دهد، در حالی که ارتوپدی با مشکلات استخوان سرو کار دارد. در گذشته از ارتودنسی معمولی در بین متخصصان ارتودنسی برای معالجه بیماران استفاده می شد.

مشکل روش ارتودنسی فانکنشنال

مشکل این روش ایجاد نمای صاف صورت و جذابیت کمتر برای بیماران است که وقتی لبخند می زنند فقط 6 دندان جلویی نشان داده می شود، دندان های اضافی بیشتری به عقب کشیده می شوند تا شکاف هایی که در اثر کشیدن دندان ایجاد می گردد، پر شوند که می تواند منجر به اختلال عملکرد گیجگاهی فکی (TMJ) و مشکلات مجاری تنفسی شود.

ارتودنسی فانکنشنال در چه سنینی قابل استفاده است؟

ارتودنسی فانکشنال در سنین پایین تر از 7 سالگی قابل استفاده است؛ در حالی که بیمار هنوز در حال رشد است، ارتودنسی باعث گسترش قوس ها شده و فضای لازم را برای دندان های شلوغ فراهم می کند، با گسترش قوس، تمام دندان های دائمی فضای کافی برای جاگذاری دارند، تا زمانی که قوس ها منبسط می شوند، فک پایین به طور موازی با فک بالا تغییر موقعیت می دهد، از آن جا که با این روش هیچ دندانی کشیده نمی شود، برای بیمارانی که لبخند گسترده تری دارند، بسیار موثر است؛ همچنین به دلیل این که فک پایین به عقب حرکت می کند، TMJ نیز بهبود می یابد. در مرحله نهایی ارتودنسی فانکشنال، بریس های نامرئی بر روی دندان های مستقیم اعمال می گردند که در این روش از ارتودنسی و ارتوپدی برای درمان بیمار استفاده می شود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی فانکشنال

روش درمان شامل اصلاح ساختار صورت، تراز بندی فک، قرارگیری دندان ها، اصلاح وضعیت سر و گردن و همچنین اتصال عضلات است، مزایای ارتودنسی فانکشنال عبارت اند از:

  • لبخند وسیع تری به همراه مشخصات صورت بهبود یافته، ارائه می دهد.
  • تعادل صورت را ایجاد می کند.
  • TMJ را برطرف می کند.
  • برداشتن دندان را کاهش می دهد.
  • از دستگاه هایی استفاده می گردد که تمیز کردن و نگهداری آن ها آسان تر است.
  • از وسایلی استفاده می کنید که کمتر از بریس های معمولی مشخص هستند.
  • اجازه می دهد تا آسان دستگاه را برای پخش موزیک ورزشی یا آلات موسیقی جدا کنید.
  • از سنین پایین تر (3 تا 8 سال) می توان درمان را آغاز کرد.

معایب ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال به درجه ای از همکاری و انضباط شخصی بیمار نیاز دارد. مرحله بعدی ارتودنسی فانکشنال، استفاده از وسایل قابل جا به جایی است و اگر بیمار به طور نامنظم از این بریس ها استفاده نکند و توصیه دندانپزشک را رعایت نکند، این امر موثر نخواهد بود و موفقیت در درمان محدود می شود. بر اساس برخی منابع، انتخاب ارتودنسی فانکشنال یک تصمیم جدی است که به شما کمک می کند یک روش درمانی بهتر و موثر را تشخیص دهید (مهم نیست که برای بزرگسالان یا کودکان اعمال شود) دندانپزشک شما باید نکات و توصیه های مهم را به شما بگوید و به شما در انتخاب مناسب ترین روش کمک کند. به خاطر داشته باشید، ارتودنسی فانکشنال، لبخند وسیع و زیبایی را به شما ارائه می دهد.

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال برای کودکان

همانند سایر درمان های دندانپزشکی، در اسرع وقت درمان کج شدن دندان ها و عدم تطابق نیش، موثرتر و محافظه کارانه خواهد بود. کودکان بین 6-9 سال می توانند درمان را شروع کنند و اولین دستگاه را برای درمان استفاده کنند. در صورت لزوم، بریس ها می توانند پس از رویش دندان های دائمی، مناسب باشند. درمان کودکان برای مشکلات ساختاری در فک، مال اکلوژن یا نگرانی در مورد گزش در اوایل زندگی می تواند لبخندی زیبا و پایدار ایجاد کند و از بروز ویژگی های بعدی جلوگیری نماید. اصلاح گزش همزمان با ایجاد آن می تواند خطر ابتلا به اختلالات TMJ و مشکلات آپنه خواب را کاهش دهد، برای برخی از کودکان، ارتودنسی فانکشنال می تواند نیاز به بریس را برطرف کند. با انبساط کام چند بعدی، عدم تطابق بایت هنگام حرکت تدریجی دندان اصلاح می شود.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی پنهان چیست ؟

دستگاه های فانکشنال در ارتودنسی

دستگاه های فانکشنال نوعی از اپلاینس های ارتدنسی هستند، که با هدف جابجایی دندانی به کار نمی روند بلکه هدف از استفاده از آنها اصلاح روابط فکی است. این اپلاینس ها با تغییر موقعیت عضلات و استخوان بالانس نیروها در ناحیه فک و صورت را بر هم می زنند و با ایجاد کشش در ناحیه خلفی فک پایین استخوان سازی را تحریک می کنند و ناهنجاری اسکلتی را برطرف میکنند. هر چند هدف از درمان فانکشنال تحریک رشد فک پایین است ولی این درمان آثار دیگری مانند جلوگیری از رشد فک بالا و تغییرات دندانی دارد که بسته به شرایط بیمار می توانند مفید یا مضر باشند.

منبع: dralirezakhadivi