ارتودنسی دندان یکی از رایج ترین کار های زیبایی و ترمیمی، در حوزهٔ دهان و دندان است که روز به روز هم تمایل به انجام آن در افراد مختلف افزایش می یابد؛ اما ممکن است کسانی که قصد انجام آن را دارند اطلاعات درستی در مورد آن یا مزیت های و معایب های آن نداشته باشند. از این رو سعی ما در این مقاله بر این است که به طور کامل در مورد مزایا و مضرات ارتودنسی صحبت کنیم تا در تصمیم گیری بهتر به شما کمکی کرده باشیم، اما قبل از پرداختن به موضوع اصلی، در مورد خود ارتودنسی و برخی مزایای غیر قابل انکار آن نیز توضیحاتی خواهیم داشت.

ارتودنسی چیست

ارتودنسی شاخهٔ از دندان پزشکی است که به مشکلاتی از قبیل موقعیت نا مناسب فک و دندان ها را مربوط می شود. در واقع انجام ارتودنسی دندان علاوه بر تأثیر بالایی که در زیبایی افراد دارد به سلامتی آن ها نیز کمک می کند، یعنی ارتودنسی از طریق قرار دادن فک ها و دندان ها در مکان مناسب خود باعث می شود که پروسهٔ جویدن غذا به صورتی صحیح تر انجام شود و فرد از لحاظ سلامتی در موقعیت بهتری قرار بگیرد.

البته در مورد مضرات ارتودنسی نا گفته نماند که ارتودنسی در کنار مزیت های عدیده ای که دارد، اگر به صورت اصولی انجام نشود می تواند تأثیرات منفی غیر قابل جبرانی نیز را برای فرد به همراه داشته باشد. شاید همین امر است که باعث می شود بیشتر پزشکان و متخصصان دندان پزشکی به بیماران خود توصیه می کنند که قبل از انجام هر کاری حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنند تا بتوانند هر چه بیشتر از تأثیرات منفی ارتودنسی جلوگیری کنند و به نتیجهٔ مطلوب تری دست بیابند.

ارتودنسی چه تأثیرات منفی می تواند داشته باشد

در واقع این سوالی است که ممکن است ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده باشد و از آن جایی که ارتودنسی یکی از پروسه های مربوط به صورت می باشد و تأثیر مستقیمی در زیبایی و چهرهٔ فرد دارد، پس باید با دقت هر چه تمام تر انجام شود تا حتی الامکان از تأثیرات سوء آن کاسته شود.

علاوه بر این هزینه ای که فرد باید بابت ارتودنسی پرداخت کند، بسیار بالا است پس بهتر است قبل از انجام هر کار ی تمام جوانب آن را کاملا بررسی کند تا دچار پشیمانی نشود. به همین جهت ما قصد داریم مضرات ارتودنسی را باز گو کنیم تا به بیمار کمک کنیم که با انجام پیشگیری های لازم با مشکلات کم تری مواجه شود.

 

مضرات ارتودنسی-2

  1. بروز دردهای جزئی در حین ارتودنسی

کم ترین و کوچک ترین عارضهٔ انجام پروسهٔ ارتودنسی بروز درد های خفیف و جزئی برای بیمار است که در انجام چنین فعالیت هایی امری بسیار عادی و طیبعی است. این دردها به دلیل وارد شدن فشار از سمت براکت ها به دندان ها به وجود می آید و فرد می تواند در صورت شدت یافتن درد هایش با راهنمایی پزشک خود مسکن هایی را برای تسکین درد هایش مصرف کند.

  1. تشدید شدن مشکلات مربوط به دندان

شدت یافتن مشکلات دندان یکی از مهم ترین و بدترین عوارضی است که ممکن است برای بیمار به وجود بیاید.

در واقع اگر ارتودنسی اصولی انجام نشود احتمال دارد که تمام مشکلات فرد دو چندان شود و این نکته ای است که بیمار حتما باید آن را در نظر داشته باشد تا حتی الامکان از بروز آن که به صورت پوسیدگی دندان یا تروما ظاهر می شود، بعد یا در حین انجام ارتودنسی ایجاد می شود، جلوگیری کند. برای همین است که اکثر پزشکان، به بیماران خود توصیه می کنند که قبل از شروع ارتودنسی تمام مشکلات خود را حل کنند و بعد ارتودنسی را آغاز کنند.

  1. بیماری لثه

بروز بیماری های لثه یکی از رایج ترین مضرات ارتودنسی است که اغلب افراد در حین انجام ارتودنسی با آن مواجه می شوند. مهم ترین علائم بروز بیماری های لثه، خون ریزی لثه در هنگام مسواک زدن، التهاب و تورم لثه و عفونت لثه است که در صورتی که به وجود بیاید، روند درمان را کند تر می کندو باعث بروز مشکلاتی می شود.

چه بسا ممکن است فرد به نتیجه دلخواه خود دست نیابد. البته بیمار می تواند با عمل کردن به توصیه های پزشک و رعایت کردن بهداشت دهان و دندان خود تا حد بسیاری این مشکل را کنترل کند و نتیجه مطلوب تری از کار خود بگیرد.

 

مضرات ارتودنسی-4

  1. زخم شدن دهان

یکی دیگر از عوارض ارتودنسی ایجاد شدن زخم هایی در داخل دهان است. این زخم ها در اثر گذاشتن براکت ها در دهان ایجاد می شود و بعد از مدتی که فرد به براکت ها عادت می کند این مشکل بر طرف می شود و در واقع اصلا جای نگرانی نیست و فرد می تواند برای تسهیل فرآیند خوب شدن زخم هایش از موادی مثل موم ارتودنسی استفاده کند و به راحتی مشکل خود را بر طرف کند.

  1. کوتاه شدن یا تحلیل ریشه های دندان

یکی دیگر از عوارض سوء ارتودنسی دندان، کوتاه شدن ریشه های دندان در طول مدت درمان است. متأسفانه باید بگوییم که پزشک، به هیچ وجه نمی تواند بروز این مشکل را پیش بینی کند یا از بروز آن جلوگیری کند و بدتر از آن این است امکان دارد تحلیل ریشه‌های دندان، باعث کوتاه شدن عمر دندان ها و پوسیدگی آن ها در آینده شود.

نکاتی چند در مورد ارتودنسی

خالی از لطف نیست که بعد از توضیحات مفصلی که در مورد عوارض ارتودنسی ارائه داده ایم، بگوییم که امروزه به دلیل رشد سریع فنّاوری و استفاده از مدرن ترین وسایل برای انجام ارتودنسی دندان، این عوارض تا حد بسیار چشم گیری کاهش یافته است.

البته ناگفته نماند که شرط اصلی کاهش این عوارض این است که ارتودنسی توسط  متخصص ارتودنسی و پزشکی با تجربه صورت گیرد و در واقع نتیجه تا حد بسیار بالایی به مهارت پزشک بستگی دارد. البته خود بیمار هم می تواند در تسهیل درمان خود بسیار مؤثر واقع شود و برای این کار لازم است که به تمام توصیه های پزشک خو به بهترین نحو ممکن عمل کند.

بیشتر بخوانید: