ارتودنسی همزمان با عمل بینی از جمله سوالاتی است که در زمان اقدام به درمان مطرح می‌شود. بیشتر کسانی که به فکر درمان ارتودنسی همزمان با عمل بینی هستند دوست دارند بدانند کدام درمان بهتر است زودتر انجام شود. بسیاری از افراد که مبادرت به انجام ارتودنسی می‌کنند، خواستار جراحی بینی نیز هستند. در حقیقت این دو درمان سبب بهبود کیفیت زندگی و اعتماد به نفس در افراد متقاضی می‌شود. در اینجا قصد داریم به ارتباط بین ارتودنسی و جراحی بینی بپردازیم.

آیا می توان ارتودنسی را همراه با جراحی بینی انجام داد؟

ارتودنسی از جمله درمان هایی است که روی لب، وضعبت لب و بینی، زاویه بینی و لب تأثیر چشمگیری دارد. رابطه لب و بینی از موارد مهمی است که روی تصمیم جراح بینی تأثیرگذار است. اگر مشکلات دهان و دندان به گونه ای است که بر لب ها تأثیر منفی گذاشته است، توصیه می‌شود جراحی بینی پس از ارتودنسی انجام شود؛ همچنین اگر ناهنجاری آنقدر شدید است که نیاز به جراحی فک نیز وجود دارد، توصیه بر این است که این عمل بعد از جراحی فک صورت گیرد.

به طور کلی اگر ارتودنسی سبب تغییر چهره در فرد می‌شود و تغییر فاحش است، بهتر است تغییر چهره انجام و سپس جراحی بینی متناسب با فرم جدید صورت طراحی شود. در غیر اینصورت هیچ تداخلی بین نتیجه این دو درمان به وجود نخواهد آمد؛ بعلاوه اگر عمل بینی قرار است پیش از جراحی انجام شود و همه بینی ها را به یک صورت جراحی می‌کند؛ باز هم تفاوتی وجود ندارد؛ چون در این صورت عمل متناسب با صورت فرد نخواهد بود.

ارتودنسی و جراحی بینی

اگر جراحی بینی به طور هم زمان یا قبل از ارتودنسی صورت گیرد، باعث بروز مشکل هم برای بیمار و هم متخصص ارتودنسی خواهد شد. این عمل می‌تواند تأثیر منفی بر نتیجه جراحی نیز داشته باشد. ارتودنتیست برای اینکه بتواند روی دندان های بیمار کار کند، باید مدام لب های فرد را کنار زده و حتی گوشه های بینی نیز کشیده شوند. این عمل موجب احساس درد و ناراحتی و تأثیر بر فرم بینی می‌شود.

همچنین در هنگام تنظیم براکت ها و کار روی دندان، به صورت و بینی فشار وارد می‌شود که می‌تواند سبب آزرده کردن بخیه های جراحی شود؛ بنابراین بهتر است ابتدا مشکلات مربوط به دندان برطرف و سپس برای عمل جراحی زیبایی بینی اقدام شود. اگر براکت و دستگاه ارتودنسی در دهان وجود نداشته باشد می‌توان عمل جراحی بینی خوب و موفقیت آمیزی را تجربه نمود. از طرفی ممکن است پس از ارتودنسی، فرم لب دستخوش تغییر شده و با گذشت زمان متوجه شوید که بینی متناسب با فرم جدید لب نیست.

جراحی بینی

به درمانی که به منظور اصلاح فرم و ساختار بینی همراه با درمان سیستم تنفسی یا درمانی مجزا بر روی بینی انجام می‌شود، جراحی بینی گفته می‌شود. اغلب کسانی که بینی آن ها ظاهر نازیبایی دارد به این جراحی فکر می‌کنند. این فرد است که باید ارزیابی کند و بسنجد که آیا عوارض جراحی ارزش مزایای آن را دارد یا خیر.

