اشعه ایکس که به طور رسمی رادیوگرافی نامیده می شود، تصاویری است که با عبور یک پرتو از بدن و برخورد به یک سنسور (یا یک قطعه فیلم در ماشین های قدیمی) در طرف دیگر ایجاد می شود، اشعه ایکس توانایی ایجاد تصاویری را دارد که تفاوت در تراکم بافت هایی را که از آن عبور می کنند، نشان می دهد، سایه های ایجاد شده روی حسگر دیجیتال یا  ارتودنسی فیلم به پزشکان اجازه می دهد اشیا پنهان شده توسط پوست و استخوان را ببینند.

 

رایج ترین اشعه ایکس

رایج ترین اشعه ایکس که توسط دندانپزشکان عمومی گرفته می شود،  bitewings نامیده می شود. دندانپزشک با یک روش بخار، یک تصویر دقیق از گروه کوچکی از دندان ها به دست می آورد که سلامت مینای دندان، کانال های داخلی و ریشه ها را نشان می دهد، مینای دندان و مواد پر کننده متراکم است و در عکس رادیولوژی به رنگ سفید دیده می شود. استخوان اطراف دندان، کانال ریشه و پوسیدگی از تراکم کمتری برخوردار است؛ بنابراین تیره تر به نظر می رسد. دندانپزشکان برای تفسیر الگو های تاریک و روشن آموزش دیده اند تا بتوانند بافت های طبیعی را از بافت های غیر طبیعی تشخیص دهند.

ارتودنسی فیلم

اشعه ایکس به دلایل زیادی در ارتودنسی ضروری است

اولا، متخصصان ارتودنسی، دندانپزشک نیز هستند؛ اگرچه روی چیز های مختلفی متمرکز هستند، اما در صورت وجود مسئولیت شناسایی آسیب شناسی ها را دارند. این موارد شامل آبسه، تومور و موارد دیگر است که لزوما مستقیما با صاف كردن دندان ارتباط ندارند؛ اگرچه نادر است، این آسیب شناسی ها برای اولین بار توسط متخصصین ارتودنسی شناسایی شده و با ارجاع بیماران برای درمان، می توان جان افراد را نجات داد.

 

ارتودنتیست ها چگونه از اشعه ایکس دیجیتال استفاده می کنند؟

اشعه ایکس از زمان اختراع در سال 1895 به سرعت مورد استفاده قرار گرفت و فناوری اشعه ایکس پزشکی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد. تکنیک های اصلی اشعه ایکس آنالوگ، تصاویری را بر روی کاغذ عکاسی تولید می کنند تا متناسب با سطح قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ایکس سیاه می شوند. اکنون، رشته های پزشکی و دندانپزشکی به تدریج به فناوری اشعه ایکس دیجیتال روی می آورند که از ارتودنسی فیلم عکاسی یا کاغذ حساس به اشعه ایکس معمولی استفاده نمی کند، اما از قرص های حساس به اشعه ایکس که به صورت دیجیتال تصاویر تولید می کنند، مانند یک دوربین دیجیتال و انتقال آن تصاویر به رایانه ها استفاده می گردد.

 

اشعه ایکس دیجیتالی مزایای مهمی نسبت به اشعه ایکس آنالوگ دارد

مزایای اشعه ایکس عبارت اند از:

 

  • نیازی به توسعه شیمیایی تصویر نیست که بلافاصله برای استفاده در دسترس است و می تواند به هر تعداد رایانه منتقل شود و به صورت الکترونیکی ذخیره شود که فناوری پیشرفته اشعه ایکس JFO نام دارد.
  • قرص های دیجیتال حساس به اشعه ایکس، 70 درصد حساس تر از فیلم آنالوگ حساس به اشعه ایکس هستند، این بدان معنا است که برای تهیه یک تصویر به کمتر از نصف میزان اشعه ایکس نیاز دارید.
  • اشعه ایکس دیجیتال را می توان بلافاصله افزایش داد تا با استفاده از نرم افزار تقویت کننده تصویر کنتراست، روشنایی و وضوح بیشتری ایجاد کند. تصاویر متداول اشعه ایکس محدود به فیلمی است که در آن ساخته شده است و قابل ارتقا نیست.
  • فناوری اشعه ایکس دیجیتال می تواند تصاویر بزرگتری ایجاد کند تا حفره ها و سایر سطوح دندانی به راحتی دیده شود.
  • فیلم اشعه ایکس معمولی دارای کنتراست نسبتا بالا، دامنه دینامیکی پایین تر، و بیشتر شبیه سایه است، این فیلم فقط در 15 تا 20 سایه خاکستری دیده می شود. رایانه لوحی دیجیتال کمتر سایه مانند است و 256 سایه خاکستری ایجاد می کند.
  • اشعه ایکس دیجیتال به ارتودنتیست یا دندانپزشک وضوح بیشتری می بخشد.

