ارتودنسی بی رنگ و استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است و احتمال اینکه حداقل یک نفر را بشناسید که در حال حاضر از آن به عنوان گزینه درمان استفاده می کند، نسبت به گذشته بیشتر است. اگر شما نیز به درمان ارتودنسی نیاز دارید، به احتمال زیاد در مورد گزینه های مختلف سوالاتی دارید. یک سوال متداول این است که روش ترازبندی شفاف برای جابجایی دندان چگونه کار می کند؟

ارتودنسی بی رنگ چیست؟

ابتدا بیایید توضیح دهیم که ارتودنسی بی رنگ چیست؟ در ارتودنسی بی رنگ از یک سری ردیف های شفاف و پلاستیکی استفاده می کنند که برای مدت مشخصی روی دندان های شما را می پوشانند تا دندان ها را به آرامی به مکان های جدید هدایت کنند. تراز كننده ها، قابل جابجایی و سایش راحت هستند. اما چگونه آنها برای حرکت دندان ها کار می کنند؟

ارتودنسی بی رنگ چگونه تغییرات مورد نظر را اعمال می کند؟

به زبان ساده، نراز کننده ها، فشار هدایت شده و کنترل شده ای به دندان ها وارد می کنند تا آنها به موقعیت ایده آل خود هدایت شوند. هر مجموعه ای از ترازبندهای شما کاملاً کالیبره می شوند تا حرکتی مشخص را بدست آورند بنابراین در پایان درمان، تمام دندان های شما در مکان های مورد نظر جدید قرار می گیرند.

تفاوت حرکت دندان ها در ارتودنسی معمولی و بی رنگ

یک تفاوت اساسی بین نحوه حرکت دندانه ا توسط بریس ها و نحوه حرکت دندان ها از طریق تراز وجود دارد؛ مهاربندها، با استفاده از براکت و سیم، یک نیروی کششی برای جابجایی دندان ها اعمال می کنند. با این حال تراز کننده ها از یک فشار برای هدایت آرام دندان استفاده می کنند.

تراز کننده ها می توانند در کمتر از 24 ساعت دندان ها را به موقعیت های جدید خود منتقل کنند، اما این بدان معنا نیست که هنوز زمان آن فرا رسیده است که به مجموعه بعدی ترازبندها برویم.

برای درک دلیل، ما باید ساختار دندان را بررسی کنیم.

ارتودنسی بی رنگ

ساختار دندان

ریشه دندان های شما از ماده ای به نام مایع پوشانده شده است. این مایع توسط رباط پریودنتال (PDL) به سوکت دندان متصل می شود. این رباط مانند لنگر برای نگه داشتن دندان ها در سوکت آنها عمل می کند. برای حرکت دادن دندان های شما، باید به آرامی در PDL کار کند تا آن را از طریق استخوان هدایت کند و در نتیجه به دندان اجازه دهد حرکت لازم را داشته باشد.

وقتی به دندان فشار وارد می شود، رباط از یک طرف ریشه کشیده می شود اما از طرف دیگر فشرده می شود. در این فرآیند دو نوع سلول استخوانی ایجاد می شود. استئوكلاست ها، استخوان كنار رباط فشرده شده را خرد می کند، در حالي كه استئوبلاست ها سلول هاي استخواني جديدي را در سمت كشيده شده مي سازند. به همین دلیل است که وقتی جنبش ایجاد شده است، به این معنی نیست که PDL هنوز آماده است تا آن را ثابت نگه دارد. رباط باید به حرکت عادت کرده و استخوان را جمع کند، در حالی که لثه ها و سایر بافت ها نیز برای تنظیم نیاز به زمان دارند. به همین دلیل است که شما باید هفت تا 10 روز از همان الاینر استفاده کنید.