ارتودنسی و انحراف بینی

اگر بیمار مبتلا به انحراف بینی یا گرفتگی است، بهتر است پیش از انجام ارتودنسی در ابتدا به اصلاح مشکلات بینی بپردازد. از طرفی گرفتگی بینی بر روند رشد فک تأثیر منفی داشته و موجب تغییر شکل هر دو فک می‌شود؛ همچنین گرفتگی بینی از عوامل تنفسی دهانی است و به مرور زمان موجب جلو زدگی فک بالا و عقب رفتن فک پایین می‌شود. بدین ترتیب دندان ها نامرتب و کج و معوج می‌شوند؛ از این رو جراحی بینی نمی‌تواند سبب زیبایی در بخش پایینی صورت شود؛ بنابراین لازم است ابتدا انحراف بینی و گرفتگی درمان شده و سپس جراح فک، وضعیت چانه را بهبود دهد. در آخر ارتودنسی به عنوان آخرین درمان، به مرتب کردن دندان ها می پردازد و شکل لب، خط لبخند و فاصله بینی تا چانه نیز اصلاح می‌کند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

تأثیر ارتودنسی بر بینی

عمل بینی از جمله عمل های رایج زیبایی در کشور ماست. با این عمل می‌توان مشکلات زیادی را برطرف کرد و با ایجاد تناسب بین اجزای صورت، سبب زیبایی فرد شد. سوال در خصوص زمان مناسب برای درمان ارتودنسی و عمل بینی از سوالات مهم برای افراد است. آیا در صورت وجود مشکل، عمل بینی ارجحیت دارد یا درمان ارتودنسی در اولویت است یا اینکه می‌توان این دو درمان را همزمان با هم انجام داد؟

اکثر افراد بر این باورند که ارتودنسی تنها موجب زیبایی و مرتب شدن دندان ها می‌شود. اما این باور کاملاً اشتباه است. ارتودنسی با حفظ عملکرد و سلامت دهان نقش اساسی در حفظ سلامت لوله گوارش دارد. در صورت به مخاطره افتادن دهان، کل سیستم گوارش نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد. با حرکت فک و محل قرارگیری دندان ها می‌توان موجب زیبایی بخش تحتانی صورت شد و مشکلات موجود در این ناحیه را اصلاح کرد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

تأثیر ارتودنسی بر فرم لب ها

از آن جا که ارتودنسی با حرکت دندان ها می‌تواند روی فرم لب ها و وضعیت آن ها تأثیر بگذارد؛ از این رو توصیه می‌شود که ابتدا ارتودنسی و سپس عمل بینی انجام شود. ارتودنسی نه تنها درمان است و سلامتی دهان و دندان را بهبود می‌بخشد، بلکه عدم تناسب بین اجزای صورت را نیز اصلاح کرده و موجب افزایش زیبایی می‌‌شود. با اصلاح و جا به جایی فک و دندان ها می‌توان ظاهر بخش تحتانی صورت را تغییر داد. در عمل بینی باید لب و دهان با بینی متناسب باشند؛ لذا این دو رابطه تنگاتنگ و پیچیده ای با یکدیگر دارند.

با توجه به اینکه عمل بینی بیشتر در بزرگسالی انجام می‌شود، تغییر فک و دندان با محدودیت رو به رو است. از طرف دیگر، توصیه بر این است که در سن کودکی بیشتر ارتودنسی ها برای دست یابی به نتایج بهتر انجام شوند؛ پس می‌توان چنین گفت ارتودنسی و تغییر شکل فک و فرم لب ها برای حصول نتایج بهتر عمل بینی، لازم و ضروری است.

 

کلام آخر

بطور کلی اگر قرار است شکل ظاهری فک بالا یا پایین دچار تغییر شود، بهتر است این کار پیش از جراحی بینی صورت گیرد؛ به خصوص وقتی لازم است فک بالا جراحی شود، به طور قطع و یقین بهتر است این عمل پیش از جراحی بینی صورت گیرد. جراحی فک بالا تأثیر شگرفی بر بینی داشته و موجب تغییر شکل آن خواهد شد؛ همچنین درمان ارتودنسی در سن رشد و نوجوانی می‌تواند روی فرم فک ها نیز تأثیرگذار باشد.

از آن جا که جراحی بینی معمولاً پس از اتمام نوجوانی صورت می‌گیرد؛ از این رو ارتودنسی در بزرگسالی تأثیر زیادی روی فرم فک ها ندارد و نمی‌تواند در نتیجه حاصل از جراحی بینی نقش داشته باشد.

مشاهده کنید … عکس قبل و بعد عمل بینی