 

اشعه ایکس چه مواردی را نشان می دهد؟

تصویر مرسوم اشعه ایکس منفی روی سطح بسیار کوچک یک فیلم است که در فیلم دندان نیش بالا قرار گرفته در دهان بیمار قرار می گیرد، این تصویری است که متخصص ارتودنسی از آن استفاده می کند و اشعه ایکس معمولی را تهیه می کند. بزرگنمایی ها باید با استفاده از تجهیزات اضافی انجام شود که دانه های فیلم را به همراه خود تصویر بزرگ می کند. اشعه ایکس دیجیتال با استفاده از سنسور های دیجیتال مسطح تولید می شود که اساسا دوربین های دیجیتال حساس به اشعه ایکس مسطح هستند که با سیم نازکی به کامپیوتر متصل هستند. محدودیت وضوح تصویر تعداد مگاپیکسل های سنسور است، تصاویر را می توان بلافاصله بزرگ کرد تا زمانی که تصویر پیکسل شود.

 

تصویر اشعه ایکس واضح تر است یا اشعه ایکس معمولی؟

اشعه ایکس معمولی و اشعه ایکس دیجیتال در معرض مصنوعات و خطا های مختلفی هستند که گاهی به تصاویر آسیب می رسان؛ با این حال، متخصصان ارتودنسی بر این باورند که اشعه ایکس دیجیتالی، تصویری واضح تر و شفاف تر است که تفسیر آن دقیق تر است.

 

توموگرافی کامپیوتری پرتوی مخروطی دندان (CT)

فناوری اشعه ایکس دندانپزشکی دیجیتال همان فرصتی را برای پردازش پیچیده اشعه ایکس فراهم می کند که به متخصص پزشکی ارائه می شود، توموگرافی رایانه ای (CT) از تجهیزات اشعه ایکس ویژه برای تولید تصاویر سه بعدی از دندان ها، بافت های نرم، مسیر های عصبی و استخوان در یک اسکن استفاده می کند. پرتو مخروطی دندان نوع خاصی از دستگاه اشعه ایکس به شکل مخروط است. پرتوی اشعه ایکس به اطراف دهان بیمار منتقل می شود تا تعداد زیادی تصویر تولید شود که در رایانه برای تولید کامپوزیت با وضوح بالا ترکیب می شود. CT دندان بیمار را در معرض تابش بسیار بالاتری قرار می دهد، بنابراین هیچ یک از ابزار ها به طور معمول استفاده نمی شوند.

ارتودنسی فیلم

تکنیک های مختلف اشعه ایکس دیجیتال

سه روش برای به دست آوردن تصاویر اشعه ایکس دیجیتال وجود دارد، که عبارت اند از:

  • روش مستقیم

یک حسگر الکترونیکی فیلم دیجیتال برای ضبط تصاویر در دهان قرار می گیرد.

  • روش غیرمستقیم

وقتی تصاویر عکاسی سنتی ساخته می شوند، از اسکنر فیلم برای تبدیل اشعه ایکس آنالوگ به اشعه ایکس دیجیتال و مشاهده در رایانه استفاده می شود.

  • تکنیک دیجیتال نیمه غیر مستقیم

این روش ترکیبی از یک سنسور دیجیتال در دهان با اشعه ایکس آنالوگ اسکن شده و تبدیل شده است.

 

 

بیشتر بخوانید :