درمان با ارتودنسی بی رنگ

متخصص ارتودنسی شما یک طرح درمانی کاملاً سفارشی ایجاد می کند که با استفاده از این فرآیند دندان های شما را به آرامی هدایت می کند تا اینکه در نهایت، آنها به مکان های مورد نظر منتقل شوند. ردیف کننده های شما سطح دقیقاً کنترل شده ای از فشار را به دندان ها وارد می کنند تا آنها را به موقعیتی ایده آل و راحت تر نسبت به بریس های معمولی هدایت کنند. برای سفت شدن سیم ها لازم نیست هر دو هفته به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

 

رنگ های ارتودنسی دندان با توجه به رنگ پوست شما در ارتودنسی بی رنگ

با توجه به رنگ پوست، ارتودنسی دندان ها، نمای زیبایی را به صورت اضافه می کند، جایی که برخی از دختران و مردان جوان که دچار مشکلات دندانی هستند، به ارتودنسی متوسل می شوند زیرا ارتودنسی به رفع این مشکلات کمک می کند ، اما هر رنگ پوست دارای ارتودنسی خاصی است که فرد پس از گفتگو با دندانپزشک، از آن استفاده می کند تا متناسب باشد.

 

ارتودنسی چیست؟

در ابتدا ، بگذارید ارتودنسی را به شما معرفی کنیم ، ارتودنسی وسیله ای است که برای درمان مشکلات دندانی، بر روی دندان ها قرار می گیرد؛ زیرا این مشکلات باعث خجالت فرد می شود و دندان های او در ظاهر ناخوشایند دیده می شوند.

دلایل نصب بریس های دندانی در ارتودنسی

دلایلی که شما را به نصب بریس ها سوق می دهد ممکن است دلایل درمانی باشد ونیز ممکن است دلایل زیبایی داشته باشد، اما استفاده از بریس ها، برای درمان مشکلات ظاهری معمول است و در زیر به این دلایل اشاره می کنیم:

 • ارتودنسی برای درمان مشکل گزش دندان ها نصب شده است.
 • ناهنجاری های فک را در جایی درمان می کند که فک فوقانی با فک پایین نامتقارن است.
 • از بریس های ارتودنسی هنگام مشکل برآمدگی فک استفاده می شود.
 • برای درمان مشکل شلوغی دندان استفاده می شود.
 • اکنون بریس ها برای مد مناسب هستند و آسیبی را متوجه فک نمی کند.

ارتودنسی بی رنگ

مراحل نصب بریس های دندانی

مراحل نصب ارتودنسی چندین مرحله دارد که به شرح زیر است:

 • ابتدا دندانپزشک مشکلات دندان ها را بررسی می کند، زیرا باید ببیند که آیا نیازی به صاف شدن دندان های شما هست یا خیر.
 • دندانپزشک باید تمام مشکلات دندانپزشکی را قبل از قرار دادن بریس ها، مانند پوسیدگی و تمیز کردن لثه ها و دندان ها حل کند.
 • دندانپزشک از تجهیزات مدرن برای تمیز کردن دندان ها استفاده می کند.
 • دندانپزشک بعد از بحث در مورد بیمار، نوع مناسب ارتودنسی را انتخاب می کند.
 • دندانپزشک پس از اتمام تمیز کردن دندان ها با استفاده از مواد چسبنده بر روی تمام دندان ها، براکت نصب می کند.
 • دندانپزشک سیم های ارتودنسی را روی دندان های بیمار نصب می کند  و سپس روند صاف کردن پایان می یابد.

 

معیارهای انتخاب رنگ بریس ها در ارتودنسی

معیارهای مختلفی برای انتخاب رنگ بریس های مناسب در ارتودنسی رنگی وجود دارد، که عبارتند از:

رنگ چشم

شما می توانید رنگی را برای بریس ها انتخاب کنید که با رنگ چشمان شما تناسب داشته باشد.

رنگ مو

همچنین، هنگام انتخاب رنگ بریس ها، باید رنگ موهای خود را نیز در نظر بگیرید ، بنابراین می توانید رنگ متناسب با موهای خود را انتخاب کنید.

سبک زندگی

برای انتخاب رنگ بریس باید موارد مختلفی را در ذهن داشته باشید که مهمترین آنها ماهیت کار شماست، آیا رنگ بریسی که انتخاب می کنید با کار و لباس شما مطابقت دارد؟

رنگ مورد علاقه شما

هنگام انتخاب رنگ بریس ، توجه داشته باشید که رنگی را انتخاب کنید که احساس راحتی با آن داشته باشید.

رنگ پوست

مهمترین ملاک در هنگام انتخاب رنگ ارتودنسی، رنگ پوست است، زیرا هر پوست رنگ متفاوتی دارد.

بیشتر بخوانید: